איך לשכור מכונית בחו"ל בלי לצאת פראייר? TheMarker מגיש 55 עצות לישראלי בדרכים

לטובת עשרות האלפים שיחרשו את כבישי העולם בתקופת החגים הקרובה בדקנו למה כדאי לשים לב בעת הזמנת רכב בחו"ל, מה המחירים ביעדים הבולטים, מה כלול במחיר ומה לא ועוד טיפים לנסיעה מוצלחת

עירית רוזנבלום
עירית רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עירית רוזנבלום
עירית רוזנבלום

המראתם, נחתתם, שכרתם מכונית. נסעתם, טיילתם, נהניתם והחזרתם את המכונית. ועכשיו הגיע תור ההפתעות: "איחרנו רק בשעה, למה אנחנו צריכים לשלם על יום נוסף של השכרה?" - כי לא קראתם את האותיות הקטנות; "אבל השריטה בפגוש היתה כבר כשלקחנו את האוטו" - אז למה לא אמרתם?; "מה, כיסא התינוק לא כלול במחיר ההשכרה?" - לא, הוא לא.

20 אלף ישראלים ישוטטו בחו"ל בחגים הקרובים באמצעות מכונית שכורה. אם גם אתם ביניהם, כדאי שתעשו שיעורי בית כדי שלא תיתפסו לא מוכנים, דווקא ברגע התשלום. בעזרת החברות להשכרת כלי רכב ואתר "חבילה" (havila.co.il), ניסחנו שורה של עצות למי שרוצה לשכור מכונית בחו"ל ולצאת בזול. יחסית.

הזמנה

1. יש להתאים את כלי הרכב לצרכים של המטייל: בנסיעה משפחתית, מומלץ להזמין כלי רכב גדול, כמו סטיישן או מיניוואן לסוגיו, ולא להתפשר על הגודל והמקום לציוד. התוספת הכספית מתגמדת ביחס לסך הוצאות הטיול. בנסיעות קצרות ללא מזוודות רבות - עדיף כמובן לשכור מכונית קטנה יותר.

2. כדאי לברר כיצד מדורג כלי הרכב: כל חברות ההשכרה מחלקות את המכוניות לכמה רמות (קלאס A, קלאס B, קלאס C וכן הלאה). עם זאת, החלוקה אינה אחידה וכל חברה מדרגת את כלי הרכב בקבוצות השונות כראות עיניה. בכל חברה ניתן לקבל טבלה, שבה מפורט מה עומד מאחורי הדירוג הזה, לפי נתונים מוסכמים, כמו מספר הדלתות, גודל המכונית, גיר ידני או אוטומטי וקיומו של מזגן - אלה הנתונים שאליהם כדאי לשים לב כדי להשוות בין המכוניות. את הטבלה ניתן לקבל בכל אחת מהחברות, גם במייל או בפקס.

3. חשוב לזכור כי דגמי המכוניות המוצעים על ידי חברות ההשכרה בישראל, בעת ההזמנה, הם דגמים מייצגים בלבד. חברות ההשכרה בחו"ל רשאיות לספק מכונית המוגדרת על ידן כשוות ערך לדגם המייצג. בעת ביצוע ההזמנה, חברת ההשכרה תתחייב על קבוצת הרכב, אך לא על דגם מסוים.

4. מומלץ לשכור מכונית קטנה אם הדבר אפשרי: כלי רכב קטן יהיה זול יותר וחסכוני יותר בדלק.

5. לכלי רכב חסכוניים בדלק יש ביקוש רב יותר, ולכן תמיד קיים סיכוי שלסניף השכרת הרכב לא יישארו מכוניות קטנות במלאי, ויוצע לכם שדרוג למכונית גדולה יותר, ללא תשלום. עם זאת, יש לזכור שהדלק באירופה יקר אף יותר מבישראל, ונוחות הנסיעה במכונית גדולה תתבטא במחיר הדלק בסופו של חשבון.

6. אם אין לכם בעיה לנסוע במכונית קטנה - הזמינו את המכונית הקטנה ביותר וקוו לשדרוג חינם - במקרים רבים מתבצע שדרוג אוטומטי של דרגה אחת. עם זאת, קחו בחשבון כי יש אפשרות שבסופו של דבר תקבלו את הדגם שהזמנתם.

7. מומלץ תמיד להתקשר עם חברות השכרה גדולות בעלות פרישת שירותים רחבה, ולא עם חברות קטנות ולא מוכרות. מאוד לא נעים להיתקע ב"אמצע שום מקום" עם מכונית מקולקלת, מבלי שיש תחנת שירות של חברת ההשכרה בקרבת מקום.

8. כשמזמינים מכונית באופן טלפוני, יש לוודא כי קיבלתם את מספר הזמנה.

מחירים

9. כשאתם מבצעים השוואת מחירים בין החברות, שימו לב שהן נבדלות ביניהן בשירותים הכלולים במחיר ההשכרה, כמו מסי נמל, אגרות כבישים, וביטוחים.

10. כדאי לדעת שחברות השכרת רכב משתמשות במודלים הלקוחים ממכירת כרטיסי טיסה: ירידה במלאי כלי הרכב הזמינים מייקרת את מחירי ההשכרה, ומצבת כלי רכב מלאה גורמת לחברות להציע מבצעים.

11. מחירי ההשכרה אינם אחידים בערוצי ההפצה השונים, וייתכן כי אותה חברה תציע לכם מחירים שונים אם תבצעו את ההזמנה במוקד ההזמנות הארצי, בסניף של מדינת היעד או באינטרנט.

12. אם תמצאו הצעה טובה יותר לאותו כלי הרכב במדינת היעד, אל תחששו לבחור בה - בסופו של דבר מדובר באותה מכונית ובאותה תוכנית ביטוחית.

13. בכל מקרה, מומלץ להזמין את המכונית לפני הנסיעה ולא לאחר הנחיתה. מי שחושב שיקבל מחיר טוב יותר ברגע האחרון, צפוי לקבל דווקא "מחיר תיירים מיוחד", שהוא כידוע המחיר הגבוה ביותר בעונה.

14. לא כדאי להתפתות למודעות המציעות מחירי קסם. המחיר הראשוני יישמע מפתה, אך לאחר הוספת כל המסים, האגרות, הביטוחים והעמלות - המחיר עלול לעלות ואף להיות מוכפל.

15. חלק מחברות ההשכרה מעניקות הנחות למחזיקים בכרטיסי אשראי נבחרים, חברים במועדוני לקוחות של חברות טיסה או עובדים בחברות גדולות. עם זאת, חלק מהחברות מעניקות כרטיס הנחה גם ללא תשלום.

16. אם אתם רוצים להזמין מכונית, אבל מתלבטים, בררו מהי מדיניות הקנסות בגין ביטולים וכמה זמן לפני הנסיעה ניתן לבטל את ההזמנה ללא קנס.

17. בהצעות מחיר זולות במיוחד קיימת הגבלה על מספר הקילומטרים שניתן לנסוע ביום, ללא תוספת תשלום. אם בחרתם באפשרות הכוללת הגבלה של מספר הקילומטרים ליום, לא תוכלו לשנותה בדיעבד, בסוף תקופת ההשכרה.

18. שכירת כלי רכב לפרק זמן של עד שלושה ימים, תמיד תהיה יקרה יותר משכירת כלי רכב לשבוע. החל מהיום הרביעי, שווה לבחון אפשרות לשכור את כלי הרכב לשבוע. באותו אופן, אם שוכרים כלי רכב ל-21 יום, כדאי לבחון אפשרות לשכור אותו לחודש.

19. יש לקרוא את האותיות הקטנות, שכן חברות מסוימות מחייבות בתעריף יומי גבוה ולא בתעריף שבועי אם מחזירים את כלי הרכב לפני שחלף שבוע שלם. זאת, גם אם אתם מוכנים לשלם עבור שבוע שלם.

