לא כלול במשכנתא: עלות מעבר דירה - 11% מערכה

לא קל לעבור דירה - ההחלטה על המעבר כרוכה בזמן ומאמץ, ולא פחות מכך במציאת דירה חדשה, מכירת הדירה הישנה ולקיחת המשכנתא; לפי בדיקה של EMI - העלויות ההכרחיות הנוספות מסתכמות בכ-6% משווי הדירה הנרכשת - ממס הרכישה, דמי תיווך, ואגרת הטאבו, עד לעלות ימי החופש, השיפוץ, והמיזוג

ענת ג'ורג'י
ענת ג'ורג'י
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענת ג'ורג'י
ענת ג'ורג'י

לא קל לעבור דירה. ההחלטה על המעבר כרוכה בזמן ומאמץ, ולא פחות מכך במציאת דירה חדשה, מכירת הדירה הישנה ולקיחת המשכנתא. לכל זה יש להוסיף את העלויות הגבוהות הכרוכות במעבר עצמו. דו"ח מיוחד שהכין שי צפדיה, שמאי חברת EMI מקבוצת GAI העולמית, קובע כי עלות מעבר דירה נעה בין 7% ל-11% מערך הדירה הנרכשת.

הדו"ח קובע כי העלויות ההכרחיות, אותן לא ניתן לחסוך, נעות סביב 6%-5% מערך הדירה. אליהן מיתוספות בדרך כלל עלויות כמו שיפוץ (החל מ-8,000 שקל לדירת שלושה חדרים), והוספה או התקנה של מיזוג, מטבח, ריהוט, צנרת ואינסטלציה. כמובן שהעלויות גבוהות יותר כאשר מדובר בדירות ישנות. לא פעם מחליטים גם רוכשים של דירות חדשות לבצע תיקונים ושיפוצים שונים בדירה הנרכשת כדי להתאימה לצורכיהם.

הדו"ח סוקר את הפעולות הכספיות הנדרשות מרוכש דירה חדשה או יד שנייה. במקרים רבים, עלויות אלה "נופלות" על הרוכש, מה שמחייב תכנון פיננסי נכון של הרכישה.

* מס רכישה: לפי הגדרות חוק מיסוי מקרקעין, אם מדובר בדירה יחידה מדרגות המס יהיו כדלקמן: עד סכום של 600 אלף שקל - 0%; מ-600 אלף שקל עד 740 אלף שקל - 3.5%; מ-740 אלף שקל עד מיליון שקל - 5%. מי שרוכש דירה בנוסף לדירה שבבעלותו, יחולו עליו רק שתי מדרגות מס - של 3.5% ושל 5%.

* דמי תיווך: בדרך כלל נעים סביב 2% פלוס מע"מ. אמנם לא חייבים להשתמש בשירותיהם של מתווכי נדל"ן, אבל שימוש בהם עשוי להגדיל את ההיצע.

* עורך דין: בין 1% ל-1.5% פלוס מע"מ.

* אגרות שונות: הערת אזהרה בטאבו - 150 שקל; משכון הנכס - כ-160 שקל; נוטריון - כ-250 שקל; שמאי - כ-400 שקל.

* פתיחת תיק משכנתא: 0.24% מערך ההלוואה, 2,500-1,500 שקל בממוצע.

* תשלומים לחיבור חשמל, מים וגז: כ-4,500 שקל בדירה חדשה; כמחצית מהסכום בדירה מיד שנייה.

* הובלה: 2,500-2,000 שקל להובלה בסיסית. סכום כפול בעבור שירותים שונים - ארגזים, פירוק ארונות, תשלום לכל קומה וכדומה.

* ימי חופש: כ-400 שקל ליום עבודה. בדרך כלל נדרשים 4-3 ימים לפחות - כלומר 1,600-1,200 שקל.

* שיפוץ הדירה לפני כניסה: בסעיף זה ישנם פערי עלויות גדולים בין האופציות השונות - החל בניקוי בלבד שיעלה כ-1,000 שקל וצביעה בכ-4,000 שקל, דרך שיפוץ רציני שיכול להגיע למאות אלפי שקלים. עלות השיפוץ וההתאמה של דירה ממוצעת היא כ-35 אלף שקל.

* התאמת ריהוט לדירה החדשה: ארונות בגדים, מטבח, שטיחים, תאורה: כאן, כמובן, השמים הם הגבול. ברכישת דירה ראשונה, בה הקונים צריכים לרכוש את כל תכולת הבית, המחיר המינימלי הוא כ-50 אלף שקל. מדובר במקרה זה רק על עלות בסיסית. כמובן שניתן לרכוש ריהוט ופריטי עיצוב יקרים בהרבה.

* מיזוג: עלות התקנת מערכות מיזוג יכולה להגיע ל-12 אלף שקל, ואף יותר.

מנכ"ל EMI, תומר שרת, אמר לאור הממצאים כי הדו"ח סותר את ההנחה הרווחת שכדאי לקנות דירה קטנה, ולשדרג לאחר שלוש-ארבע שנים. ברבים מהמקרים עדיף להשתמש בכלים הפיננסיים הקיימים כיום בשוק בישראל, כדי לרכוש דירה גדולה מלכתחילה. שרת ציין כי עלות השדרוג גבוהה לעתים מההפרש בין מחיר הדירה הקטנה למחיר הדירה הגדולה יותר.

לדבריו, מהדו"ח ניתן להסיק כי רוכשים רבים אינם מביאים בחשבון את העלויות הנוספות המגיעות לעשרות אלפי שקלים ונאלצים לקחת הלוואות נוספות בעלויות גבוהות. במחקר מקיף שביצעה החברה נמצא כי יותר מ-30% מנוטלי המשכנתאות לוקחים בהמשך הלוואות נוספות - יקרות יותר ולטווח קצר יותר - המשפיעות באופן חד על התחייבויותיהם החודשיות השוטפות.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט