עשרות הפגינו בת"א לרגל היום הבינלאומי נגד מקדונלד'ס

פעילה: "לתאגידים יש יותר כוח ממדינות; הפרסום מכוון למשוך ילדים אל הרעל הזה"

יעל פטר
יעל פטר

מאת יעל פטר וסוכנויות הידיעות

הבוקר (ו') התקיימה הפגנת מחאה של פעילי ארגונים חברתיים שונים מול סניף של ענקית המזון המהיר מקדונלד'ס ברחוב רוטשילד 33 בתל אביב, לרגל היום הבינלאומי נגד מקדונלד'ס ה-26. בפעולת המחאה השתתפו כמה עשרות פעילים אשר מחו כנגד הנזקים שגורמת החברה בתחום האקולוגיה, תנאי העובדים, בריאות הציבור, וניצול בעלי חיים. הפגנות ואירועי מחאה צפויים להיערך ברחבי העולם מחר, התאריך הרשמי של היום הבינלאומי נגד מקדונלד'ס, שהוא גם יום המזון העולמי של האו"ם.

לילך בן דוד, פעילה בארגונים לשינוי חברתי ובעמותת שב"י למען זכויות בעלי חיים, אמרה הבוקר כי "התאגיד הפך להיות סמל לשיטה ששמה את הרווחיות של קבוצה קטנה מאוד באוכלוסיה על חשבון כל השאר. יום אנטי מקדונלד'ס מרכז בתוכו מחאה של הרבה מאוד ארגונים לשינוי חברתי כנגד התאגיד שהפך להיות במובנים רבים סמל של הרבה רעות חולות בחברה שלנו. מקדונלד'ס מושך אש מכיוונים שונים, ולכן אוכלוסיית המפגינים מגוונת: תנועות זכויות עובדים, ארגונים לשחרור בעלי החיים, תנועות סביבתיות, תנועות חברתיות, ואף הזרם הפמניסטי הגיעו להביע את התרעומת שהם חשים כלפי התאגיד".

בן דוד מספרת כי כבר לפני כ-20 שנה נקבעה מדיניות בחברה לפיה הפרסום מופנה בעיקר אל ילדים, מאחר ונבדק ונקבע במחקרים כי הרגלי התזונה של אנשים מתעצבים עד גיל 8, ולאחר מכן, קשה מאוד לשנותם. "רונלד מקדונלד'ס, ארוחות ההפי מילס, והמשחקייה בסניפי החברה מכוונים במיוחד כדי למשוך ילדים לאכול את הרעל הזה, ואגב, אותו ליצן שעל שמו קרוי רונלד מקדונלד'ס יצא לאחר מספר שנים בתביעה כנגד התאגיד, מאחר והוא לא הסכים להיות פרצופה של החברה", מוסיפה בן דוד.

"מתוך 100 הארגונים הכלכליים הגדולים בעולם, יותר מחצי הם תאגידים. באופן אבסורדי, לתאגידים יש כוח כלכלי גדול יותר מאשר למדינות עצמן". בן דוד מספרת כי מנהלי הסניף לא הגיבו על ההפגנה. "המדיניות שלהם נוקשה בעניין, לאחר שבשנות ה-80 הוגשה כנגדם תביעה של 2 פעילים. בסופו של דבר מקדונלד'ס ניצחו, אך הנזק התדמיתי של החברה נפגע ללא היכר, במשפט שהוגדר בתור האסון התקשורתי הגדול ביותר בהיסטוריה של התאגידים. אותו משפט אגב, פתח גל של מחאה עולמית כנגד החברה, אשר נמשך עד היום".

אירועים והפגנות נגד מקדונלד'ס צפויים להיערך ברחבי העולם, אם כי מרבית האירועים צפויים להיערך מחר - ה-16 באוקטובר - שהוא התאריך הרשמי של היום הבינלאומי נגד מקדונלד'ס. בבריטניה, מתכננים פעילים בלונדון להעמיד מול סניפי מקדונלד'ס דוכנים שבהם יחולק חינם מזון טבעוני. בארה"ב, מתוכננים דוכנים דומים של קבוצת "מזון לא פצצות" (Food Not Bombs). גם בישראל ייערך אירוע דומה, מחר (יום שבת) בבר הטבעוני "רוגטקה" בתל אביב.

