המלצות מערכת הבריאות: לא יוטל מס על שומן; המס על סיגריות יגדל

בכנס ים המלח שמארגן המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות, הנושא השנה היה "התנהגות בריאותית כיעד לאומי"; התקציב השנתי של הרפואה המונעת, על אף שכ-10,000 איש מתים מדי שנה מעישון והשמנה, הוא 6-5 מיליון שקל בלבד

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

שני דברים הצליחו להוציא משלוותם את משתתפי כנס ים המלח - הכנס השנתי של מערכת הבריאות - שנערך בסוף השבוע שעבר ולהתווכח ביניהם בלהט: הרצאתו של מנכ"ל מקדונלד'ס ישראל עמרי פדן שבא לכנס כדי לשווק את "מהפכת הבריאות" של הרשת וגרם להתנגדות רבה בקרב חלק מהמשתתפים (ראו מסגרת); ההצעה להטיל מס שומן על מוצרי מזון כדרך להתמודד עם בעיית ההשמנה בישראל - רעיון שנשמע קיצוני אפילו לרבים מנושאי בשורת קידום הבריאות.

תחום קידום הבריאות, כפי שהעידו דוברים רבים בכנס, מוזנח יחסית. לדוגמה, התקציב השנתי של המלחמה בתאונות הדרכים, שבהן נהרגים כ-500 בני אדם בשנה, הוא כ-160 מיליון שקל, ולעומת זאת התקציב השנתי של הרפואה המונעת, על אף שכ-10,000 איש מתים מדי שנה מעישון והשמנה, הוא 6-5 מיליון שקל. זאת על אף שנזקיו, גם אלה הכלכליים, עצומים. כך, העלות הכלכלית של ההשמנה למשק היא 6 מיליארד שקל בשנה - 15% מההוצאה הלאומית לבריאות.

הסיבות לרייטינג השלילי של הנושא וההזנחה היחסית שלו רבות ומגוונות. הבולטות בהן: קופות החולים אינן מתוקצבות על פי חוק הבריאות בנפרד לקידום בריאות; הנטייה הטבעית של המערכת להתמקד ריפוי חולים על פני ההשקעה בשימור בריאותם של הבריאים (בוועדת הסל, למשל, קיימת העדפה ברורה לתרופות לא מניעתיות).

בדרך לגיבוש תוכנית חומש לקידום בריאות הישראלים התמודדו משתתפי הכנס עם כמה סוגיות מורכבות בהן כיצד ניתן להקצות כסף מהתקציב המוגבל לקידום בריאותם של הבריאים כאשר לפנינו עומדים חולים קשים הזקוקים לתרופה באופן מיידי; מי אמור לדאוג לכך - הקופות או המדינה; האם סביר וראוי לנקוט בגישות פטרנליסטיות כמו הטלת מסים וענישה על הרגלים רעים.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"