20. אם שכרתם את המכונית לתקופה מוגדרת מראש, חשוב לדעת שאין החזר כספי על ימים לא מנוצלים.

רישיונות

21. חברות ההשכרה משכירות כלי רכב לנהגים מגיל 25 בלבד. אם אדם שעדיין לא מלאו 25 רוצה לשכור מכונית, הדבר כרוך בתשלום נוסף, ובתנאי שגילו מעל 21. באופרן גובים על כך תוספת ממוצעת של 50 דולר לשבוע בארה"ב, וכ-10 דולר קנדי ליום בקנדה. באוויס גובים בארה"ב תוספת של 25 דולר ליום, למעט בניו יורק, שם גיל המינימום הוא 25. באירופה, העלות לנהג בן 21-25 נמוכה יותר. בהולנד תשלמו כ-6 יורו ליום, באיטליה - 12 יורו ליום ובגרמניה כלל אין תוספת לנהג צעיר, אלא רק הגבלה לקבוצות רכב מסוימות שבהן מותר לנהגים צעירים לנהוג.

22. רישיון נהיגה בינלאומי, במקרה הצורך, ניתן להנפיק רק בישראל. יש להחזיקו בצמוד לרישיון הישראלי, ולוודא שפרטיהם זהים.

23. כדאי ואף מומלץ לבקש מבן או בת משפחה נוספים להנפיק רישיון נהיגה בינלאומי - כך אם תתעייפו בדרך, תמיד יהיה מי שיחליף אתכם בנהיגה. ניתן להוסיף נהג נוסף למכונית בהתאם למדיניות החברה והמדינה שבה אתם שוכרים; הדבר כרוך בתוספת תשלום של 3-5 יורו ליום.

24. נהיגה בחו"ל ללא רישיון נהיגה בינלאומי עלולה לגרור קנסות כבדים. כדאי להימנע מכך ולהצטייד מראש ברישיון.

25. הוותק של רישיון הנהיגה של השוכר חייב להיות שנה אחת לפחות.

26. יש לצאת מישראל מצוידים בכרטיס אשראי בינלאומי בתוקף, על שם שוכר המכונית. בעת מסירת המכונית תתבקשו להציג אותו והוא ישמש כערובה להוצאות נוספות ובלתי צפויות שעשויות להיות.

ביטוח

27. חלק אינטגרלי מחבילת ההשכרה הוא הביטוח הנלווה, הכולל ביטוח חובה במקרה של פגיעה ברכב; ביטוח צד שלישי - נגד פגיעה שלך ברכוש של אחרים; וביטוח מקיף במקרה של נזק למכונית כתוצאה מתאונה או גניבה (Loss Damage Waiver - LDW). תשלום עבור שכירת המכונית כולל גם כיסוי נזקים (CDW) וכיסוי נגד גניבה (TP), הכלולים בביטוח הבסיסי. כדי שהנהג יהיה מכוסה במקרה של פגיעה גופנית, עליו לרכוש גם ביטוח תאונות אישיות.

28. הביטוח לא מכסה השתתפות עצמית, הנעה בין 800 יורו ל-3,000 יורו ונגבית במקרים של נזק לצמיגים, לזגוגיות או לריפוד, וכן עקב נהיגה רשלנית. לכן ישנן פוליסות שבהן קיים מרכיב של "ביטול השתתפות עצמית", או "החזר השתתפות עצמית". ההבדל בין השניים אינו סמנטי: בפוליסות המציעות "ביטול השתתפות עצמי" לא יצטרך הצרכן לשלם דבר, גם אם נגרם נזק לכלי הרכב ששכר. בפוליסות של "החזר השתתפות עצמית", לעומת זאת, יידרש הצרכן לשלם דמי השתתפות עצמית, ורק לאחר שישוב לישראל ויציג מסמכים המוכיחים את הנזק ואת תשלום ההשתתפות העצמית - יקבל החזר, בניכוי דמי טיפול של 50 דולר בממוצע. חברות שמבטחות את הנוסעים באמצעות חברות ישראליות גובות בדרך כלל דמי טיפול. חברות שמבטחות את הנוסעים בחו"ל, לא גובות דמי טיפול.

29. ביטוחים נוספים המוצעים לשוכרי המכוניות הם ביטוח גניבה, ביטוח שריפה, וביטוח תאונות אישיות (TAI). חשוב לזכור כי במקרים רבים ביטוח הבריאות והמטען שעושים רוב הישראלים הנוסעים לחו"ל מכסה את הסעיפים האלה. לכן כדאי לבדוק אם יש בהם צורך, או שמדובר בכפל ביטוח.

אביזרים הנוספים

30. זכרו כי במדינות רבות, חובה להסיע תינוקות בכיסאות בטיחות בלבד. חברות ההשכרה ישמחו להשכיר לכם כיסא עבור תינוקות או זאטוטים. אל תחסכו. המחיר: 5-9 דולרים ליום.

31. ציוד נוסף שניתן לשכור: ערכת DVD נייד לטובת הילדים בנסיעה ממושכת. בהרץ הערכה מוצעת עם חבילת סרטים ב-7 דולרים ליום.

32. בארה"ב ובמרבית החברות באירופה, כל כלי הרכב מגיעים עם גיר הילוכים אוטומטי, מזגן ורדיו טייפ. עם זאת, לא כדאי להניח מראש את קיומם, ויש לברר לפני ההשכרה אם הם אכן קיימים במכונית.

33. מומלץ לבדוק אם קיימת אפשרות לקבל כלי רכב עם מערכת ניווט GPS לוויינית, המומלצת בעיקר למי שמתכוון לנהוג בערים הגדולות. בחלק מקבוצות הרכב, המערכת קיימת במכונית באופן מקורי ובמקרים אחרים ניתן לשכור מערכת נפרדת.

34. שימו לב, יש חברות שמשכירות מכוניות עם GPS בחינם; הרץ מציעה מערכת ניווט דוברת עברית - ב-12 דולר ליום.

35. אל תשכחו לבקש הסברים על הפעלת המערכת בעת איסוף המכונית.

איסוף

36. קבלת המכונית בשדה התעופה מחויבת בעמלת שדה התעופה, ויכולה להגיע לסכום חד פעמי של 50 דולר. למי שלן ביום הראשון במלון בעיר, עדיף להגיע למלון עצמאית (או עם ההסעה, אם יש כזאת) ולאסוף את המכונית השכורה בסניף של החברה בעיר. כך תחסכו גם את עמלת שדה התעופה וגם את התשלום עבור חניה ביום הראשון.

37. קיבלתם את המכונית? לפני החתימה, עשו סיבוב סביבו, בדקו מה מצבו ודרשו לרשום כל מכה ושריטה. אל תעשו הנחות לנציג החברה, ואל תלכו לבד למכונית. עדיף שיחשבו שאתם טרחניים מאשר שתידרשו לתשלומים נוספים כשתחזירו את המכונית.

38. אם המכונית אינה במצב תקין, אל תסכימו לקבל אותה. בקשו להחליף אותה באחרת.

39. לפני שתצאו לדרך, ודאו שיש בידיכם את כל מסמכי הרכב, כולל מספר המכונית וציוד החירום הדרוש למקרה של תקר או תקלה אחרת. בנוסף, חשוב לוודא באיזה סוג דלק יש לתדלק.

נסיעה

40. יציאה מגבולות המדינה שבה שכרתם את המכונית דורשת הסכמה בכתב של חברת הביטוח. יש מדינות שחל איסור להיכנס אליהן עם כלי רכב שכור בשל מכת הגניבות, למשל מונטנגרו.

41. ישנה עמלה על יציאה מגבולות המדינה.

42. במדינות שבהן יש אגרות על נסיעה בכבישים מהירים, יש צורך במדבקת כביש מהיר, למשל באוסטריה. ודאו כי על המכונית מודבקת תווית זו. ישנם כבישי אגרה כמו כביש 6 הישראלי, המחייבים את הנוסעים לאחר השימוש.

