סקר המזגנים: אלקטרה - המותג הקר של הקיץ

בטורנדו אולי טובים בשיווק, אבל הטכנאים מעדיפים את אלקטרה - בגלל איכות השירות ■ למקום השני בסקר של אתר מידרג הגיעו מזגני תדיראן, ואם יש לכם תקציב בלתי מוגבל, הטכנאים ממליצים: קנו מיצובישי ■ כתבה שלישית בסדרה

>> כבכל שנה, לקראת חודשי הקיץ עולה באופן דרמטי הביקוש למזגנים. יש מי שמחליט שהגיע הזמן למזג את כל חדרי הבית כדי לשמור על שפיות בחום יולי-אוגוסט, ובמקרים אחרים, מזגן שעמד דומם כל החורף סובל מקלקול במדחס או במנוע, ועלות התיקון הגבוהה מצדיקה רכישת מזגן חדש.

כדי לעזור למתלבטים בין המותגים השונים, נעזרנו באתר מידרג (www.midrag.co.il), המדרג בעלי מקצוע כמו טכנאים ואינסטלטורים. הדירוג מתבצע באמצעות קבלת חוות דעת טלפוניות מלקוחות האתר. כיום יש באתר יותר מ-32 אלף חוות דעת, על כ-1,000 בעלי מקצוע. אנשי האתר בחרו 30 טכנאי מזגנים ותיקים, שנבחרו על ידי אלפי לקוחות לאמינים ביותר בתחומם.

הטכנאים התבקשו להמליץ על מותגי המזגנים האמינים ביותר עבור לקוחות בעלי תקציב מוגבל, וכן עבור לקוחות שיכולים לרכוש גם מותגים יקרים יותר. כמו כן, המזגנים חולקו לקטגוריות לפי גודל - מזגנים עיליים של עד 1.5 כ"ס המיועדים לחדר אחד, ומזגנים מיני-מרכזיים.

הטכנאים ציינו כי בדומה למרבית מכשירי החשמל המיוצרים כיום, גם בתחום המזגנים איכות המוצרים והחלקים ירודה. "זה לא החלקים של פעם. פעם ידעת שמזגן יעבוד 15-20 שנה, וכיום הלקוח מצפה שהוא יחזיק מעמד רק כמה שנים", אומר משה ארד מארד שירותי מיזוג (161 מדרגים). "את המזגנים הקטנים שעולים כ-1,500 שקל הלקוחות כבר לא טורחים לתקן. אם הולך המדחס או מנוע האיוורור, לא שווה להשקיע 700 שקל בתיקון ופשוט קונים חדש", אומר הטכנאי איציק דיין (202 מדרגים).

אלקטרה - זמינות חלפים גבוהה

בקטגוריית המזגנים המיני-מרכזיים בתקציב מוגבל, אין מתחרים לאלקטרה ולתדיראן. כמעט כל הטכנאים שהמליצו על אלקטרה בעדיפות ראשונה, המליצו על תדיראן בעדיפות שנייה. באופן דומה, אלה שהמליצו על תדיראן בעדיפות ראשונה בחרו באלקטרה בעדיפות שנייה.

נוחם אוחנה, מנהל אתר מידרג, מסביר שהטכנאים התקשו מאוד להכריע בין אלקטרה לבין תדיראן, היות שלשתיהן מוצר באיכות גבוהה. עם זאת, אלקטרה מובילה - 60% מהטכנאים המליצו עליה בעדיפות ראשונה, בשל איכות השירות שהיא מספקת וזמינות החלפים הגבוהה. "אפשר למצוא חלקי חילוף גם למזגנים שיוצרו לפני עשר שנים", טוען דיין.

גם ללקוחות המעוניינים ברכישת מזגנים עיליים בתקציב סביר, 50% מטכנאי המזגנים באתר מידרג ממליצים על אלקטרה, שלדעתם היא החברה האמינה ביותר. 23% מהמדרגים ציינו את מותג טורנדו כאמין ביותר, אך סייגו ואמרו כי לא תמיד ניתן להשיג לו חלקי חילוף.

בדומה לדירוג המזגנים המיני-מרכזיים, גם כאן רוב אנשי המקצוע בחרו בתדיראן כעדיפות שנייה.

עודד בזזי, משנה למנכ"ל מזגני טורנדו, אמר בתגובה כי "ישנם עשרות אלפי חלקי חילוף זמינים בחברה ל-67 דגמי טורנדו. אין חלק חילוף שאינו זמין בחברה. קיים שירות מיוחד למתקינים וטכנאים עצמאיים, שיכולים לקבל מהיום למחר חלקי חילוף לביתם או לסניף דואר באמצעות דואר שליחים, ללא תשלום.

"קיימת סבירות רבה כי הטכנאים או המתקינים שעלו בסקר אינם רוכשים מזגנים וחלקי חילוף ישירות מהחברה אלא באמצעות סיטונאים שסיפקו להם תשובות בלתי מהימנות לגבי זמינות חלקי החילוף. לכן, הפצנו חוברת המכילה את כל חלקי החילוף של החברה ואת הידיעה על השירות של אספקת חלק חילוף מהיום למחר".

מיצובישי - עובדים בטכנולוגיה חסכונית

כאשר התבקשו אנשי המקצוע להכריע לגבי המותג המוביל באמינות בתקציב בלתי מוגבל, הם בחרו במזגני מיצובישי - שלא ניתן לרכוש אותם ברשתות החשמל או בחנויות, אלא רק באמצעות היבואן, אקון-טק, וכן באמצעות מעצבי פנים או מתקיני המזגנים המוסמכים של היבואן. הסיבה לכך, לפי הטכנאים, היא רצון היבואן לשמור על איכות המותג, ולשלוט גם בהתקנה שלו.

"החברה עצמה מפקחת על ההתקנה של המזגנים האלה, כי היא לא סומכת על המזגניסטים הקטנים. היא דואגת שמהנדס מטעמה יעבור על תוכניות הבתים שמתקינים בהם את המזגנים האלה, יערוך את החישובים הנכונים וימכור מוצר בהתאם לדרוש", מסביר אלון רוטשילד מאלון שירותי מיזוג (113 מדרגים). לדבריו, "החברה עורכת ביקורות על המתקינים לגבי הליך ההתקנה של הנחת הצנרת בקירות ואם יש בעיה בכל שלב שהוא, המתקין מטפל בה".

המזגנים של מיצובישי מבוססים על טכנולוגיית אינוורטר, שעליה ממליצים מתקינים ומתקני המזגנים. בניגוד למזגן רגיל, שעובד כל הזמן בתפוקה קבועה - 100% או 0%, לאחר שהגיע לטמפרטורה הרצויה - טכנולוגיית אינוורטר מאפשרת תפוקה משתנה לפי הצורך, ולכן המזגן חסכוני יותר בחשמל ואף שקט יותר.

מזגני האינוורטר יקרים בכ-30% ממקביליהם וגם עלות התחזוקה השוטפת שלהם גבוהה, אך לדברי אנשי המקצוע, בטווח הארוך, החיסכון בחשמל מפצה על המחיר הגבוה של המזגן - כך שההשקעה כדאית.

כך תבחרו מזגן

בדקו את אמינות המותג: כמו כל מכשיר חשמל, מזגן עלול להתקלקל, ולכן יש להביא בחשבון את מהירות התיקון, זמינות חלקי החילוף ועלותם. "לקנות מזגן זה לא רק המוצר עצמו אלא גם השירות שיבוא בהמשך. הלקוח יכול לרכוש מזגן מסוים ובגלל תקלה קטנה בחלק שאין לו חלפי בישראל, הוא ייאלץ לרכוש מזגן חדש", אומר אוחנה.

מה כוללת האחריות? חלק מהחברות מעניקות אחריות למשך שנה, בעוד שאחרות נותנות אחריות לשלוש שנים. ואולם השאלה היא לא רק מה אורך תקופת האחריות, אלא גם מה תכולתה. האם האחריות היא על כל החלקים? מרגע הפנייה לשירות, בתוך כמה זמן יגיע הטכנאי, והאם צריך לשלם לו?

חשיבות הדירוג האנרגטי: הטכנאי ארד מציין כי לעתים רוכשים הלקוחות מזגן זול יחסית, אבל בעל דירוג אנרגטי נמוך שמוביל לבזבוז אנרגיה במהלך כל תקופת השימוש. "יש כאן עניין של עלות מול תועלת", אומר ארד. "אם הלקוח בלאו הכי לא עושה שימוש רב במזגן, הדירוג האנרגטי פחות חשוב והעלות של המזגן יותר רלוונטית. אך אם מדובר במזגן שפועל שעות רבות, הדירוג אנרגטי מאוד חשוב".

שימו לב לעלות ההתקנה: בשונה מטלוויזיה או מקרר, בהתקנת מזגן נדרש מתקין מנוסה ומקצועי. תוכלו לבחור במתקין של החברה שממנה קניתם את המזגן או להזמין מתקין אחר. לפני שאתם בוחרים מתקין, ודאו שיש לו מוניטין ושהוא בעל תעודת הסמכה מהחברה הקובעת כי הוא עבר קורס והשתלמות מטעמה.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"