אמון הציבור: האזרח לא מודע לזכויותיו; מנכ"לית הארגון: "צריך מאגר מידע נגיש"

מסקר שערך מכון פאנלס עולה כי הציבור לא מודע לזכויות שעשויות להיטיב עמו

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

<<הציבור הישראלי לא מודע לזכויותיו גם כשהוא נמצא בפלח האוכלוסייה לו הן מיועדות - כך עולה מסקר שערך מכון פאנלס עבור ארגון אמון הציבור ובחן את מודעות הציבור לגבי זכויותיו השונות.

הנסקרים נשאלו לגבי ארבעה נושאים. אחד מהם הוא זכותו של העובד להפרשת חיסכון פנסיוני על ידי המעסיק. כ-86% מכלל הציבור יודעים כי קיימת חובת הפרשה לחיסכון הפנסיוני מטעם המעביד אך רק כ-20% יודעים כי הזכות לחיסכון פנסיוני מותנית בגיל 21 ובשישה חודשי עבודה לפחות. הסקר בחן את מודעות הציבור לזכות לפיצוי על פגיעה בערך הבית עקב אישור תוכנית בנייה. מתוצאות הסקר מתברר ש-87.3% לא ידע שבניית תחנת רכבת ליד ביתו היא הליך חוקי ושעליו לבדוק בעיתונים אם יש תוכנית בנייה סביב ביתו או לחפש שלט לגבי בנייה מתוכננת, אחרת לא יידע על קיומן של תוכניות אלה. 54% יודעים שיש לתבוע פיצוי על הירידה בערך הדירה כשמאשרים תוכנית בנייה ליד ביתם, אך אינם מודעים לכך שקיימת מגבלת זמן של עד שלוש שנים מיום פרסום התוכנית.

הסקר בדק את זכות הגבלת ההוצאה הכספית על תרופות לחולה כרוני. החוק קובע כי כל מי משטופל ששה חודשים או יותר בתרופות מרשם או מי שחולה באחת מרשימת המחלות הקשות (סוכרת, סרטן וכו') זכאי לתקרת תשלומים רבעונית על תרופות. זאת אומרת שברגע שהוא עובר תקרה זו, העומדת על 750-870 שקל, הוא זכאי לקבלת התרופות בחינם. 88.9% מהנשאלים שידעו על קיומה של תקרת תשלומים זו כלל לא ידעו או לא ציינו נכון מה גובהה.

בנושא הזכות למענק לימודים, הניתן על ידי המוסד לביטוח לאומי למשפחות עם ילדים בגילאי בית ספר, נראה כי בקרב המשפחות החד הוריות יש מודעות לזכות זו ולהחלתה על אוכלוסייה גדולה יחסית.

"מדינה נמדדת לפי האופן בו היא נותנת מענה לצורכי הפרטים החלשים בחברה. החוסר ביישום ובאכיפה יעילה של החוק בישראל מהווה את אחת העוולות החברתיות החמורות ביותר, הפוגעת באוכלוסיות מוחלשות" אומרת גלית אבישי, מנכ"לית ארגון אמון הציבור. לדבריה כ-70% מהציבור אינו מודע לזכויות מהותיות ורלוונטיות עבורו. הפתרון לכך הוא הקמת מאגר מידע שיהיה נגיש לציבור, יכיל מידע אודות כלל הזכויות המוקנות מכוח החוק ובכלל זה הדרכים למימושן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"