חמישה דברים שכדאי לדעת על זאפ

אתרי השוואה של מחירי מוצרים באינטרנט עשו מהפכה צרכנית אדירה והובילו להורדות מחירים חדות; אלא שמאחורי האתרים הללו יש מארג אינטרסים סבוך והצרכן צריך להיות ערני לפני שהוא קונה באמצעותם

נופר סיני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נופר סיני

"באים אלינו לקוחות עם מחירים נמוכים של מוצרים שמצאו באתר זאפ, ומאלצים אותנו להוריד מחירים", מקונן מנהל בכיר באחת מרשתות החשמל. דמעות התנין שלו לא אמורות לרגש את הצרכנים שמהפיכת האינטרנט ומנועי השוואת המחירים עשתה רק טוב לכיס שלהם.

גם בעולם יש מנועי השוואת מחירים שפועלים באופן דומה. ואולם, ענף מוצרי החשמל והאלקטרוניקה הישראלי מתאפיין ברמת תחרותיות גבוהה במיוחד, לצד תיאבון בריא של הצרכנים. וכך, עסקים קטנים שמעוניינים בנתח מהעוגה הדשנה הזו יכולים לעשות זאת באמצעות זאפ.

אז מה הבעיה בעצם? ייתכן שזאפ מייצר בעקיפין תופעות צרכניות בעייתיות, משום שהוא משמש פלטפורמה לפעולה של "חנויות קטנות וחסרות אחריות כלפי הצרכנים", כפי שטוען יבואן גדול של מוצרי חשמל. עו"ד יצחק קמחי, הממונה על הגנת הצרכן במשרד התמ"ת מוסיף כי "חשוב שהצרכנים יידעו שזאפ לא משקלל את המחירים של כל האתרים שבנמצא, אלא רק את אלה של האתרים שמשלמים לו".

נראה שגם בזאפ מודעים לעובדה שלא כל האתרים שמסווגים במנוע החיפוש הם אתרים כשרים למהדרין. יבואן גדול של מוצרי חשמל מספר כי כדי לפתור את הבעיה ולמיין עבור הצרכן את האתרים השונים, מצאו בזאפ דרך יצירתית שעל הדרך, גם תשלשל לכיסם עוד ממון: "הם הציעו לי לשלם להם 2,500 דולר לחודש. בתמורה, יאפשרו לי לסמן את החנויות שרוכשות ממני מוצרים בתווית יבואן מורשה".

אחרי עשרות שיחות טלפון שערכנו, כלקוחות סמויים, עם אתרים שמפרסמים מחירים בזאפ, וכן שיחות עם צרכנים שנוהגים להשוות מחירים באתר ועם בכירים בתחום, מצאנו חמישה דברים שכדאי לכם לדעת לפני שאתם משווים מחירים באתר.

לפני הכל חשוב לציין שמקור הטענות שנעלה פה אינן במעשי נוכלות של החברה. הבעיה היא באתרים שעמם עובדת זאפ, והטענה של כלל המרואיינים לכתבה היא שזאפ צריכה לקחת אחריות לאתרים שאותם היא מכניסה להשוואת המחירים שלה.

1. המחיר זול, המוצר לא

חלק מהאתרים שמציגים בזאפ, מפרסמים מחירים זולים ביותר, אבל בפועל מדובר בהטעיה. הצרכן מתרשם מהמחיר הזול, אך ניסיון לרכוש את המוצר נכשל: או שהמוצר הספציפי שפורסם "אזל מהמלאי", או שהמחיר הסופי גבוה יותר וכולל גם דמי הובלה או עלות גבוהה של אביזרים נלווים. החוק קובע שחובה להציג מחיר סופי לצרכן. לעתים המחיר הזול מתייחס רק לתשלום במזומן, ואילו תשלום באשראי יקר יותר.

השיטה משתלמת לאתרים: מנוע החיפוש מדרג אותם למעלה, והצרכנים נכנסים ולפעמים קונים את המוצר שפורסם, או אחר: "לפתוח חנות באינטרנט היום זה סיפור של 500 דולר", מסביר דורון גלזר, מנכ"ל אונליין, יבואנית ומשווקת של מוצרי חשמל כיצד עובדת השיטה, "אנשים פותחים חנות מכר אינטרנטית בעלות מינימלית, הם מתחברים לזאפ כי הם מודעים לכח הצרכני של המנוע. כדי להתמקם במקום הכי גבוה בטבלת השוואת המחירים מציעים הסחורים מחירים מופרכים ולעיתים אף מוצרים שלא קיימים אצלם במלאי.

"הם מפרסמים את מספר הטלפון של החנות ומחזיקים שני אנשי טלמרקטינג מיומנים, המחיר הנמוך משמש כפיתיון לצרכנים: כאשר הצרכנים מתקשרים, מפתים אותם לקנות מוצרים אחרים יקרים יותר".

ערכנו בדיקה מדגמית של כעשרים מוצרים כדי לבדוק את הטענות (ראו מסגרת) ומצאנו שלעתים מאחורי המחיר הנמוך ביותר מסתתר תעלול שיווקי, במקרה הטוב, או עבירה על החוק, במקרה הרע. כך, למשל, חיפשנו בזאפ מצלמת קנון A530 דיגיטלית 5.0 מגה פיקסל. האתר שנמצא כזול ביותר בזאפ הציע עבורה מחיר של 687 שקל. כשיצרנו קשר עם האתר הסבירו לנו שאפשר לקנות את המצלמה רק עם החבילה הנלווית שכוללת זיכרון של חצי ג'יגה זיכרון, ארבע סוללות נטענות עם מטען, ונרתיק ב-299 שקלים. העלות הכוללת לתשלום במזומן: 986 שקל ובאשראי - דרך התשלום הנפוצה ביותר - 1016 שקל. גם האתר שנמצא על פי הסיווג של זאפ במקום השני והציג מחיר של 689 שקל, התגלה כיקר יותר בפועל: דרשו מאיתנו הוצאה נוספת על כרטיס זיכרון של ג'יגה אחד, נרתיק ומטען, ותוספת של 400-300 שקלים על המחיר שפורסם.

2. אופס, המחיר לא עודכן

המחירים באתרים השונים מוזנים לזאפ על ידי מערכת שסורקת את האתרים מספר פעמים ביום. ואולם המחירים - בעיקר בענף החשמל והאלקטרוניקה - משתנים בקצב מסחרר, ולכן ייתכן שחנות מסוימת שינתה את המחירים או את התנאים, אבל המנוע טרם סרק את השינוי והאינפורמציה לא התעדכנה.

משיחות רבות שערכנו (ראו מסגרת) עולה כי בעלי חנויות רבים משתמשים בתירוץ הזה כהסבר לחוסר התאמתה בין מה שמציעים בהשוואת המחירים, למה שמציעים בפועל.

כך, למשל, התקשרנו לחנות רהיטים שהציעה את המחיר הזול ביותר על ספה מסוימת. בטבלת השוואת המחירים צוין כי המשלוח בחינם, ואולם כשביררנו את העניין, נאמר לנו כי עלות המשלוח היא 299 שקל. כשהקשינו ואמרנו שבטבלת ההשוואה מצוין כי ההובלה בחינם, נענינו כי העסקה השתנתנה כמה שעות קודם, אך המנוע טרם התעדכן.

3. מוצרים לא חדשים

בענף החשמל והאלקטרוניקה יש מושג הקרוי "מוצרים מחודשים": מוצרים משומשים שעברו שיפוץ עד למצב שהם טובים כחדשים ובכל זאת הם אינם חדשים. אין שום בעיה חוקית במכירה של מוצרים כאלה, ואולם, המוכר חייב לציין שמדובר במוצר מחודש.

בישראל קיימת תופעה של יבואני מוצרים מחודשים שמוכרים אותם כחדשים בלי למסור על כך גילוי נאות לצרכן. בכירים בענף אתרי המכר מסבירים כי בזאפ ישנם לא מעט אתרים שמוכרים מוצרים מחודשים כחדשים - זהו מקום נוח למכור בו מוצרים לצרכנים שחושקים במחירים זולים במיוחד ולא מקשים בשאלות מיותרות.

4. קנייה חכמה?

אחד הכלים שמציעים בזאפ, כדי להקל על הגולשים לסנן את שפע החנויות המופיעות באתר הוא תווית "קנייה חכמה". באתר מסבירים מהו הסימן ומה הקריטריונים לקבלתו: "קניה חכמה" מחווה על כך שמדובר בקנייה כדאית ומומלצת. סמן זה מופיע פעם אחת בלבד בדף הדגם, והוא ניתן לחנויות העומדות בתנאים הבאים: 1. ציון 4 לפחות, בדירוג החנות (שניתן על סמך דירוג גולשים ומאפייני השירות של החברה המוצהרים בתקנונה); 2. לפחות 10 גולשים שדירגו את החנות; 3. מחיר המוצר בחנות הנבחרת הוא הנמוך ביותר, מבין החנויות העומדות בשני התנאים הראשונים.

בזאפ מצהירים כי התווית ניתנת באופן אוטומטי, ואולם נראה כי המסננת לקבלת התווית לא טובה מספיק. במקרים שבדקנו, חנויות שקיבלו את תווית הקניה החכמה הטעו במחיר המשלוח. כך למשל באחד המקרים צויין בדירוג שהופיע בזאפ כי חנות שסווגה כ"קניה חכמה" מעניקה משלוח בחינם, ואולם, כשהתקשרנו לברר, הסתבר כי המשלוח חינם בגוש דן ורק לדירות קרקע. במקרה אחר צוין שהמשלוח בחינם בעוד שבפועל דרשו עליו תשלום, כמו כן לא צוין שהמחיר הזול היה לתשלום במזומן בלבד.

מאחר ומדובר בכלי - אוטומטי או לא - שמפעילה זאפ לטובת הגולשים ומהווה למעשה המלצה על קנייה מחנות, ראוי היה שהסינון שלו יהיה מקצועי ואחראי יותר.

5. לא לוקחים אחריות

צרכנים רבים טועים לחשוב שזאפ הוא אתר שבו רוכשים מוצרים. אחרים אולי סבורים שבגלל גודלו והמוניטין שלו, כל קניה דרך זאפ היא קנייה בטוחה. אלא שזאפ הוא רק מנוע להשוואת מחירים, וככזה אין לו כל מעורבות בתכנים של האתרים שעמם הוא עובד. "מודל ההכנסות של האתר מתבסס על תשלום של האתרים שמופיעים עבור כל גולש שנכנס אליהם דרך זאפ", מסביר בכיר באחד מאתרי המכר, "הדבר הזה גורם לכך שבזאפ מעוניינים לעבוד עם כמה שיותר אתרים". לדבריו, זו הסיבה שבזאפ לא מסננים את האתרים שמצורפים לאתר, גם אם אלה מטעים את הצרכנים באופן בוטה.

כדי להסיר מעצמם אחריות, מופיעות בתנאי השימוש באתר הסתייגויות מפורטות של זאפ מאחריות על האינפורמציה והעסקות שנעשות מול אתרי המכר. כך למשל הם מציינים: "מפעיל האתר ו/או מי מטעמו לא יהיו אחראים לאספקתם של המוצרים ו/או השירותים הניתנים על ידי בעלי אתרי מכירות ו/או לטיבם ו/או איכותם של מוצרים ו/או שירותים אלה".

"זאפ עושים חוזה אחיד כיוון שהוא מופנה לציבור צרכנים גדול וחסר מכנה משותף", מסביר עו"ד יורם ליכטנשטיין, מומחה למסחר באינטרנט. לדבריו, אי לקיחת אחריות על מוצרים שנרכשים היא מה שקרוי בשפה המשפטית "תנאי מקפח" שלא יעמוד במבחן בית המשפט.

"אם נעשית הטעייה שיטתית של צרכנים שחוזרת על עצמה, זאפ לא יכולים להתנער, אפילו שהם מסירים מעצמם אחריות", אומר עו"ד אביב אילון מומחה לדיני אינטרנט ומחשבים, "אם יסתבר כי זאפ סייעה להטעיית צרכנים באופן עקיף ובידיעה, היא עלולה להימצא אחראית ואף לשאת בפיצוי". לדבריו, בעבר כבר היו מקרים שבהם ספק שירותים נשא באחריות משפטית אם עצם את עיניו כשיכול היה לדעת או אמור היה לדעת על כשל או הטעייה כלפי הצרכן.

זאפ: אנחנו מפעילים סוכנים סמויים

סמנכ"ל התפעול של זאפ, דניאל צדוק: "השירות לצרכן, אמינות ומהימנות המידע המופיע באתר הם בראש מעייניה של החברה. המודל העסקי על פיו פועלת זאפ, דומה לזה של אתרי השוואות המחירים המובילים בעולם, ובהם אתר shopping.com המוביל בעולם. זאפ, בדומה לעיתון מהווה פלטפורמה להצגת המידע והמחירים שמתפרסמים באתרי החנויות, ובדומה לעיתון האחריות שלה לגבי התוכן והמחירים מוגבלת, ומגבלה זו מצוינת במפורש באתר.

"זאפ מחתימה את החנויות ואת בתי העסק שעמן היא עובדת על חוזה משפטי, שלפיו הם מחוייבים לפרסם באתריהם את מחיר המוצר ואת מחיר דמי המשלוח, על מנת לספק לצרכן השוואת מחירים אמיתית. זאפ גם דורשת מהחנויות בחוזה המשפטי שלא להציג מוצרים מחודשים כחדשים. בנוסף, כל החנויות חתומות בחוזה משפטי שבו הן מתחייבות לא להטעות צרכנים. מנת לתת תוקף לשירות של זאפ ולאמינות המידע באתר, כמו גם לאכוף את החוזים מול החנויות, מפעילה זאפ יחידת ביקורת בתוך החברה המונה צוות של כ-10 אנשי תוכן המהווים סוכנים סמויים, הנוהגים להתקשר לחנויות ולבחון את המידע הנוגע למוצרים השונים. זאפ פועלת בימים אלו להגדיל את צוות הביקורת ולהעצימו. במידה ומתגלה חוסר אמינות זאפ דואגת להוריד את המוצר מהאתר ואף לבטל את הופעתה של החברה בכלל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים