העתיד הוא אורגני - אבל בינתיים תשלמו יותר

קניות בשוק הן אופנתיות ונחשבות כי יש להן אפיל משולב של טרי וזול, אחר כך באות בחשבון כל הירקניות השכונתיות. בשנה האחרונה, נראה מאמץ מכוון של המגדלים והמשווקים האורגניים להוריד מחירים ולהפוך את הקנייה לכדאית

תהל פרוש
תהל פרוש
תהל פרוש
תהל פרוש

1. כשמדובר בפירות וירקות, קיימת בעיר היררכיה ברורה וקפדנית של מה שווה יותר או פחות; קניות בשוק הן אופנתיות ונחשבות כי יש להן אפיל משולב של טרי וזול, אחר כך באות בחשבון כל הירקניות השכונתיות, שבהן ניתן להתחכך באופן קבוע בבני ה-80 ומעלה, ובתחתית שרשרת המזון ניצב הסופר. מי שקונה ירקות ופירות בסופר בדרך כלל חש בושה ורגשי נחיתות מול חבריו הקונים בשני המקומות שלעיל, כי ידוע שאיכותם מוטלת בספק וערכיהם התזונתיים מוקפאים לתמיד. ועם זאת, בשנים האחרונות הסתננו להיררכיה ירקות ופירות אורגניים, שאינם קשורים בכלל למדרג ועומדים מחוצה לו, כאילו היו קאסטה נפרדת לגמרי.

2. ט' חיה בשלום עם פרדוקס גדול: היא מעשנת בדבקות ובין לבין אוכלת זה 17 שנה אורגני בלבד, כי זה יותר בריא. איך אפשר להשוות את הטעם, היא אומרת, ומתארת לי תיאור חושני של פקעות השום הגדלות במעמקיה של אדמה נקייה, לעומת אלה, שעדיף לא להעלותן על הדעת, הנאלצות לשחות בין כימיקלים של דשן כימי וחומרי הדברה. ד"ר שי פינטוב, שהוא האחראי לתחום בריאות הציבור בנציבות הדורות הבאים, אומר כי חקלאות אורגנית היא העתיד. לדבריו, את הנזקים שגורם אוכל הגדל על כימיקלים התחילו לחקור בעולם לא מזמן, ובכל זאת כבר ידוע כי קיימים אפקטים מצטברים שאף עוברים מדור לדור. בין השאר התגלה במחקרים כי בשימוש בחומרי דישון וריסוס קיימת סכנה לפגיעה במערכת העצבים, בעיות בספירת הזרע וכאבי ראש.

3. לחקלאים האורגניים לא פשוט, אומר לי אורי אדלר, מדריך לחקלאות אורגנית באיגוד המגדלים האורגניים. בניגוד לנעשה באיחוד האירופי, שם מקבלים המגדלים בשיטות אורגניות תמריצים מהממשלה, בישראל הם נאלצים להתמודד לבדם מול חובות רבים הכרוכים בגידול ובשוק קטן ובעייתי. רק כ-3% מהגידולים החקלאיים במדינה הם אורגניים, ומתוכם כ-90% מיועדים לייצוא - נתונים שהופכים את העלויות הלוגיסטיות לגבוהות מאוד.

4. ואם למגדלים לא פשוט, גם לצרכנים לא פשוט. פינטוב, ששוחח איתי בלהט רב על היתרונות שבגידולים האורגניים, אוכל דווקא פירות וירקות רגילים. משתי סיבות, הוא אמר לי: האחת היא שזה לא נגיש, והשנייה היא המחיר הגבוה.

5. מנתוני סקר שערכה חברת BDI על השוק האורגני בישראל ב-2004 עולה שמחירי התוצרת האורגנית גבוהים בשיעור שבין 50% ל-300% ממחירי התוצרת הרגילה. לעומת זאת, במערב אירופה וצפון אמריקה הפער במחירים הוא רק 30%-20%. למרות הנתונים הללו, בשנה האחרונה נראה מאמץ מכוון של המגדלים והמשווקים האורגניים להוריד מחירים ולהפוך את הקנייה לכדאית. כך, למשל, שיתוף פעולה כמו זה של רשת שיווק גדולה כמגה לרשת המזון האורגני אורגאניק אינדיה מבטיח לנו נגישות רבה יותר לגידולים אורגניים. דוגמה נוספת היא הקואופרטיב שהקימה ליבי בייקין בתל אביב לפני כמה חודשים; החברים בו קשורים עם חקלאי אורגני שמשווק ישירות לחברים.

6. לנקודות מכירה של מגדלים ואתרי מכירה של משווקים אורגניים: organic-israel.org.il להצטרפות לקואופרטיב בתל אביב: coop@organicconsumers.org.il או בטלפון 052-6480788.

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות