מחקר: מחירי התרופות בעולם צונחים - המבוטחים בישראל לא נהנים מההוזלות

גם לאחר שתוקף הפטנט התרופות פוקע ומחירן יורד - קופות החולים אינן מעדכנות את המחירון למבוטחים

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

>> מחירון התרופות בישראל כמעט לא משתנה, גם לאחר כניסת תרופות גנריות מתחרות לשוק, שמוזילות את המחיר העולמי של התרופות באופן משמעותי. כתוצאה מכך, מחירי ההשתתפות העצמית שמשלמים מבוטחי הקופות, הנגזרים ממחירון התרופות, נשארים גבוהים, גם לאחר שמחירי התרופות בעולם ירדו - כך עולה ממחקר חדש שערך ד"ר פיליפ סאקס, עורך ביטאון "פארמה".

סאקס בדק 24 תרופות שמקורן בעשר תרופות שתוקף הפטנט שלהן פג, ומצא כי מחירי התרופות המקוריות בעת ההשקה בשנות ה-90 גבוהים רק במעט ממחיריהן כיום. כמו כן מצא סאקס כי מחיר המחירון הממוצע של הגרסה הגנרית כמעט זהה למחיר הגרסה המקורית. "פירושו של דבר שההשתתפות העצמית גם היא כמעט זהה", מדגיש סאקס.

כך, למשל, מחיר המחירון של התרופה טופמקס 25 מ"ג לטיפול באפילפסיה ובמיגרנה היה 183 שקל, ואילו כיום מחירה 178 שקל. הגרסה הגנרית זולה רק בשקלים בודדים - 169 שקל. ההבדל בתשלום ההשתתפות של החולה בין שתי התרופות הוא שני שקלים בלבד.

"זה משולש שנוצר בין התעשייה, קופות החולים ומשרד הבריאות", אומר סאקס. "חברות התרופות דואגות שמחיר המחירון יישאר גבוה מתוך דאגה ללקוחות שלהן - קופות החולים. הקופות מרוויחות, מכיוון שהחולים משלמים לפי אחוז ממחיר המחירון, ומשרד הבריאות שותק, כי הוא יודע שאם היו משנים את השיטה, היה נוצר חור בתקציב הקופות, והממשלה היתה צריכה לכסות אותו".

סאקס מצא כי לא זו בלבד שמחיר ההשתתפות העצמית לא ירד במשך השנים עם כניסת התרופות הגנריות, אלא אף עלה עקב העלייה בשיעור ההשתתפות העצמית שקבעה הממשלה ב-98'. לדבריו, בגלל הפער בין מחיר המחירון למחיר האמיתי של התרופה, כפי שהיא נמכרת לקופות, ההשתתפות העצמית של חולים, שלכאורה מגיעה ל-15% היא בעצם 40% מהמחיר האמיתי של התרופה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "המחקר מגמתי ואינו מתחשב בשוק הישראלי שאינו רגיל. האוכלוסייה בישראל מבוטחת ומשלמת מחירי השתתפות עצמית בלבד, ולכן בהגדרה כאשר יש ירידת מחיר או כניסה של תרופות גנריות, ירידת המחיר מתחלקת בין הקופות ללקוחות. רק בשנה החולפת, עקב ירידת מחירים כתוצאה מכניסה של תרופות גנריות ועדכון המחירון השנתי, נהנו מבוטחי הקופות מהפחתה ישירה של יותר מ-20 מיליון שקל בסך השתתפות העצמית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?