לא רוצים לחכות בתור בקופת החולים או ללכת למיון? הצטיידו בסבלנות - הביקוש לביקורי בית בשיאו

בחורף הזה, חולי השפעת כבר לא מסתפקים בטישו ובאקמול - ודואגים גם לקבל ביקור בית מרופא פרטי; TheMarker בדק כמה זה עולה, מה רמת השירות והפיקוח עליו, ולמי זה משתלם ומתי; לבריאות

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

עד לפני מספר לא רב של שנים, דמותו של רופא העיירה שעובר עם תיקו מבית לבית ומטפל בחולה במיטתו הופיעה בעיקר בסיפורים מהעיירה היהודית, או בסרטים שהתרחשו במאות הקודמות. ואולם, השירות של ביקור רופא בבית חזר בגרסה מודרנית, ובשנים האחרונות הוא הפך ליותר ויותר נפוץ. "נוצרה בישראל תרבות של הזמנת רופא הביתה", אומר יריב לרנר, מנכ"ל חברת נ.ט.ל.י המספקת את השירות. "הישראלים גילו את האפשרות להזמין הביתה רופא, ממש כמו פיצה", כהגדרתו. אחת האוכלוסיות שמרבות להשתמש בשירות הם הורים לילדים, שמעדיפים שלא להוציא את הילד החולה מהמיטה ומבקשים למנוע מפגש עם ילדים חולים אחרים בתור לרופא.

בשבועות האחרונים, בעקבות מגיפת השפעת המתרגשת עלינו, הגיע הביקוש לרופאי הבית לשיא. ולא פלא: רק בשבוע שעבר דווח בעיתונות על מצוקת אשפוז קשה בבתי החולים עקב מספרם הגדול של חולי השפעת. בהתאם, החברות שמפעילות ביקורי רופאים מדווחות על עליה של כ-40%-50% בקריאות, והן מבצעות אלפי ביקורים ביום ועשרות אלפים בחודש. "זה חורף מטורף", מספר איציק חמו, מנכ"ל חברת פמי המספקת שירות ביקורי רופא בבית. "קשה מאוד למצוא רופאים פנויים, כי גם קופות החולים ובתי החולים עמוסים".

ביקור חולים: מה מציעות הקופות למבוטחיהן

ביקורי הבית מתבצעים על פי רוב בשעות שבהן המרפאות סגורות, כלומר בלילה. בשעות אלה, המנוזלים והמשופעים יכולים לבחור בין פנייה למוקד הקופה (שלרוב כרוכה בתשלום), הליכה עצמאית למיון (שאם לא תסתיים באשפוז, היא עשויה לעלות מאות שקלים), או הזמנת רופא הביתה, למיטתם החמה - תמורת סכום לא מאוד גבוה של כמה עשרות שקלים בממוצע.

רופא לכל כיס

בשנים האחרונות ירד מחירם של ביקורי הבית לצרכן. את שירות ביקורי הרופא מבצעות בפועל חברות פרטיות, שקשורות בהסדרים שונים עם קופות החולים וחברות הביטוח. המשמעות היא שלמרבית הציבור יש זכאות לתשלום מופחת עבור הביקורים, לפחות בחלק משעות היום.

חמש החברות המרכזיות שמספקות את שירותי ביקור הרופא בבית, באמצעות קופות החולים וחברות הביטוח, הן ביקורופא, פמי פרימיום, מלר"מ בשיתוף עם איזיקול, נ.ט.ל.י ויד להחלמה. ניתן לפנות אליהן גם באופן פרטי, אך מרבית הפניות מגיעות באמצעות הסדרים שיש לצרכנים עם קופות החולים או חברות הביטוח.

אם יש לכם גם ביטוח משלים וגם פרטי, כדאי לקחת בחשבון שבמרבית המקרים הפנייה למוקדים באמצעות הביטוח הפרטי זולה יותר, ותעלה לכם 20-50 שקל לביקור. חברי הקופות, לעומת זאת, ישלמו בשעות הלילה מ-25 שקל (מאוחדת שיא) ועד 90 שקל (בכללית).

עוד כדאי לדעת שהקופות נבדלות ביניהן בשעות שבהן הן מאפשרות למבוטחיהן ליהנות מהשירות במחיר מסובסד. הקופה המחמירה ביותר היא הכללית, שמאפשרת את השירות רק לאחר סגירת מוקדי הלילה שלה. הגמישה ביותר היא מכבי, שמאפשרת לכלל מבוטחיה ליהנות מהשירות תמורת סכום קבוע (61 שקל) במשך כל שעות היממה.

מכבי היא הקופה היחידה שתעריפיה תקפים לכלל המבוטחים בלי קשר לבעלותם על ביטוח משלים. בשאר הקופות, מבוטח רגיל ישלם יותר ממבוטח בביטוח המשלים. אגב, חשוב לדעת שרופאי הבית רשאים לתת לכם הפניה למיון (טופס 17), והקופה תהיה חייבת לכבד אותה ולשלם עבור הביקור.

משרד הבריאות לא מפקח על הרמה הרפואית

רפואת הבית סובלת מתדמית בעייתית למדי בציבור בכל הקשור לרמתה הרפואית. לפיכך, החברות משקיעות בשנים האחרונות משאבים רבים בשדרוג רמת השירות הרפואי. מרבית המוקדים מינו מנהל רפואי ידוע ומוערך. כך, למשל, בראש המערך של נ.ט.ל.י עומד ד"ר ג'קי אור, ואת ביקורופא מנהל רפואית פרופ' מנחם פיינרו. ד"ר יוסף ליבמן הוא המנהל הרפואי של פמי פרימיום, וד"ר ג'קי אשרוב, מנהל המיון בוולפסון, מנהל רפואית את מלר"מ-איזיקול.

בנוסף, תיקי הרופא שנושאים עמם הרופאים שודרגו, וכעת הם כוללים מגוון של עשרות תרופות ובדיקות מתקדמות שניתן לבצע בבית הלקוח. ביניהן אפשר למצוא משטחי גרון עם תוצאה מיידית, מכשירי א.ק.ג, בדיקות סוכר, שתן ועוד. בכל המוקדים אף הצהירו שהרופא ערוך לספק ללקוח מנה ראשונית של תרופות, שתשמש אותו עד שיוכל להגיע לבית מרקחת.

עם זאת, חשוב לזכור שהרוב המכריע של הרופאים במוקדים הם רופאים כלליים (בעלי רישיון ישראלי) ואינם מומחים ברפואת משפחה או ילדים. בנוסף, משרד הבריאות אינו מפקח על רמת הרפואה במוקדים, אלא משאיר זאת לקופות החולים. המשרד מסתפק בבדיקת תלונות על רופאים וחברות, אם יש כאלה. "במסגרת בקרת המשרד על קופות החולים נבדקים מנגנוני הפיקוח של הקופות על שירותים אלה", נמסר מהמשרד.

מכל הקופות נמסר כי הן נוקטות פעולות להבטחת רמת הרפואה במוקדים על ידי השתלמויות, הדרכות וקביעת סטנדרטים רפואיים.

למי מומלץ ומתי?

לשירות יתרונות וחסרונות שכדאי לקחת בחשבון. לדברי ד"ר אנתוני היימן, מנהל המחלקה לבריאות הקהילה במכבי שירותי בריאות, "אם אפשר, תמיד עדיף לגשת לרופא המטפל, שמכיר את החולה ואת ההיסטוריה הרפואית שלו ויכול להשוות בין מצבו הנוכחי למצבו הקודם. עיקרון הרצף הטיפולי הוא חשוב ביותר ברפואה, והרופא בביקור הבית אינו מכיר את ההיסטוריה הרפואית שלכם", הוא מדגיש.

היימן מוסיף גם שבשעות שלאחר סגירת המרפאות, כאשר מוקדי הלילה של הקופות עדיין פועלים, עדיף לפנות אליהם. לדבריו, "במוקדים הטובים יש שירותי מעבדה ורנטגן. לעתים יש צורך לעשות בדיקת דם או צילום או לתת למטופל נוזלים, ואת הדברים האלה אין אפשרות לעשות בבית. במוקד ניתן גם להשאיר את החולה בהשגחה למספר שעות", הוא אומר.

בנוסף, כדאי לקחת בחשבון את זמן ההמתנה לרופא, שעלול להגיע לכמה שעות - בעיקר בתקופה זו של החורף. לכן, אם מדובר במקרה חירום אמיתי, כמו חשש להתקף לב או אירוע מוחי - עדיף לפנות למיון.

מנגד, לשירות יש גם יתרונות חשובים: אם בסופו של דבר תגיעו למיון, ההפניה של רופא הבית תחסוך לכם את תשלום אגרת המיון. גם ההתחככות בחולים אחרים עם מחלות ויראליות נמנעת בדרך זו. יתרון משמעותי נוסף הוא כמובן הנוחות - הרבה יותר נעים להמתין בבית מתחת לשמיכה מאשר במסדרון חדר המיון.

כמה זה עולה?

ביקור רופא בבית עולה 20-50 שקל לבעלי פוליסת ביטוח פרטית ו-25-90 שקל לחברי קופות החולים

הידעת?

החברות שמפעילות שירותי ביקור רופא בבית מדווחות על עלייה של 40%-50% בקריאות בעקבות מגיפת השפעת הנוכחית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"