מה המחיר האמיתי של טיסה ללונדון ב-60 יורו?

בעוד פחות משלושה חודשים נוכל ליהנות משירותיה של איזי ג'ט, חברת הטיסות המוזלות הראשונה שמגיעה לישראל ■ על הנייר זה נשמע מצוין: החברות המוזלות פועלות על פי העיקרון של צמצום עלויות ולכן גם המוצר שלהן זול ■ אבל בכל זאת - הנה כמה דברים שכדאי שתדעו לפני שאתם רצים להזמין כרטיס

רונית דומקה
רונית דומקה
רונית דומקה
רונית דומקה

8:00 בבוקר, 33 מעלות בצל, 80% לחות, אוטובוס מיוזע מפלס את דרכו ברחוב אלנבי בתל אביב. בתוכו דחוקים זה לצד זה פועל מניגריה, חיילת, איש עסקים עצבני שהשאיר את המכונית במוסך, ו... אתם. חשבתם שתחסכו כסף אם תשתמשו בתחבורה ציבורית, אבל ברגע זה אתם מקללים את החום התל אביבי ואת חברת האוטובוסים ומייחלים לחופשה בחו"ל, ורצוי שתהיה בזול.

כמה זה יעלה לנו?

תלונות נפוצות על החברות לטיסות מוזלות

החל בחורף הקרוב, עם הגעתה לישראל של חברת איזי ג'ט הבריטית, נוכל גם אנחנו להשתתף בניסוי של חברות התעופה המוזלות, ולבחון עד לאן נמתח הגבול שלנו. מושב ללא כרית או שמיכה? ניחא, אז יהיה לנו קר למשך כמה שעות. תשלום על אוזניות? אז נראה סרט אילם, מי צריך בכלל לשמוע את אנג'לינה ג'ולי כשאפשר לראות אותה. אוכל? נביא סנדוויצ'ים מהבית.

כבר כעת אפשר להזמין באתר איזי ג'ט (easyjet.com) טיסה בקו תל אביב-לונדון (לנמל התעופה לוטון) החל ב-2 בנובמבר. מחירי הטיסות הנמוכים ביותר מתחילים ב-130 יורו לטיסה הלוך ושוב בחודשים הזולים, ינואר-פברואר, או החל ב-161 יורו לטיסות המוזלות ביותר בנובמבר-דצמבר. המחיר כולל מסי נמל והיטלים אך אינו כולל תוספות שדורשת החברה עבור פריט מטען (11 יורו לפריט בודד שמשקלו עד 20 ק"ג) או עבור צ'ק אין מזורז (6 יורו מתל אביב ללונדון). ההזמנה באתר פשוטה ונוחה, ומאפשרת גם הזמנה בקלות של מלון ושל רכב שכור לתקופת השהייה.

נפגעי איזי ג'ט מתאחדים

על הנייר זה נשמע מצוין. החברות המוזלות פועלות על פי העיקרון של צמצום עלויות, ועל כן הזמנת הכרטיס מתבצעת רק דרך האינטרנט. הטיסה נוחתת בשדה תעופה קטן ומרוחק מן העיר, והשירות בטיסות הוא מינימלי. החברה גובה תשלום נוסף עבור כל שירות - החל במטען שתרצו לשלוח לבטן המטוס וכלה בארוחות בטיסה. כל אלה נשמעים כמו ויתורים קטנים, לכאורה, אך יש לזכור כי העלויות הנוספות - שאת חלקן (כמו מסי נמל, תשלום בכרטיס אשראי, מטען) הנוסעים מחויבים לשלם - עלולות להקפיץ את מחיר הכרטיס מ-100 דולר ל-500 דולר.

דבר נוסף שיש להביא בחשבון הוא שמלבד המחויבות לקחת אותנו מנקודה אחת לשנייה, החברות המוזלות אינן מתחייבות לדבר, והשירות שהן מעניקות הוא בהתאם. כך למדו על בשרם נוסעי טיסה 8752 של איזי ג'ט, שביקשו לטוס מהאי היווני קורפו לנמל התעופה גטוויק שבלונדון לפני כחודשיים.

הטיסה, שתוכננה להמריא בשעה 11:45, עוכבה בשל תקלה טכנית, והמריאה ליעדה רק לאחר 31 שעות. יותר מ-100 נוסעים מצאו את עצמם תקועים בשדה התעופה הקטנטן של קורפו ללא כל מידע בנוגע למועדה החדש של הטיסה, וכמובן מבלי שהחברה תדאג לסידור הולם ללילה עבורם.

לאחר הורדתם מהמטוס, נאלצו הנוסעים בטיסה להמתין בשדה התעופה עד 5:00, ורק אז הואילה איזי ג'ט לשכנם בבית מלון והורתה להם לחזור מאוחר יותר לשדה. לנוסעים שהעזו להתלונן, הציעה החברה פיצוי של 25 ליש"ט כ"מחווה של רצון טוב". לנוסעים האחרים לא הובטח דבר.

השהייה הארוכה בשדה גיבשה את נוסעי טיסה 8752. לאחר שהגיעו בשלום ללונדון, הם פתחו קבוצה ברשת החברתית פייסבוק, כדי להתארגן לקראת תביעה ייצוגית נגד החברה. הנוסעים, בראשותה של אחת הנוסעות, עורכת דין צעירה בשם אלנה מקלאוד, תובעים מהחברה פיצוי של 340 ליש"ט לנוסע, בטענה שהדבר מעוגן בחוקת האיחוד האירופי.

עד כה סירבה איזי ג'ט לשלם את הפיצוי, וטענה ש"נסיבות יוצאות דופן" הביאו לדחיית הטיסה - תירוץ נפוץ שבו משתמשות חברות תעופה. ואולם נוסעי הטיסה לא מוכנים לוותר. מקלאוד פנתה גם לרשות התעופה האזרחית של יוון. לטענתה, ה"נסיבות יוצאות הדופן" אינן תקפות, בשל פסיקה תקדימית של בית משפט של האיחוד האירופי משנה שעברה, שקבעה כי רק מקרי טרור וחבלה נחשבים ליוצאי דופן.

"הדרך שבה טופל כל העניין על ידי איזי ג'ט לא תיאמן", סיפרה מקלאוד לעיתון הבריטי "דיילי מייל". "בעזרת שיתוף פעולה בינינו דרך פייסבוק הצלחנו לחשוף את חוסר העקביות של החברה. לחלק מהנוסעים הוצע פיצוי של עד 50 ליש"ט כמחווה של רצון טוב, ולחלקנו לא. זה נשמע לנו מגוחך". איזי ג'ט לא היתה אחידה בתגובתה למקרה - לחלק מהנוסעים מסרה החברה שהטיסה מבוטלת, בעוד לאחרים נאמר שהיא רק נדחתה בינתיים - שכן אם הטיסה נדחית בכמה שעות בלבד, היא לא מחויבת לשלם פיצויים.

הנוסע דיוויד ריצ'רדס פירסם בפייסבוק מכתב שקיבל מהחברה. "אנו מגישים לך את התנצלותנו הכנה על אי הנוחות שנגרמה מביטול הטיסה", כתב נציג החברה. "למרבה הצער, הדבר היה הכרחי בשל סיבות טכניות. אלה היו נסיבות יוצאות דופן שאי אפשר היה להימנע מהן, גם אם היינו נוקטים את כל האמצעים המתקבלים על הדעת. אני מצטער להודיעך כי אינך זכאי לכל פיצוי שהוא בשל ביטול הטיסה, בהתאם לנוהלי חברת התעופה שלנו ולחוקי האיחוד האירופי הקשורים לעיכובים ולביטולים של טיסות - מכיוון שהביטול היה בשל נסיבות יוצאות דופן".

מקלאוד וחבריה אינם היחידים שמשתמשים בפייסבוק כבמה לתלונות על איזי ג'ט. החברה מככבת בעשרות קבוצות נוספות ברשת החברתית, שכמה מהן נקראות בשמות כמו "אני שונא את איזי ג'ט", "סיפורי אימה מאיזי ג'ט" ו"נפגעי איזי ג'ט". גם ריאנאייר לא חסינה מפני ביקורת. בקבוצה בשם "Fuck Ryanair" יש לא פחות מ-1,220 חברים, המשתפים זה את זה בחוויות קשות שעברו עליהם בטיסות החברה, ובתלונות על היחס המזלזל והשירות הגרוע שהיא נותנת.

לפני שבועיים מצאו עצמם מאות נוסעים שהיו רשומים לטיסות של ריאנאייר מנמל התעופה סטנסטד שבלונדון כשהם מביטים במטוס ממריא דרך דמעה שקופה. הנוסעים נשארו מאחור, לאחר שצוות הקרקע לא הספיק לתייג את כבודת היד שלהם ולערוך להם צ'ק אין בזמן. החברה פתחה רק 11 עמדות לרישום ולתיוג כבודה עבור 255 טיסות שיצאו בשבת, שהיתה אחד הימים העמוסים ביותר השנה. התורים בדלפקי הבידוק והרישום של החברה היו כה ארוכים, עד כי הנוסעים התקוממו וכוחות המשטרה נאלצו להרגיעם.