43. קיבלתם קנס? שלמו אותו ושמרו על הקבלה. תהיו בטוחים כי חברת השכרת הרכב תגלה את הדו"ח במועד ההחזרה או במועד אחר, במקרה זה יחויב כרטיס האשראי שלכם בעלות הקנס בתוספת עמלה.

44. במקרה של תקלה, חברות השכרת הרכב יספקו מענה ותיקון בדרך. קראו את מחויבותן להעניק שירות בתוך זמן סביר - זמן סביר באירופה הוא עד שעתיים בערים הגדולות ועד ארבע שעות מחוץ לערים.

45. במקרה של תאונה עם נזק רציני או השבתת המכונית, תידרשו להגיע למשרדי החברה כדי למלא דו"ח.

46. במקרה של גניבה או תאונה עם נפגעים, תידרשו להגיע לתחנת משטרה ולהגיש תלונה. אם הייתם מעורבים בתאונה עם נפגעים, ודאו כי מילאתם דו"ח במשטרה, הודיעו בכתב לחברת ההשכרה על התאונה ועל הנפגעים, הישמעו לנציג החוק במקום ואם צריך - צרו קשר עם הנציגות הישראלית.

47. שמרו על החוקים: הקפידו למלא אחר התנאים בהסכם, סעו בכבישים סלולים, אל תחברו נגרר למכונית ואל תרכיבו שרשרות לשלג - אם נאסר על כך בחוזה. אל תסיעו נוסעים בתשלום. שמרו על רישיון הנהיגה ועל מסמכי שכירת הרכב צמוד אליכם. נהגו בתבונה, אל תשתו אלכהול אם אתם נוהגים וצייתו לחוקי התעבורה במדינה.

החזרה

48. כששוכרים מכונית, מקבלים אותה עם מיכל דלק מלא ויש להחזירה עם מיכל מלא. החברות יציעו לכם אפשרות להחזיר את המכונית עם מיכל ריק ולשלם עבור המיכל החסר - אפשרות זו אינה מומלצת, כי התעריף שבו תחויבו יהיה יקר מאשר בתחנות הדלק.

49. זכרו להחזיר את המכונית עם מיכל דלק מלא. אחרת, תאלצו לשלם לפי תעריף התדלוק של חברות ההשכרה - היקר בהרבה ממחירו של מיכל דלק בתחנות הדלק. הפער במחיר עשוי להגיע ל-30%-35%.

50. בדרך כלל ניתן לשכור כלי רכב בעיר אחת ולהחזירה בעיר אחרת באותה מדינה, ללא תוספת תשלום. לעתים ישנה עמלה גבוהה בשל שינוי מקום ההחזרה של כלי הרכב - כדאי לברר זאת מבעוד מועד.

51. כל החברות גובות עמלה לא מבוטלת על שכירת המכונית במדינה אחת והחזרתה במדינה אחרת. בדקו מה גובה העמלה לפני שאתם סוגרים עסקה.

52. חברות השכרה מחשבות יום השכרה כ-24 שעות. לכן בדקו היטב מה מועד החזרת המכונית, ודאו כי הסניף פתוח ביום ובשעות שבהן אתם אמורים להחזיר את המכונית (בשדות התעופה הסניפים פתוחים בדרך כלל 24 שעות ביממה ושבעה ימים בשבוע) ואל תאחרו בהחזרה. גם איחור קל עלול לגרור תשלום על יממה נוספת.

53. אם אתם מחזירים את המכונית בשדה התעופה, לפני טיסה, קחו בחשבון שהטיפול בהחזרה עשוי לארוך שעה ואף יותר מכך.

54. אם אתם לא מסוגלים לעמוד בזמן ההחזרה המקורי, כדאי להתקשר ולבצע שינוי טלפוני שהוא בדרך כלל יותר זול.

55. החזרתם את המכונית בשלום? בקשו שנציג החברה יבחן אותה, והחתימו אותו על טופס שבו הוא מאשר כי המכונית תקינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד