החופשה כבר כאן: אבל איך מוצאים את מדריך הטיולים שמתאים לכם?

הזמנתם טיסה, קראתם המלצות על היעד בפורומים ברשת ועשיתם רשימה לדיוטי פרי ■ כל מה שנותר לכם כעת הוא להצטייד במדריך טיולים מתאים ועדכני כדי שלא תפספסו כלום ■ המגוון על המדף הוא גדול ■ מהם המדריכים המרכזיים ואיך לבחור?

רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותי לוי

>> האינטרנט מציע כיום מגוון חלופות לספרי הטיולים - המידע ברשת מתעדכן תדיר על ידי הגולשים והעדויות הן ממקור ראשון. ואולם משיטוט בכמה פורומים של מטיילים נראה שגם הגולשים האדוקים אינם מוותרים על מדריך הטיולים המוכר שניתן להרגיש ולאכסן בתיק. גם רשתות הספרים הגדולות מדווחות על עלייה במכירות ספרי הטיולים משנה לשנה, בעיקר בחודשי הקיץ.

מי שאמורות בעתיד לתפוס את מקומם של ספרי הטיולים הן האפליקציות הסלולריות בתחום, שמציעות מדריכי טיולים דינמיים ומעודכנים עם מפות מודולריות, חישובי מרחק לפי מיקום בזמן אמת ואפילו קטעי אודיו לשפשוף השפה המקומית. אך עד שאפליקציות מסוג זה יוצעו בעברית, שוק הספרים המקומי דואג להתעדכן בצורה שוטפת.

ואולם המגוון העשיר על המדף הופך את הבחירה בספר למבלבלת מבחירת היעד. איך בוחרים מבין כולם? בדקו את שנת ההוצאה של הספר - הכיתוב "מהדורה חדשה" מודפס גם על המדריך לצ'כוסלובקיה מתחילת שנות ה-90. כמו כן, חשוב לשים לב אם המפות במדריך מובנות לכם. כדי לעשות סדר, בדקנו מיהם השחקנים העיקריים בשוק ומה הם מציעים.

מדריכי כיס לביקור קצר בערים

כאן ועכשיו - הבחירה המשתלמת

הוצאת העולם-שטיינהרט קציר, מחיר: 59 שקל

>> הסדרה הנמכרת ביותר ל-2010 בסטימצקי ובצומת ספרים, המתעדכנת אחת לשנתיים, במקביל למהדורה האנגלית. הסדרה נותנת הצעות לחלוקת המסלולים בטיולים של עד ארבעה ימים וגם מענה לשינויים בתכנון, כמו "הצעה ליום גשום". המדריך מאורגן בצורה נוחה - לפי אזורים, כשכל אזור מלווה במפה ובטבלה שבה רשימת כל האתרים הרלוונטיים שיפורטו בעמודים הבאים לפי כותרות - לבקר, לעשות, לקנות, לאכול, לשתות ולבלות. בכל אזור תמצאו שיחה קצרה עם מקומי המלווה בתמונתו ועיסוקו. עוצמתו של המדריך בהיותו אינטואיטיבי שלא במחיר התפשרות חזותית.

למה כן: אם אתם נוסעים לעיר אחת ולא רוצים לעשות אימון משקולות.

טיים-אאוט - העולם שייך לצעירים

הוצאת טיים-אאוט מגזין, מחיר: 39.9 שקל לפורמט הרחב; 49.9 שקל לסדרת ה-Shortlist

>> מדריך-עיתון מעניין, מושך, תמציתי, פשוט, נוח ולא מעיק ומלא באנקדוטות. הוא אינו עמוס בצילומים, אך מפזר אותם בצורה עניינית. בטיים-אאוט מציעים גם סדרת מדריכים עירוניים (ShortList) שהם גמישים ונוחים לאחיזה ודפדוף. תמצאו שם לוח אירועים מפורט עם התייחסות ספציפית לשנה הקרובה. בין העמודים מפוזרות כתבות על החדשות האחרונות והטרנדים המעניינים. טוב יעשו בטיים אאוט אם יתרגמו לעברית את ה-city guide המורחב ויעמידו מתמודד ראוי ומשמעותי למדריכים המקיפים האחרים.

למה כן: טיים-אאוט מכוון לצעירים - וגם לכיס שלהם. מומלץ בעיקר לתיירים שמחפשים מקומות בילוי והופעות מוסיקה ותרבות.

מדריכים מקיפים לטיולים ארוכים

לונלי פלנט - לא פוסח על שום פרט

הוצאת העולם-שטיינהרט קציר, מחיר: 89-209 שקל

>> ההוצאה האוסטרלית בגרסתה העברית נהפכה מזמן לסמל סטטוס. הפורמט דל בתמונות, אך אינו פוסח על שום פרט חשוב. במדריכים החדשים גם תוכלו למצוא את "האינדקס הירוק". זוהי יוזמה חדשה שנכנסה למדריכים - רשימת מקומות מומלצים ש"נבחרו בזכות תמיכתם בקהילות מסורתיות, התנהלותם הידידותית לסביבה, או משום שמופגנת בהם מדיניות פעילה של תיירות אחראית". מדובר ביוזמה ברוכה, וטוב אם תורחב ותפוזר בגוף הספר.

למה כן: המדריך האולטימטיבי לנסיעה ארוכה או כשהטיול מכסה אזורים שונים. לונלי פלנט הוא גם פתרון יחיד ליעדים שלא זכו למדריכים מתחרים בעברית, כמו אוסטרליה וקניה.

Eyewitness - מפות נוחות וייחודיות

הוצאת העולם-שטיינהרט קציר, מחיר: 89-169 שקל

>> סדרת Eyewitness של דורינג קינדרסלי הבריטית מגיעה לישראל בתרגום עברי חדש. המדריך מושך את העין בתצלומיו היפים ובאיוריו המדויקים והתלת ממדיים. המסלולים מפורטים והמפות נוחות וייחודיות למסלולי הליכה קצרים, שקל לעקוב אחריהן. אם רק נדמה לכם שהתמונות מעמיסות שלא בצדק פתחו כדוגמה את פרק התחבורה. הפירוט החזותי הוא לא פחות ממדהים - לפני היציאה תדעו איך משתמשים במדחן, איך לזהות את כרטיסי הנסיעה השונים ועל איזה אוטובוס עליכם לעלות מבלי להבין מלה בשפה המקומית.

למה כן: פתרון כולל לשהייה קצרה וארוכה. בסופו של הטיול יכול המדריך לשמש גם מעין אנציקלופדיה ומזכרת בפני עצמה.

מדריכי מסלולים

מדריכי פספורט לאירופה של זאב יפת - קהל אדוק

מוקד הוצאה לאור, מחיר: 55-125 שקל

>> המדריכים של זאב יפת מצליחים להפתיע: הם לא מושכים את העין, ההגשה פשוטה, כמעט אין בהם תמונות, הם לא מפליגים ברקע היסטורי ולמעט שני עמודים עם רשימת מלונות, הם חסרים גם במידע שימושי מקובל. ובכל זאת, מדריכיו זוכים להתעדכנות מרשימה ולקהל אדוק. הנוסחה שלו היא מתן מענה לדרישה מרכזית של כל המטיילים הרציניים - מסלולים מפורטים בצורה פשוטה להבנה לצד מפות ענייניות. אתרים שמומלץ לראותם סומנו במדריכים בכוכבית אחת ואתרי חובה סומנו בשתי כוכביות.

למה כן: אם אתם מחפשים אך ורק מסלולים.

סדרת העולם-מסלולים של נטע דגני - הכל כלול

הוצאת העולם-שטיינהרט קציר, מחיר: 89-149 שקל

>> המראה הזהה לסדרת לונלי פלנט, המופצת גם היא על ידי אותו מו"ל, נראה במבט ראשון כמו צעד שיווקי - אך איכות המדריך מתעלה אפילו על חברו מיבשת הקנגורו. הפרויקט השאפתני מנסה ומצליח לגבש כמה צרכים תחת כותר יחיד - הוא נעים למראה, מביא בחשבון טיולי משפחות (בעצות, באטרקציות, בפירוט תעריפים והיצע פתרונות הלינה), מציע מידע להעשרה וכולל מגוון עשיר של מסלולים - משבוע ועד 20 יום.

למה כן: מדריך מקיף שמתמקד במסלולים.

ברליץ מדריכי כיס - נופל מהמתחרים

הוצאת מטר, מחיר: 46 שקל

>> הבעייתיות במדריכי הכיס של ברליץ מתחילה ביומרה להציג מדריך כיס שמכסה מדינה שלמה, כמו תאילנד, סין או יוון. הפורמט נכון למדריכי הערים בסדרה, אך צרתו שהוא נבחן לצד מתחריו: הוא בנוי טוב פחות ממדריכי "כאן ועכשיו" ומציע לוח אירועים דל בהשוואה לטיים-אאוט. חזותית הוא מושך פחות ורשימת הכתובות של האתרים המומלצים מתערבבת בטקסט ואינה מופרדת ברווחים המקלים על הקריאה.

בנוסף, שמונת העמודים המוקדשים למלונות המומלצים נראים כמו הרחבה מיותרת, בהתחשב בעובדה שלטיול קצר נהוג להזמין את המלון מראש. את המקום היה ניתן לנצל למסלולים או למפות לפי אזורים, שנעדרים מהמדריך.

למה כן: מתאים למי שצריכים הכנה אינפורמטיבית לפני הטיול.

עכבר עולם - קונצפט של עיתון

הוצאת מודן, מחיר: 26 שקל

>> הצילומים יפים, המראה אותנטי, אבל זמן המדף של החוברות הדקות האלה זועק להוצאה מחודשת. הקונצפט של המדריך הוא של עיתון, ולכן כנראה הוא בחר לפזר אינפורמציה קריטית לפי הא'-ב'. תהיתם לעצמכם אילו פארקים מומלצים באמסטרדם? חפשו את התשובה באות ד' בערך "דשא". רציתם אוכל? עליכם לגשת לערך "זלילות" ולקנח ב"נשנושים". מתוך 43 הערכים הקיימים בחוברת, "ואן גוך" זוכה לערך נפרד. מוזיאון מדאם טוסו, למי שתוהה, נמצא תחת הערך "ילדים" ולא "מוזיאונים".

למה כן: רק אם אתם מצוידים כבר בספר טיולים רציני ואתם מחפשים לקרוא עוד כמה דברים על היעד.

----

יש גם הנחות: את כל מדריכי העולם-שטיינהרט קציר שמוזכרים בכתבה ניתן לרכוש ב-25% בדיונון אופיס דיפו. המבצע ימשיך גם במהלך אוגוסט. בסניפי מ.מ.ס.י מוצעים כל ספרי הנסיעות בשפה העברית ב-20% הנחה עד סוף יולי ו-30% הנחה על מפה בקניית ספר. המבצע תקף לכלל הלקוחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?