"זה היה סיוט", אמר מגיש הטלוויזיה של ה-BBC, דיוויד דימבלבי, שהיה בין הנוסעים שהחמיצו את הטיסה. "ריאנאייר התנהגו בחוסר אחריות. הם לא דיברו עם הנוסעים, לא מסרו הודעה פומבית ולא הודיעו באופן מסודר על העלייה לטיסות. אנשי הביטחון שנמצאו בשדה עם רובים אמורים היו להגן עלינו מפני טרוריסטים, אך הם מצאו עצמם מגנים על צוותי הקרקע של החברה מפני הנוסעים הזועמים. זה אבסורד".

גם בעניין הבטיחות ספגו החברות המוזלות ביקורת, בטענה שהן שמות דגש רב מדי על הוזלת עלויות, על חשבון הבטיחות בטיסה. ב-2005 פירסם העיתון הבריטי "אינדיפנדנט" כתבה שטענה כי חברות התעופה המוזלות מזלזלות בבטיחות ומפעילות לחץ גדול מדי על המטוסים ועל הטייסים העייפים. מסקר שפורסם באותה שנה עלה כי ריאנאייר היא בעלת השם הרע ביותר בכל הנוגע לטייסים, בשל ההנחה כי הם סובלים מרמה גבוהה של עייפות ומתח.

דובר איגוד הטייסים האירופי אמר לעיתון כי חברות התעופה המוזלות מנצלות את מטוסיהן באינטנסיוויות רבה מדי. "יש לחץ גדול על כל המעורבים. הטייסים עייפים ועושים קיצורי דרך", אמר. הוא הוסיף כי האיגוד מקבל תלונות רבות על ריאנאייר ועל חברות נוספות. טייס אנונימי שהתראיין למגזין הצרכנות הבריטי "וויץ'?" (?Which) אמר כי מצב זה עלול בקלות לגרום לתאונה. ריאנאייר ציינה אז בתגובה כי היא פועלת לפי חוקי התעופה והתקנים המקובלים בעולם ובאיחוד האירופי.

המהפכה של חברות התעופה המוזלות

נדמה כי על אף השם הבעייתי שיצא לחברות המוזלות, הן עוררו מהפכה בשוק התעופה העולמי, ובאירופה במיוחד. כיצד הגיעו איזי ג'ט, ריאנאייר ואחיותיהן לשליטה בענף שנחשב בעבר ליוקרתי ביותר?

באופן לא מפתיע, חלוצת הטיסות המוזלות היתה ארה"ב. חברת התעופה הראשונה שהפעילה בהצלחה טיסות מוזלות היתה פסיפיק סאותווסט איירליינס, שהוקמה ב-1949 וסללה את הדרך לחברות פנימיות רבות שעובדות עד היום במתכונת מוזלת.

בין שנות ה-60 לשנות ה-80 המאוחרות עבר עולם התעופה האזרחית שדרוג מהפכני, לאחר שמטוסי הסילון נכנסו לשירות חברות התעופה, והתעופה נהפכה לכלי תחבורה נגיש ועממי יותר. חברות התעופה שיכללו את השירות בטיסות והקימו מחלקות ראשונות, המטוסים גדלו והלכו, לעולם התעופה היה דימוי זוהר ויוקרתי, וכל ילדה חלמה בסתר לבה להיות דיילת. חברות תעופה כמו KLM, סבנה, אייר פרנס וסוויסאייר שלטו ביד רמה בענף התעופה באירופה, ואף היו מאוגדות בבריתות שונות, ששמרו על תחרות בריאה ועל מחירים גבוהים.

בתחילת שנות ה-90 החליט האיחוד על דה-רגולציה בענף התעופה, שתאפשר לחברות להפעיל טיסות בין המדינות השונות ביבשת באופן חופשי. באירופה החלו לצוץ חברות תעופה רבות שביקשו לערער על מחיריהן היקרים של החברות המסורתיות, ולחזור לתפקיד העיקרי שלשמו נוסדו חברות התעופה - הובלת נוסעים מנקודה לנקודה. ריאנאייר, שנוסדה ב-1985 ונהפכה לחברה מוזלת ב-1991 - ואיזי ג'ט, שנוסדה ב-1995, היו הראשונות שהצליחו לפצח את הקוד ולשלב בין מודל עסקי רווחי למותג מוביל.

