ויטמינים לחורף? אומנם האף נוזל, והווירוס משתולל ובכל זאת - לכו על המחיר הנמוך

על אף שיעילותם שנויה במחלוקת, בימי החורף גדלה צריכת הוויטמנים לחיזוק המערכת החיסונית ■ ויטמין C, אבץ ואכיניצאה הם השמות המובילים, וגם פרופוליס ואסטרגלוס נחשבים ליעילים בקרב מומחים לרפואה משלימה ונטורופתים ■ נוכח מגוון המותגים העצום, מומלץ לקנות את המוצר הזול ביותר מבין אלה שמציעות החברות המוכרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

החורף מסרב להגיע, אבל השפעת והווירוסים כבר כאן וקשה להישאר בריא בתקופה זו של השנה. כדי למזער את הסיכון לחלות בחורף, מציעות החברות מגוון של ויטמנים, מינרלים וצמחי מרפא. ויטמין C, אבץ ואכיניצאה הם השמות המובילים, וגם פרופוליס ואסטרגלוס נחשבים ליעילים בקרב מומחים לרפואה משלימה ונטורופתים.

המדפים בחנויות עמוסים במותגים של חברות רבות המציעות מוצרים דומים בהרכבים ובמינונים שונים ובמחירים מגוונים. מנהל שיווק בתי המרקחת של סופר פארם, אילן שקד, מציין כי שוק תוספי התזונה גדל בהתמדה. בשנה האחרונה חל גידול של 10% במכירות מוצרי טבע לטיפול במחלות חורף בסופר פארם, ושוק תוספי התזונה לחורף מוערך ב-70 מיליון שקל. איך בוחרים?

שני המשתנים שאמורים להכריע בבחירת האריזה שאתם מצרפים לסל הקניות הוא המינון שהמליץ לכם נטורופט או שמומלץ באופן כללי ומחיר המוצר. לדברי ד"ר ענת גרינשטיין, נטורופתית ND ורכזת מגמת נטורופתיה במכללת מהות, "כל החברות המובילות, בהן נוטרה לייף, סולגאר, טבע אטלמן ו-GNC, עומדות בסטנדרטים העולמיים ואין צורך לבדוק את רמת החומרים שבהן. מה שחשוב זה המחיר לכל קפסולה והמינון שלה".

ד"ר מוטי לוי, מנהל יחידה לרפואה משלימה בשירותי בריאות כללית, מסביר שיש הבדל בין החברות הקטנות והלא מוכרות לבין הגדולות, אבל בין החברות הגדולות כמעט שלא קיימים הבדלים: "בחברות הקטנות לא בטוח שבאמת יהיה בתוך הטבלייה את החומר שכתוב בתווית, מכיוון שמשרד הבריאות לא מבצע פיקוח ואינו בודק אם כל הפריטים שבתווית אכן נמצאים בפנים". לדבריו, החברות הגדולות לא יסתכנו בפגיעה במוניטין שלהן, ואילו לחברות קטנות לא יהיה אכפת להיכשל בבדיקה אקראית.

כדי לבחור במוצר הזול ביותר יש לחשב את המחיר לטבלייה. כל החברות נוהגות לצאת במבצעים וחשוב לעשות את החישוב בכל פעם מחדש ולא להינעל על מותג אחד.

ויטמין C - הפופולרי

"ויטמין C מחזק את המערכת החיסונית ומעלה את כמות הכדוריות הלבנות. הוא אנטי ויראלי ואנטי דלקתי", אומרת גרינשטיין. לדבריה, המינון המומלץ של ויטמין C לאדם מבוגר הוא כ-500 מ"ג ביום לטובת מניעה של מחלה, ובעת מחלה ניתן לקחת 500 מ"ג שלוש פעמים ביום. כמוסות ה-1,000 מ"ג לא יעילות, היא אומרת, מכיוון "שהגוף לא מצליח לספוג יותר 300 מ"ג של ויטמין C בבת אחת ואת העודף הוא מפריש במערכת השתן. לכן עדיף לחלק את הכמויות במשך היום".

ואולם גם לגבי ויטמין C הפופולרי יש הסתייגויות. "ויטמין C לא הוכח כמחזק מערכת חיסון אלא כמוריד אלרגיות, ואני לא מכיר ויטמינים שיכולים להשפיע על חיזוק מערכת החיסון", אומר ד"ר יאיר מימון, דוקטור לרפואה סינית מנהל רפואות - מרכז לרפואה משולבת, ומנהל מרכז למחקר ברפואה משלימה. לדבריו, יש ליטול ויטמינים ומינרלים רק בשל חוסר בהם ולא כעזר למערכת החיסון.

רינת פז, ד"ר לנתורופתיה מהיחידה לרפואה משלימה בתל השומר, מסכימה עם מימון, ומספרת שיש ויכוחים לגבי הצורך בוויטמין C לשם מניעת מחלות מעבר לכמויות הנצרכות באמצעות מזון. ויטמין C מסוג אחר שקיים בשוקהוא ה- ester c ויטמין C שאינו חומצי. לדברי לוי, "לויטמין C יש רמה מסוימת של חומציות שעלולה להיות רגישה לסובלים מאולקוס או מכיב קיבה - ולהם מיועד ה-ester c".

אבץ - לחיזוק הגוף

אבץ הוא אחד המינרלים הבולטים בהגנה על הגוף ובחיזוקו, ומחקרים מראים שהוא יכול לקצר משך של מחלה או למנוע הופעה של מחלות זיהומיות, ומומלץ במיוחד בזמן הצטננות. האבץ נמצא במינונים שונים במזון כמו בשר, טחינה, מוצרי חלב וקטניות למיניהן, ובזרעי דלעת וסויה.

נטילת אבץ בכמוסות לתקופה ארוכה עלולה לגרום לחוסר בנחושת בגוף, ולכן יש להשלים את החוסר. "הנחושת והאבץ מתחרים ביניהם על המקום בגוף, ולכן כמות גדולה מדי של אבץ תגרום לאי קליטתה של נחושת בגוף ולחוסר בה", אומרת פז.

האבץ משווק בכמוסה ובכדור מציצה. גרינשטיין אומרת כי "האבץ למציצה טוב מאוד לזיהומים ודלקות בגרון, ויעיל בטיפול בדלקת מקומית בזמן התקררות". לדבריה, עדיף למצוץ אבץ פיקולינאט שנספג טוב יותר בגוף. בזמן מחלה, כדאי לצרוך כדוריות מציצה של כ-23 מ"ג בכל שעתיים.

לעומת אבץ בכמוסות מציצה, האבץ בבליעה פועל על הנוגדנים בגוף ומעכב צמיחה של נגיפים כמו שפעת, הרפס ובעיות במערכת הנשימה. המינון המומלץ הוא כ-20 מ"ג בקפסולה, וניתן ליטול עד שלוש קפסולות ביום לחיזוק המערכת החיסונית.

אכיניצאה ופרופוליס - יעילים לתקופה קצרה

גם לצמחי מרפא תפקיד בניסיון להגן על הגוף מפני מחלות החורף. הראשון בהם הוא האכיניצאה, שמשווק בקפסולות ובמיצוי אלכוהולי (נוזל) שניתן למהול במים. גרינשטיין אומרת כי "אכינציאה הוא אנטי ויראלי ואנטי דלקתי. הוא טוב במצבים של שפעת והרפס, נחשב כאנטיביוטי וטוב לזיהומים". לדבריה, לא כדאי לצרוך את הצמח יותר מחודשיים-שלושה, מפני "שהגוף מתרגל למינון ובעת מחלה התכשיר לא יעבוד".

לוי מסכים עם הטענה ואומר כי "הזמן שאנו מקציבים לטיפול באיכנציאה הוא שמונה שבועות ואחר כך צריך להפסיק מכיוון שהצמח כבר עשה את פעולותו על מערכת החיסון". עם זאת, יש הטוענים כי יעילות הצמח למניעה מוטלת בספק. "אכיניציאה יכול לקצר את משך המחלה, אך אינו מסוגל למנוע אותה. והקיצור הוא ברמה של יום-יומיים", אומר ד"ר עופר כספי, מומחה לרפואה פנימית ומנהל היחידה לרפואה המשלימה בבית החולים בלינסון.

פז מחזקת את דברי כספי ואומרת כי "לא מומלץ ליטול אכניציאה כמניעה אלא בזמן מחלה, מפני שהערך המניעתי שלו הרבה פחות טוב ממה שפעם חשבו". לדבריה, חשוב יותר ליטול כפית של אכיניצאה שלוש פעמים ביום כשאתה חולה כדי להתמודד עם המחלה. היא מוסיפה שניתן לקנות את השורש ולעשות ממנו תה בעל ערך בריאותי ניכר - וגם זול יותר.

"פרופוליס פועל כמו אנטיביוטיקה טבעית. זהו חומר מחטא, ויתרונו ביעילותו נגד וירוסים - ולא נגד חיידקים בלבד, מכיוון שאין לנו כיום טיפול נגד וירוסים. בנוסף, אי אפשר לפתח נגדו עמידות", אומר לוי. ואולם הוא מציין גם את הבעייתיות של החומר: "פרופוליס סופח מתכות כבדות, ורק החברות הגדולות והרציניות יותר מקפידות לקנות פרופוליס נקי ממתכות". לדברי לוי, "פרופוליס עמוס במתכות כבדות יכול להגיע ממזרח אסיה, ולנו כצרכנים אין דרך לדעת זאת מלבד בחינת רצינות החברה".

בבואנו לבחור בין מגוון המוצרים המכילים מרכיבים כמו אכינציאה או פרופוליס מתעוררת הבעיה - שלא כמו בוויטמין C ובאבץ - אין אפשרות להשוות בין המותגים מכיוון שהריכוזים שונים מחברה לחברה ולא תמיד מצוינים על גבי האריזות. הדרך היחידה לבחור היא לפי המחיר. מחירי המוצרים הם 30-65 שקל לכ-50 כמוסות.

חוק יחידות המידה לא חל על תוספי תזונה

>> בתחילת ינואר נכנס לתוקפו חוק יחידות המידה. לפי החוק, חנויות ששטחן יותר ממאה מ"ר מחויבות להציג את מחירי המוצרים לפי משקל ונפח. זאת בין היתר כדי להקל על הצרכנים בהשוואת מחירים, אלא שהחוק לא חל על תוספי תזונה.

הממונה להגנת הצרכן במשרד התמ"ת, יצחק קמחי, אומר כי "באופן עקרוני, תוספי התזונה כן היו צריכים להיכלל בחוק, אבל חלק גדול מהם לא נכללים בו מכיוון שמרביתם לא עוברים את הכמות המינימלית של 100 גרם שנקבעה. בנוסף לכך, יש ריכוזים שונים בין המוצרים ולכן אין בסיס להשוואה". לדבריו, הטיעון שעלה בעת חקיקת החוק היה שבתחום תוספי התזונה קשה להשוות בין המוצרים בשל הבדלי המרכיבים השונים בין התוספים. לפיכך, נותר לצרכנים לעשות את החישוב בעצמם.

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008