ראשיתו של היום הבינלאומי נגד מקדונלד'ס באמצע שנות השמונים, בעקבות תביעה שהגישה ענקית המזון המהיר נגד שני פעילי איכות סביבה בריטים שהפיצו כרוזים בגנותה מול סניף של הרשת בלונדון. המשפט, אשר זכה לכינוי "מקלייבל", היה המשפט הארוך ביותר בתולדות בריטניה, וגרם לרשת נזק תדמיתי עצום.

מקדונלד'ס תבעה את הלן סטיל, גננית לשעבר וברמנית לעת מואא, ואת דייב מוריס, דוור לשעבר ואבא במשפחה חד-הורית, לאחר שחילקו כרוז בשם "מה לא בסדר במקדונלד'ס?". השניים - שלפי החוק הבריטי לא היו זכאים לסיוע משפטי - ייצגו את עצמם במשפט שבו נדרשו להוכיח את אמיתותן של כל הטענות שנכללו בכרוז שאותו חילקו מול סניף של הרשת בלונדון בשנת 1986, במסגרת פעילותם בארגון קטן בשם "גרינפיס לונדון" - שאינו קשור לארגון הבינלאומי "גרינפיס". הכרוז כלל שורה של טענות נגד מקדונלד'ס, בהן השכר הנמוך שהיא משלמת לעובדיה, שיטות פרסום הכרוכות בניצול ילדים, פגיעה באיכות הסביבה, התאכזרות לבעלי החיים, והטעיית הציבור לגבי הנזק הבריאותי שגורמים מוצריה.

תגובת מקדונלד'ס, המוציאה מדי שנה מיליארדי דולרים על פרסום, לא איחרה לבוא. בשנת 1990 שכרה מקדונלד'ס בלשים פרטיים כדי לעקוב אחר פעולות "גרינפיס לונדון", ובהמשך הגישה תביעת דיבה נגד חמישה מפעילי הקבוצה. השלושה התנצלו, אולם סטיל ומוריס סירבו להתנצל.

כך החל בשנת 1994 המשפט הממושך ביותר בהיסטוריה של בריטניה, משפט שזכה לכינוי "מקלייבל" (McLibel), והוגדר על ידי התקשורת הבריטית כ"אסון יחסי הציבור היקר ביותר מעולם של חברת רב-לאומית". בתום דיונים שארכו יותר משלוש שנים, שבמהלכם הופיעו מטעם ההגנה 130 עדים מרחבי העולם - בהם מומחי תזונה וסביבה, נציגי איגודים מקצועיים ומומחים לבעלי חיים - קבע בית המשפט בקיץ 1997 כי מרבית טענותיהם של סטיל ומוריס נכונות, אולם קבע עוד כי השניים לא הצליחו להוכיח את אמיתותן של קומץ טענות שנכללו בכרוז, ופסק כי עליהם לשלם למקדונלד'ס פיצוי בסך 60 אלף ליש"ט - פחות מאחוז מההוצאות המשפטיות של מקדונלדס על המשפט, שהגיעו ליותר מ-10 מיליון ליש"ט.

בעקבות ערעור שהגישו השניים, החליט בית המשפט להוריד את סכום הפיצוי ל-40 אלף ליש"ט. סטיל ומוריס סירבו לשלם את הקנס ומקדונלד'ס העדיפה לוותר על הפיצויים. לבסוף, לפני כחמש שנים, קבע בית המשפט האירופי לזכויות אדם כי סטיל ומוריס לא זכו למשפט הוגן. בית המשפט בעיר סטרסבורג קבע כי מערכת המשפט הבריטית פגעה בחופש הביטוי סטיל ומוריס, וכי החוקים הנוגעים לתביעות דיבה בבריטניה מוטים לטובת חברות ענק כמו מקדונלד'ס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?