ריאנאייר היא חברת התעופה המוזלת הגדולה באירופה. הצלחתן של חברות תעופה מוזלות הטילה איום כבד על החברות המסורתיות, שכן המודל העסקי של האחרונות ומגבלות ממשלתיות שעדיין מוטלות על רבות מונעים מהן להתחרות ביעילות בחברות הזולות. החברות הגדולות החליטו להשיב מלחמה וחלקן הקימו חברות בנות מוזלות.

רוב הניסיונות הללו כשלו, שכן החברות התקשו ליישם את המודל העסקי המצליח עד תומו. דרך נוספת שבאמצעותה ביקשו החברות הגדולות להתמודד עם התחרות היתה הורדת מחירים, ולעתים גם אימוץ מאפיינים נוספים מהחברות הזולות, כמו עידוד מכירת כרטיסים ישירה וביטול ארוחות החינם בטיסות קצרות.

זמנים קשים עברו על ענף התעופה העולמי בעקבות מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001. תנועת הנוסעים והרווחים היו בנפילה חופשית, משרות ונתיבי טיסה נעלמו במחי יד, וחברות כמו סבנה הבלגית, שהיו בקשיים, קרסו. החברות המוזלות, לעומת זאת, שמרו על מעמדן והמשיכו לשגשג ואף להתרבות בהמשך העשור. השנה האחרונה היתה אף היא תקופת מבחן לעולם התעופה, וחברות רבות מצאו עצמן במרדף אחר כל נוסע. המיתון העולמי הכניע גם את אנשי העסקים ואת האליטה, שאיכלסו בעבר את מחלקות היוקרה, וגרם להם לחפש אלטרנטיבות זולות יותר.

כיום עדיין לא ברור אם כל חברות התעופה האירופיות הגדולות ישרדו את המשבר הנוכחי. במאי 2009, דיווחו חברות התעופה האירופיות על ירידה של 9.4% בתפוסת הנוסעים, בעוד חברות התעופה המוזלות דיווחו על עלייה של 2.1%. בריטיש איירווייס, חברת התעופה השלישית בגודלה באירופה, רשמה ברבעון שעבר הפסד של 106 מיליון ליש"ט (175 מיליון דולר), לאחר שתנועת הנוסעים במטוסי החברה ירדה ב-8.3% לעומת הרבעון המקביל ב-2008. מספר הטסים במחלקות היוקרה הוביל את הירידה. מנכ"ל החברה, ווילי וולש, אמר כי בריטיש נמצאת במאבק הישרדות, וביוני עשה צעד נואש וחסר תקדים וביקש מעובדי החברה לעבוד בה בהתנדבות. ריאנאייר, לעומת זאת, דיווחה באותו רבעון על רווח של 123 מיליון יורו (175 מיליון דולר), והיא נמצאת במגעים עם בואינג ועם איירבוס להזמנה של 100 מטוסים. ביולי עלתה תנועת הנוסעים בחברה ב-19%, ל-6.73 מיליון איש, לעומת 5.66 מיליון ביולי 2008.

האנשים שהובילו את המהפכה

הצלחתן של איזי ג'ט וריאנאייר, הנאבקות כיום ביניהן על הבכורה בענף הטיסות המוזלות באירופה, היא במידה רבה תוצר של האנשים שייסדו אותן ומובילים אותן עד היום. שניהם אנשי עסקים צעירים, שעשו זאת בדרכי ניהול לא שגרתיות ובסיוע לא מעט פרובוקציות, אבל הכי חשוב - בחיסכון.

חברת ריאנאייר הוקמה ב-1985 על ידי משפחת ריאן, כדי להתחרות בבריטיש איירווייס ובחברת אייר לינגוס האירית, שהחזיקו במונופול על טיסות בין לונדון לאירלנד. החברה הצליחה לנגוס בנתח השוק של השתיים, אך לא היתה רווחית. ב-1991, כשנזקקה לארגון מחדש, היא המציאה את עצמה מחדש בניצוחו של איש עסקים צעיר - מייקל אולירי (ראו מסגרת).

