חובבי תרבות עם חור בכיס? כך תרכשו יצירות אמנות במחירים נמוכים

גם אם אף פעם לא קניתם יצירת אמנות - מסיבה כלכלית או אחרת - שוק האמנות לא ויתר עליכם ■ אתרי אינטרנט חדשים מציעים לכם לרכוש יצירות במגוון רחב, ובעיקר - במחירים נמוכים יותר מבגלריות הרגילות ■ מהם האתרים המובילים בתחום, ולמה לשים לב כשקונים אמנות דרך האינטרנט

גליה ימיני
גליה ימיני

>> מהפיכת האינטרנט הצליחה לכבוש מהר מאוד שווקים מסוימים, אך יש תחומים אליהם היא נכנסת באיחור אופנתי. עולם האמנות למשל. מרבית האנשים רגילים עדיין לקנות יצירות אמנות בגלריות, אבל ההיצע הגדל והולך של אתרים שמציעים לרכוש הדפסי אמנות במחירים נגישים יותר לקהל הרחב, הולך לשנות את פני התמונה.

אתרי האינטרנט מאפשרים ללקוחות לקבוע את גודל ההדפס, איכותו, ובאיזה פורמט ירכשו אותו. לאמנים העכשוויים הם מספקים אפשרות להיחשף לקהל רחב יותר מזה שהם נחשפים אליו בגלריות, ולמכור את יצירותיהם ביותר עותקים. בישראל צצו כבר כמה אתרים שפעילים בשוק הזה, וההתרחבות של התחום גרמה לכך ששחקן אינטרנט גדול ומרכזי רוצה לנגוס את חלקו: וואלה! שופס צפויה להשיק בסוף ינואר אתר חדש שייקרא "וואלה! שופס גלריה", אותו היא מקימה בשיתוף עם חברת וירטוארט. "עד היום, אם צרכן רצה להכניס אליו הביתה אמנות, הוא היה צריך ללכת לגלריות ולהוציא מחיר ממוצע של 1,500-2,000 דולר. אנחנו נאפשר לצרכנים להכניס אמנות באיכות זהה למקור במחיר של 800-1,200 שקל, תלוי באמן או בגודל התמונה. אנחנו נותנים מענה עממי לגלריות", מסביר יריב כהן מנכ"ל וירטוארט. "חתמנו בלעדית עם אמנים מוכרים שיציגו בגלריה הווירטואלית שלנו שנמצאת בפיתוח כבר חצי שנה. מדובר בציירים כמו יעקב גבאי, אבי קסוטו, יונה לוי-גרוסמן, פטריסיה אברמוביץ', וצלמים כמו אייל בר-טוב ודובי רומן. חברנו גם לסניף HP ברעננה שיש לו תקן עולמי להדפסים בהדפסת דיו, וכך נציע אחריות של 120 שנה לתמונה בתנאי תאורת חדר רגילה".

גלריה עם 40 אלף תמונות

וואלה! שופס גלריה תתחרה בשחקן ותיק וגדול בשוק - אתר מסגרת. האתר שהוקם לפני כארבע שנים הוא האתר הגדול בישראל מבחינת מכירת תמונות, וגולשים בו קרוב ל-150 גולשים מדי חודש. האתר מוכר מאות תמונות בכל חודש, הן ללקוחות פרטיים והן לקהל האדריכלים והמעצבים. אולם בניגוד למתוכנן בוואלה! שופס גלריה, באתר מסגרת מציגים אמנים מתחילים או חובבים, אנונימיים ברובם, המעוניינים למכור את יצירותיהם לקהל הרחב. גם כאן הלקוח יכול לבחור את הגודל, האיכות, סוג ההדפסה והמסגרת.

אמיר אלון, מייסד מסגרת, אומר כי "בארצנו הקטנה אמנים רוצים למכור והאינטרנט הוא פלטפורמה לכך. אנחנו מוכרים הדפסים שמיובאים מחו"ל של ציירים מפורסמים כמו פיקאסו וקלוד מונה, ומדפיסים גם בעצמנו יצירות של אמנים. האינטרנט מאפשר לי להציג ללקוח גלריה של 40 אלף תמונות בו זמנית, מה שגלריה של ממש לא יכולה להציע". אלון עובד לא מעט עם אדריכלים, בתי מלון, מעצבי פנים ומשרדים, אך יש לו גם לקוחות פרטיים רבים.

עותקים קטנים של אמנים מוכרים

אתר עם סגנון קצת שונה הוקם במארס השנה על ידי האמן בועז אהרונוביץ'. המיזם שלו, הנקרא I want a Print, מוכר הדפסים בגודל קבוע ובמהדורה מוגבלת של אמנים מוכרים ובעלי שם. "החזון שלי בהקמת האתר היה להציג עבודות של אמנים מוכרים עם רזומה ושם, במחירים שאפשריים לכל אחד.

