פרופ' יוסף ירדן: הקפיטליזם השתלט על שוק הבריאות - לא משקיעים במניעה שאינה מובילה להצלחה כלכלית

ירדן: מדענים מזניחים את התחום המניעתי

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

עולם הרפואה ותעשיית התרופות מתקדמים בצעדי ענק, אך מעבר לפינה אורבים אתגרים לא פשוטים: בשני פאנלים שהתקיימו אתמול בועידת הנשיא עלו הבעיות שמטרידות כבר היום את עולם הרפואה וצפויות להמשיך ולהטריד את העולם המערבי בעתיד.

לטענתו, "השוק לא מעוניין במניעה, שלא מובילה להצלחה כלכלית ולא גורמת לאנשים לקנות תרופות. הקפיטליזם השתלט על שוק הבריאות. מדענים עושים מחקרים על התחום הטיפולי ומזניחים את התחום המניעתי. רוב התרופות לסרטן לא מובילות לריפוי, אלא להארכת משך החיים, אך בכל זאת משקיעים בהן הון עתק , לעומת נושא מניעת המחלות שלא נהנה מתקצוב".

פרופ' הווארד ויינר מרצה בכיר בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד, הוסיף כי "היום כבר יודעים ש-60-80 אחוז מהסכום המושקע בבריאותו של אדם, מושקע ב-10 השנים האחרונות של חייו. השקעה במניעה היתה משנה את המצב". הוא המחיש מדוע קשה יותר להשקיע בתרופות מניעתיות, שאת תוצאותיהן רואים לאחר שנים רבות: "השקעה בחיסון לאלצהיימר תאלץ אותנו להמתין כ-30 שנה, עד שנראה תוצאות בשטח. זה המצב גם לגבי חיסונים למחלות כמו סוכרת ואחרות". עם זאת, סיפר וינר כי צוות מטעם בית הספר לרפואה בהרווארד מפתח חיסון לאלצהיימר שניתן דרך הפה, וכבר הראה הצלחה בניסוי על עכברים.

בפאנל אחר שכותרתו "חיים ארוכים יותר, בעיות סבוכות יותר", עסקו מומחי הפאנל בבעיות עמן צפויה הרפואה להתמודד בעתיד, בין השאר בעקבות התארכות תוחלת החיים. אחת הבעיות הללו היא מחלת האלצהיימר שגדלה במספרים מבהילים: "האלצהיימר צפויה לפגוע ב-75% מאוכלוסיית הקשישים בעולם המערבי. משמעות הדבר היא שכמעט כל אדם יחלה או יאלץ לטפל בחולה אלצהיימר בקרב משפחתו", טען הווארד פליט, פרופסור בעל שם עולמי לגריאטריה ונויורולוגיה מבית החולים Mount Sinai בניו-יורק.

לדברי ד"ר רות ארנון, ממפתחות הקופקסון ויו"ר המועצה הלאומית למדעים, בעתיד יתמקד עולם הרפואה בפיתוח של חיסונים שונים. פרופ' חרמונה שורק, דיקאן הפקולטה למדעי הטבע באוניברסיטה העברית, טענה כי הגנטיקה מהווה את חוד החנית במחקר לגבי פיתוחים בתחום הרפואי.

בפאנל עלו גם ההשלכות והדילמות החברתיות שכרוכות בהתארכות תוחלת החיים: "ככל שתוחלת החיים עולה, כך גדלה האוכלוסייה. הצרכים שלה גוברים ואנו מתמודדים עם מחסור במשאבים", אמר הרב שרלו. "העובדה הזו גורמת להרס כדור הארץ עד למצב שבו לא יוכל לספק את צרכינו. אם אנחנו מנסים בכל דרך להאריך את החיים צריך להערך לכך מבחינת תשתית".

לדברי שרלו, אם החברה לא תהיה ערוכה לטפל ולדאוג לרווחת הקשישים, לפעילויות ולתעסוקה עבורם ¿ המאמצים הרפואיים הם לשווא. "אנו צריכים ליצור סביבה שבה בני אדם מבוגרים יוכלו להתקיים בכבוד", אמר שרלו.

פרופ' פליט חיזק את דבריו: "לאחר שאני מטפל בחולים שלי, בני השבעים ושמונים אני שואל אותם: אוקי, עכשיו אתם בריאים פיזית, אבל מה אתם מתכוונים לעשות עם עצמכם מחר? למרביתם אין תשובה. אני נתקל ביותר בני 50 שאין להם מושג מה יהיה איתם בשלושים השנים הבאות. המצב הזה בלתי נסבל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"