אולירי בן ה-30, שהיה יועץ כלכלי לחברה, הופקד על הפיכתה של החברה לרווחית ונשלח לארה"ב ללמוד את המודל העסקי של החברות המוזלות. עם שובו החליט אולירי כי המפתח לרווחיותה של ריאנאייר יהיה הוזלת עלויות. לאחר מינויו למנכ"ל ב-1994, הוא הוביל את החברה להצלחה מסחררת. ב-1995, כשריאנאייר חגגה עשור להיווסדה, היא הובילה 2.25 מיליון נוסעים בשנה. בשנה האחרונה טסו בריאנאייר 61.3 מיליון נוסעים.

המודל העסקי של ריאנאייר ושל אחיותיה המוזלות בא לידי ביטוי בכמה אופנים: כרטיסי הטיסה (שהם אלקטרוניים) נמכרים דרך האינטרנט בלבד, כך שהחברה חוסכת עמלת תיווך לסוכני נסיעות; הכרטיסים לא ניתנים לביטול ואי אפשר להזמין מקום במטוס עד להגעה לשער (מה שמעודד את הנוסעים להגיע מוקדם למטוס); החברה משתמשת בדגם אחד של מטוסים, וכך חוסכת בהכשרת מכונאים וצוותי אוויר; החברה טסה לשדות תעופה משניים, מה שמאפשר לה זמן חנייה מצומצם על הקרקע והימנעות מאיחורים; החברה גובה כסף על השירות בטיסה (שימוש באוזניות, ארוחות ושתייה), כמו גם על מטען, צ'ק אין שנעשה בשדה התעופה, ובקרוב אולי גם על שימוש בשירותים.

איזי ג'ט נוסדה ב-1995 על ידי סטליוס האג'י יואנו, בן למשפחת ספנות יוונית, שהיה בן 28 בלבד בעת הקמתה. בראשית הדרך הפעילה החברה טיסות מוזלות בין לונדון לגלזגו ולאדינבורו. בזכות החוש העסקי והמחשבה היצירתית של סטליוס, היא התרחבה עד מהרה וכיום מפעילה 168 מטוסים ל-387 יעדים באירופה ובצפון אפריקה.

סטליוס, אדם ססגוני ומלא שמחת חיים וגם רווק מבוקש, ידע מתחילת דרכה של איזי ג'ט כיצד לשווק את המותג (שאליו הצטרפו בשנים האחרונות חברות שיט, בתי מלון, קווי אוטובוסים ועוד) בפשטות וביעילות. הוא עצמו אוהב להופיע בפרסומות החברה. הכלי העיקרי שבו הוא משתמש לפרסום החברה הוא המטוסים עצמם - שעליהם מופיע שם החברה, שהוא גם כתובת אתר האינטרנט שלה. העקרונות לפיהם הוביל סטליוס את איזי ג'ט להצלחה היו פשטות, זמינות ויעילות, אך גם כנות - החברה מבהירה לנוסע מרגע הזמנת הכרטיס ועד לסוף הטיסה מה יקבל ומה לא יקבל תמורת המחיר הנמוך שהוא משלם.

באתר האינטרנט של החברה נכתב: "באיזי ג'ט אנו מאמינים בפילוסופיה שלפיה אין ארוחות חינם - ולכן אנחנו לא מציעים כאלה! ארוחות 'חינם' בטיסות מוסיפות לעלות הכוללת של הכרטיס - ואנו מאמינים שנוסעינו מעדיפים לוותר על מגש של אוכל מטוסים פלסטי כדי לחסוך כסף". בארוחה שהיא מציעה בתשלום, איזי ג'ט נותנת תמורה מלאה.

לדוגמה, תמורת 12.5 יורו אפשר לקבל "ארוחת ביסטרו קיצית משפחתית", הכוללת שני בקבוקוני יין, שני משקאות קלים ושני חטיפים. בטיסות מלונדון מוצע לנוסעים קפה של רשת סטארבקס.

הגעתה של איזי ג'ט לישראל תהיה מבחן מעניין למידת ההסתגלות של הלקוח הישראלי למודל המוזל. גם השירות המלא הניתן בחינם בחברות הסדירות מהווה בדרך כלל מקור לתלונות, והישראלי הממוצע בכל מקרה לא יכול להרשות לעצמו כיום טיסות במחלקה ראשונה.

אולי צדק הזמר עברי לידר כששר "יותר טוב כלום מכמעט". בעוד כמה שעות אנחנו חוזרים הביתה ממילא - ושם יחכו הארוחה החמה, המיטה המרווחת וכל מה שחברת התעופה לא תוכל לספק.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"