למשל, עבודה קטנה של צלמים כמו דוד עדיקא או רועי קופר נמכרת ב-225 שקל במהדורה מוגבלת בפיקוח שלהם. אלה עבודות מיוחדות לאתר שאי אפשר להשיגן במקום אחר, לא במהדורה ולא בגודל. מחיר עבודה של אמנים בסדר גודל כזה, יתחיל באלף דולר בגלריה. המחירים אצלנו הם 35 יורו להדפס קטן (21 על 30 ס"מ) שממנו אנחנו מוכרים 250 עותקים, 200 יורו להדפס בינוני (42 על 32 ס"מ) שממנו מוכרים 25 עותקים, ו-2,000 יורו להדפס של מטר על מטר שממנו מוכרים עותק אחד בלבד. האתר מיועד לאנשים שאף פעם לא קנו אמנות ולא עברו את המשוכה הזו כלכלית או אחרת". האתר הוא בשפה האנגלית, כי "השוק בישראל לא גדול מספיק".

גלריה אינטרנטית נוספת שעלתה לאוויר השבוע היא רומי גלרי (Romigallery.com). הגלריה, שהיא יצרנית הדפסים בשיטת הדפסת משי, פועלת כבר 18 שנה ומייצגת אמנים כמו יעקב אגם, יצחק טארקאי, מרק קנוביץ' ויובל וולפסון. "הדפסי משי זו ההפקה היקרה ביותר שקיימת כיום. רוב עבודות ההדפסה הן דיגיטליות בשיטה שמאפשרת לצרכן לקבוע את גודל התמונה ולהזמין עותק. בהדפסי משי, בגלל שזו עבודה ידנית, צריך להדפיס את כל הסדרה מראש. זו הפקה של עשרות אלפי דולרים, עוד לפני שמכרת עבודה אחת.

"למרות זאת, אנחנו רוצים להיות קצת יותר זולים מהגלריות, והמחירים מתחילים במאות דולרים להדפסי משי ויגיעו עד ל-60-50 אלף דולר", מסביר צחי בולוקן, בעלי הגלריה יחד עם אחיו רן, ומוסיף כי הוא יודע שבאמנות מפחדים ממכירות באינטרנט, אבל זה העתיד. גם האתר הזה הוא באנגלית כדי לפנות לשווקים בחו"ל.

שוקי קוק, בעל סטודיו Kookart העוסק בשיעתוק יצירות אמנות, בכלל לא מרוצה מצמיחת השוק באינטרנט: "צריך להיזהר כשקונים אמנות ברשת. נורא קל לקחת יצירת אמנות של מישהו, לצלם אותה ולהדפיס אותה על קנבס או נייר ולמכור דבר שעוד שנה-שנתיים עשוי להתחיל לדהות. אמנות נמכרת כך לפי מטר רץ ולפי הגודל שאתה רוצה. אבל שינוי הגודל משנה את האמנות עצמה, כי כשהאמן יוצר הוא גם מתייחס לגודל היצירה בזמן הבנייה שלה". הסטודיו של קוק ייבא מגרמניה סורק מיוחד לשיעתוק יצירות אמנות. "אנחנו נותנים תעודה לכל יצירה שחתום עליה האמן והסטודיו, ויש עליה מספור וגודל המקור", אומר קוק. למרות כל הביקורת, גם הוא מתכוון להעביר את הטכנולוגיה שלו למכירה דרך האינטרנט: "גם אנחנו נפתח בעתיד אתר שייצג את האינטרסים של האמנים שאנחנו עובדים אתם כדי למכור עבורם שיעתוקים. האמן ימכור יצירה, ואני אשעתק אותה. האתר יעלה לאוויר בחודשים הקרובים".

אתרים ישראליים

www.i-want-a-print.com

אתר באנגלית המאפשר לאמנים ישראלים בעלי שם למכור יצירות במחיר נגיש יותר ממחירי גלריות

מחירים: 35-2,000 יורו לתמונה

www.misgeret.co.il

האתר הגדול מסוגו בישראל, שמוכר הדפסי תמונות לעיצוב הבית ולמשרד. היצירות באתר הן אנונימיות

מחירים: 2,000-200 שקל ומעלה

www.picpong.co.il

אתר בעברית שמציע הדפסים של אמנים ישראלים שונים - רובם לא מוכרים

מחירים: מאות עד אלפי שקלים

www.romigallery.com

אתר שעלה לרשת בשבוע האחרון ומציע עבודות של אמנים מוכרים בהדפסי משי ולא בהדפסה דיגיטלית

מחירים: מאות דולרים ועד 16-15 אלף דולר

וואלה! שופס גלריה

אתר שיעלה בינואר כחלק מוואלה! שופס ויאפשר לרכוש רפרודוקציות של אמנים ישראלים מפורסמים

מחירים: 1,200-800 שקל

***אתרים בחו"ל: www.20x200.com - אתר שהקונצפט שלו הוא מכירת 200 עותקים מיצירה ב-20 דולר כל אחת ? www.eyestorm.com - אתר בריטי המוכר יצירות מודרניות חתומות על ידי האמן במהדורות מוגבלות, שמייצג אמנים מוכרים. מחירים: מ-55 ליש"ט ועד 13 אלף ליש"ט ? www.ugallery.com - אתר אמריקאי שמציע הדפסים ויצירות של אמנים צעירים הפורצים כעת לשוק. מחירים: מעשרות דולרים ועד 1,500 דולר ויותר ? www.mixedgreens.com - אתר אמריקאי שמוכר יצירות אמנות מסוגים שונים. מחירים: 500 דולר עד 16 אלף דולר ויותר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה