מסיבת הסיום של כיתה ו' הפכה להפקה בעלות של 50 אלף שקל

מסיבות סיום נוצצות ויקרות הן כבר לא עניין לתיכוניסטים בלבד; כיום גם ילדים ביסודי זוכים להפקות מרהיבות - ממסיבה בג'ימבורי, דרך הקלטות באולפן ועד למסיבה בדיסקוטק עם קייטרינג מלא

תומר קרן
תומר קרן

"מוסיקה. שמש יוקדת. קבוצת ילדים מהשכבה יוצאת לטיול שנתי, כשלפתע המורה מצביע על שתי אבנים מסתוריות - הוא מספר שאומרים על האבנים שהן מגשימות משאלות. התלמידים ממשיכים ללכת כשהמתחכם חוזר אחורה, מרים אותן, מסתכל לצדדים, עוצם עיניים ומקיש בהן שלוש פעמים. שקט. שום דבר לא קורה. כעבור רגע האדמה מתחילה לרעוד. רואים אותו נלחץ, מכניס את האבנים לתיק ומתחיל לרוץ. התלמידים מתכופפים כשהכל מסביב זז, סלעים נופלים. שומעים אותם צועקים 'הצילו!'" - קטע מתוך תסריט למופע הסיום של בית ספר רעות בהוד השרון.

רעות אינו לבד. בתי ספר יסודיים רבים הולכים בעקבות התיכונים ומפיקים לכבוד סוף השנה אירועים נוצצים באלפי שקלים. אם פעם הסתפקו ביסודי בעוגת שוקולד בצורת לב - כיום מביאים קייטרינג; את המופע החינני של הילדים עם תחפושת תוצרת בית ותפאורה רעועה - מחליפה הפקה מושקעת של במאי חיצוני, שלוקח את הילדים לאולפן כדי להקליט שיר עם מלים מסוכרות ולחן קליט.

הפעילות ממומנת ברובה על ידי ועד ההורים, שגובה כבר בתחילת השנה כ-180-100 שקל לילד בעבור הפעילות והכיבוד במסיבת הסיום. הסכומים אינם מספיקים למימון המסיבות המפוארות - סכומים נוספים מגויסים בדרכים שונות. בשנים האחרונות זיהו בעלי מקצוע רבים את הפוטנציאל הכלכלי של מסיבות הסיום והם שולחים יד ארוכה לכיסם של ההורים.

"זו לא הצגה, זה שואו"

המורה לדרמה של בית הספר כבר לא מספיק טוב להורים שרוצים מסיבת סיום לכיתה ג' שלא תישכח לעולם. לכן הם שוכרים במאים חיצוניים ואפילו תסריטאים שהופכים כל ילד לכוכב נולד.

אחד המפיקים שעובדים בבתי ספר יסודיים הוא אלעד רובינשטיין, שעם הבמאית איה תמם מרימים את מופע הסיום של בית ספר רעות בהוד השרון. הדגש שלהם הוא על המלה "מופע" - לא הצגה או מסיבה. "אנחנו מציעים שואו שכולל טכנולוגיה מתקדמת, מולטימדיה, פירוטכניקה, תאורה חכמה והקלטות", מספרת תמם. "בשנים האחרונות זה נהפך לטרנד שסוחף אחריו את כל בתי הספר. יותר משזו פונקציה של אזור, זו פונקציה של תקציב - ועד בית הספר עובד מתחילת השנה כדי לממן את מסיבת הסיום. עלות מופע הכולל כתיבה, בימוי, מחול, דרמה, צילום, עריכה, תאורה, הגברה ואולפן הקלטות - מסתכמת ב-50-40 אלף שקל".

50 אלף שקל לכיתה ו', זה לא מוגזם?

רובינשטיין: "זו לא רק מסיבה של 50 דקות - זה תהליך שנמשך חודשיים שבו הילדים שותפים לחוויה מדהימה. זה נותן לילדים, גם כאלה שהיו בשוליים, להגיע לקדמת הבמה. פתאום מעריכים אותם".

ההורים והמורים מוצאים דרכים נוספות לשדרג את ההפקה. בין השאר באמצעות הקלטת שירים מקוריים שנכתבו במיוחד בעבור האירוע, שהילדים מבצעים באולפן מקצועי. כפיר לוי, בעלי אולפני לב בתל מונד, מלחין, מעבד ומפיק שירים לפי הזמנה של בתי ספר: "עלות שעת הקלטה באולפן היא 25 דולר לא כולל מע"מ. הקלטת שיר ממוצע שמבצעים הילדים אורכת כחמש שעות.

בשנים האחרונות זה נהיה יותר ויותר פופולרי וביוני אני ממש מוצף עבודה. עיקר הפעילות ביסודי היא של כיתה ו', מסיימי בית הספר היסודי - אבל היו אצלי ילדים אפילו מכיתה ב'", מספר לוי.

מסיבה של זהב

אבל יש מי שקירות בית הספר המתקלפים לא נראים להם כתפאורה הולמת למסיבת סוף השנה. החלופות הפופולריות הן חגיגה בפארק הקרוב שבמרכזה מעגל מתופפים אינדיאני (800 שקל לפעילות של 50 דקות) ומתקנים מתנפחים (1,100-900 שקל). בשביל משהו קצת יותר מאורגן, צריך לשלם יותר. אחד המפעילים שמספק חוויה כזו הוא תיאטרון יורוב לילדים ונוער, שתמורת 2,000 שקל (לא כולל מע"מ) מספק הפעלה של 45 דקות. "הדרישה להפעלות מושקעות באה מההורים - אלה חושבים שמורה המקריא מקאמה או תלמידים המדקלמים קטע כלשהו, זה כבר לא מספיק. כיום הכל יותר גדול ויותר צבעוני, וזה עולה כסף", אומר המנהל האמנותי של תיאטרון יורוב רפי תמים. "אני משתדל לזרום עם כל דרישה, אלא אם כן היא נראית לי מוגזמת".

כמובן שיש עוד אפשרויות, קלות יותר לתפעול ולפעמים לא פחות יקרות. שכירת ג'ימבורי בקניון תמורת 1,200-800 שקל כולל כיבוד, למשל, או אפילו דיסקוטק לילדים תמורת 1,500-1,300 שקל כולל תקליטן. אחד המקומות שמציעים הפעלה מלאה לילדים הוא "אלופי הזהב" בהרצליה. מטרת ההפעלה היא לצבור נקודות בחדרי המשימות, שבאמצעותן ניתן לקנות ב"חנות". את המשחק מלווים מוסיקת רקע וקריינות. בסוף האירוע הילדים מקבלים שתייה קרה וכיבוד קל. עלות האירוע - 1,550-1,200 שקל לקבוצה של 30-20 ילדים. גיל פיינשטיין מנהל המקום: "בשבע השנים שהמקום קיים אנחנו עדים לעלייה במספר האירועים. בשלוש השנים האחרונות אני מלא כבר בתחילת מאי".

להורים אין זמן

ההורים שמשלמים בעבור ההפקות הנוצצות מגלים לעתים רבות הבנה למצב. "לצערי הרב אין מנוס מלעשות את זה. ההורים עמוסים בעבודה ביום יום. ההתנדבות מועטת וכן היכולת לארגן פעילויות. מה שניתן לעשות בכיתות א' וב' כבר לא עובד בכיתות ה', ו' - שם צריך תותחים כבדים, כמו הקלטה באולפן או מסיבה בסופרלנד", אומר קובי גרשטנקורן, חבר בוועד הורים ברעננה. "אם אין אדם שיכוון את הפעילות, כמו הורה מתנדב, אז אין ברירה אלא לשלם לבעל מקצוע שיעשה זאת".

מה עם אחד המורים?

גרשטנקורן: "מתי הוא יעשה את זה? על חשבון שיעור מתמטיקה? בשום פנים ואופן לא. גם כך הילדים מפסידים שעות לימודים בשל טיולים ושביתות. אני חושב שזה נכון יותר שלמסיבת סיום, הם יתכנסו אחרי שעות הלימודים עם במאי שיכין עמם מופע מושקע".

ומה עם הכסף?

"קשה לאכול את העוגה ולהשאירה שלמה. אני חושב שהוצאה של 200 שקל לשנה מעבר לשוטף, זה לא עושק של ההורים".

אגב, למרות ההפקות הגדולות והיקרות, בבתי ספר רבים ההורים לא נדרשים לשלם סכומים גדולים במיוחד - ועדי הורים נמרצים ויצירתיים מגייסים כספים או ספונסרים, המצמצמים את העלויות לההורים. ואולם יש שיגידו כי גם את מאמצי הגיוס האלה יכולים ממילא לעשות רק אלה שיש להם כסף וקשרים עם האנשים הנכונים.

אפשר גם אחרת

לא כולם מרוצים מהמסיבות היקרות. יש מקומות שבהם דוחים את התופעה מטעמים אידאולוגיים, כמו בבית הספר הדמוקרטי בקרית אונו. שם ההורים מביאים למסיבת הסיום כיבוד, תלבושות ואפילו תאורה. כל האירוע נערך בלא עלות נוספת להורים וברוח בתי הספר הדמוקרטיים.

"המסיבה שלנו משקפת את רוח בית הספר", אומר מנהל בית הספר הדמוקרטי בקרית אונו אהוד הוכמן. "מה שאתה עושה זה מה שיש. הדגש הוא על התהליך ולא על רמת ההפקה. העיקר זה להיות ביחד ולא לראות זיקוקים. ב-40 אלף שקל אני יכול לקחת מורה לשנה שלמה. למה אני צריך לשרוף את זה על 50 דקות?

"למרות כל ההפקות הנוצצות הילדים מתים לצאת לחופש. דווקא בבית הספר הצנוע שלנו הילדים מתבאסים כשמגיע הקיץ. אם הילדים רוצים פירוטכניקה אני לא אומר להם 'לא'. אני אומר להם 'תדאגו להביא את הכסף'. היתה לנו קבוצה שרצתה לארגן טיול, והיא דאגה לממן אותו על ידי שטיפת מכוניות ומכירת עוגות. המורים כל כך התלהבו מהיוזמה שהם שטפו מכוניות יחד אתם. יש משהו בדלות שמצמיח. אם אין לך - אתה שואף שיהיה לך. אם יש לך - אתה לא מתאמץ והולך ישר לכיס של ההורים", מסכם הוכמן את עמדתו.

אבי בניפלא, אבא של ניצן בת 8, שלומדת בבית הספר הדמוקרטי, לא מרגיש שיש לילדתו חסך כלשהו. "בעיני זה עצוב שבמקומות אחרים מחנכים את הילדים להוציא מאות שקלים על מסיבת סיום. ככה נוצרים פערים חברתיים, אפילו בדברים שאמורים להיות חגיגה ושמחה. אצלנו הדגש הוא על נתינה ותוצרת בית. יש לי בעיה ערכית עם לעשות מסיבות מנקרות עיניים. אני לא חושב שזה תורם להתפתחות נכונה של הילדים".

יש הורים שבעיניהם הכסף הוא לא המוטיב המרכזי, הם פשוט רוצים להפעיל את הילדים בכוחות עצמם. כך, הורי התלמידים בכיתה ג' 3 בבית הספר היובל ברעננה החליטו השנה לערוך מסיבת כיתה בהנחיית ההורים. ועד הכיתה התארגן, הביא ציוד והפעיל את הילדים בכמה תחנות - משיכת חבל, קליעות לסל, קליעות למטרה. גם הכיבוד היה תוצרת בית. האטרקציה הקולינרית היתה עוגה עם תמונות של הילדים, שאפתה אחת האמהות.

מחנכת הכיתה חדווה הרצנו: "ההורים הוכיחו שניתן לשמוח בלי להוציא כספים מיותרים ובלי חגיגות ראוותניות. אני מרגישה את המעורבות והאכפתיות של ההורים - וזה ממש מדבק.

"מה שמרשים את הילדים זה הכיף, לא הכסף. בשנה שעברה היה מפעיל שעשה הפעלה נחמדה תמורת מאות שקלים. השנה ההורים החליטו לנסות משהו אחר, והתברר כי זה לא פחות מוצלח. גם הילדים הכינו הצגה לבד - זה אולי לא מקצועי ומלוטש, אבל ההנאה של כולם לא היתה פחותה. אני חושבת שצריך להחזיר את הפרופורציות למסיבות. לדעתי הגברה למסיבה של כיתה ג' זה דבר מיותר לחלוטין. זה לא נשף בתיכון. אני מלמדת כבר 25 שנה, ומניסיוני הדברים הטובים ביותר באים מהלב - לא מהכיס", מדגישה הרצנו.

משרד החינוך: להימנע מהוצאות מיותרות

מסתבר שההפקות הגרנדיוזיות אינן רק מנקרות עיניים וחסרות טעם בעיני רבים - אלא גם מנוגדות להוראות משרד החינוך. מהמשרד נמסר כי השנה יצא חוזר מנכ"ל ובו מפורטים הסכומים של תשלומי הרשות שההורים יכולים לשלם בעבור מסיבות כיתה. כך, העלות של מסיבת הסיום בכיתה ו' לילד - 75 שקל בלבד.

עוד נמסר ממשרד החינוך: "חוזר מנכ"ל סא8/ (ב) מנובמבר 2001 קובע כי יש לקיים חגיגות, מסיבות וטקסים בצורה צנועה וחסכונית, וכי יש להימנע מכל פעולה המחייבת הוצאות מיותרות, אם של בית הספר ואם של ההורים. עוד קובע החוזר כי אין להזמין מבחוץ במאים, אמרגנים ושחקנים כדי לארגן את מופעי בית הספר וגן הילדים ויש להסתפק בכוחות פנימיים, כגון מורים, תלמידים והורים מתנדבים".

נדמה כי החוזר שהוציא משרד החינוך אינו מספיק - אולי משום כך הוציא השנה מנכ"ל המשרד שמואל אבואב גם מכתב בנימה אישית לועד ההורים היישוביים: "... לנוכח המצב הכלכלי הקשה בו שרויות משפחות רבות, ומאחר שהנושא קרוב ללבכם - אבקשכם לפנות לוועדי ההורים הבית ספריים ביישוביכם, ולבקשם לנהוג בצניעות ולהימנע ככל הניתן ממסיבות סיום פרטיות וראוותניות".

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"