שטראוס-עלית זכתה בתואר החברה החדשנית ביותר במסגרת תחרות מוצר השנה שנערכה לראשונה בישראל

החברה זכתה ב-4 פרסים: 2 לעלית ממתקים, אחד למחלבות שטראוס ואחד ליוטבתה; התחרות נערכת בעולם מזה 18 שנה; סקר שהקיף 3,000 צרכנים בדק את עמדתם לגבי המוצרים המועמדים בתחרות

נופר סיני
נופר סיני

מוצרי הצריכה שעומדים על מדפי הסופר ונלחמים על תשומת ליבנו זכו בתחרות משלהם: תחרות מוצר השנה. התחרות, הנהוגה מזה 18 שנה ברחבי העולם (בעיקר באירופה, במדינות כמו ספרד, צ'כיה, בריטניה, פורטוגל, פולין והונגריה) מתקיימת זו השנה הראשונה בארץ הקודש. המוצרים המתחרים בקטגוריות השונות צריכים להציג חדשנות ניכרת, ולעמוד למבחן הצרכנים. סקר מטעם התחרות שמקיף 3,000 צרכנים בודק את עמדתם של הצרכנים לגבי המוצרים המועמדים בתחרות.

בתחרות שנערכה זכו המוצרים הבאים: הגבינה הבולגרית הפרוסה של גד, סדרת חומרי הניקוי סיליט באנג, שמן הזית המתאים לכל של זיתא, סדרת DOVE למיצוק העור וחלב יוטבתה המועשר במינרלים וברזל. נתון מעניין שעולה מהתחרות הוא ש-66% מהמוצרים הזוכים הם פיתוחים של חברות ישראליות, ורק 33% מהפרסים הוענקו למותגים בינלאומיים. באירופה למשל, היחס הזה הוא הפוך.

ומה מחכה לזוכים המאושרים? מארגני התחרות מבטיחים לזוכים עלייה של 10% במכירות בממוצע. אך לא כל מנהלי השיווק מאמינים להבטחה של פרסום חיובי ועלייה במכירות. "קיבלנו את ההחלטה לא להצטרף לתחרות השנה", אומרת מיכל גלבוע, מנהלת השיווק של מאמא עוף. "ראשית, מימוש הזכייה בתחרות היה כרוך בעלויות של 13 אלף דולר, אולם השיקול העיקרי היה לחכות ולראות מה התחרות הזו ומה האפקט של הזכייה על הצרכנים". על השאלה האם לדעתה התחרות נועדה לצרכנים או שמא להאדיר את היצרנים והמוצרים, היא עונה חד משמעית שהתחרות טובה בעיקר ליצרנים, כיוון שהמוצרים המועמדים והזוכים בתחרות הם ממילא מוצרים שלצרכנים יש מפגש יומיומי איתם במשעולי הסופר.

ואולם, מארגני התחרות מתגאים בסינון מחמיר וקפדני של המוצרים המועמדים בתחרות: את השיפוט המקדים של המוצרים שניגשו לתחרות ואת ההחלטה האם להעביר אותם לשלב בחירת הצרכנים מבצע פאנל מומחים המורכב מראשי המשק, האקדמיה והכלכלה בישראל. השנה, כאמור, בראש צוות המומחים עומד פרופ' יעקב הורניק, מומחה לשיווק וראש התוכנית לשיווק בבית הספר למינהל עסקים באוניברסיטת תל אביב.

בשלב השיפוט המקדים עוברים כל המוצרים שניגשו לתחרות בדיקה על ידי צוות המומחים. שכוללת בחינה של האספקטים הבאים הקשורים בתכונות המוצר: נוסחה חדשנית, אריזה מקורית, או חידוש מקורי לחלוטין בשוק. צוות המומחים מבצע הערכה למוצרים והמוצרים שעוברים את השלב הזה עולים לשלב בחירת הצרכנים.

מחקר הצרכנים מקיף מדגם של 3,000 צרכנים. ערכת המחקר כללה חוברת עם תמונות המוצרים המתחרים בכל קטגוריה ולצידן הסבר קצר על החדשנות שבמוצר. לערכה מצורף דף תשובות פשוט למילוי וקל להבנה. הצרכנים ענו על שאלת המחקר והחזירו למכון את השאלונים בתוך 3-4 שבועות.

בניתוח תשובות הצרכנים, נעשה שימוש במודל מיוחד שפותח לשם כך בצרפת, ושמעניק משקל שונה לתשובות של צרכנים שניסו בפועל את המוצר. מכיוון שלצרכנים אלה יש ידע שנובע משימוש אישי, ישתקף הדבר בהחלטה הסופית.

הזוכות בתחרות הן:

קבוצת שטראוס-עלית היא החברה החדשנית של השנה החולפת, זכתה במספר הפרסים הרב ביותר - ארבעה: שניים לעלית ממתקים, אחד למחלבות שטראוס ואחד ליוטבתה.

1. מוצר השנה בתחום המשקאות הקלים: תפוזינה אקטיב של יפאורה תבורי. סדרת נקטרים בטעמים תפוזים, הדרים, אשכולית אדומה, פומלית, תפוז-גזר ונקטר הדרים. מדוע היא חדשנית? משום שחברת יפאורה-תבורי שמרה על טעם מוכר, אך עם מחצית מכמות הקלוריות.

2. מוצר השנה בתחום החלב: חלב יוטבתה בוקר טוב. חלב בטעם וניל, המכיל 3% שומן. החדשנות בחלב נובעת מהצלחתה של יוטבתה להעשיר אותו בסידן, ויטמינים, מינרלים וברזל.

3. מוצר השנה בתחום הגבינות החצי קשות: גבינה בולגרית פרוסה של מחלבות גד. עד לא מזמן, שווקה הגבינה ב"גושים", שאותם היה צריך לחתוך בסכין. כיום, החדשנות במוצר בולטת לעין: היא משווקת כשהיא פרוסה, ומונחת על מגשית, שניתן לשלוף מן האריזה מבלי להתלכלך או להירטב.

4. מוצר השנה בתחום הגבינות הצהובות: אצבעות עמק של תנובה. חטיף אצבעות מגבינת מוצרלה, טעים, בריא ומזין, אצבעות עמק של תנובה ארוזות כל אצבע בנפרד.

5. מוצר השנה בתחום מעדני החלב לילדים: גמדים ארוחת בוקר של שטראוס. החדשנות במוצר נובעת מפיתוח טכנולוגי של שטראוס, שהוסיפה לגבינה גם מחית דגנים במרקם חלק ומחית פרי טבעי.

6. מוצר השנה בתחום המיונז: מיונס של אסם. אסם הצליחה להפחית באופן משמעותי את 65% אחוזי השומן של המיונז הרגיל, ולהעמידם על 5%. למרות אחוזי השומן המופחתים, המיונס הינו בעל מרקם, צבע וטעם, הדומים למיונז לייט המכיל 30% שומן.

7. מוצר השנה בתחום השמנים: שמן זית זיתא. החידוש הגדול שמתאים לכל השימושים במטבח, כולל טיגון. חברת זיתא הצליחה לשלב בין שמן זית כתית עם שמן זית מזוכך, וליצור שמן זית מתאים לכל.

8. מוצר השנה בתחום השוקולד: סדרת שוקולד פרה אוורירי של עלית. החדשנות במוצר נובעת מתהליך הייצור שלו, במהלכו מוחדרות לעיסת השוקולד בועיות אוויר. הדבר הופך את הנגיסה בו לקלה יותר, אוורירית יותר ונמסה יותר בפה.

9. מוצר השנה בתחום הסוכריות ללא סוכר: סדרת סוכריות MUST של עלית. בסדרה החדשה, הצליחה עלית לייצר סוכריות טעימות מופחתות קלוריות, המכילות 8-9 קלוריות לסוכרייה בלבד, כאשר כל סוכרייה ארוזה בנפרד באריזה אטומה, לנשיאה נוחה.

10. מוצר השנה בתחום טיפוח העור: סדרת DOVE לחיטוב ועיצוב העור של יוניליוור. הסדרה כוללת שלושה מוצרים: קרם גוף, ג'ל קרם וסבון נוזלי, והיא חדשנית בזכות הפיתוח של יוניליוור, שהשיקה סדרת מוצרים, המסייעת לטיפוח העור ולהגברת גמישותו, במחיר שווה לכל נפש.

11. מוצר השנה בתחום צבעי השיער: קולור אקספרט של לוריאל פריז. ערכת גוונים ביתית לשיער. הערכה מאפשרת לבצע צביעה ביתית של השיער, ולהוסיף עליו גוונים בהתאמה אישית. כל ערכה מכילה את כל המרכיבים, המאפשרים לבצע את הצביעה בבית, בפשטות ובנוחות.

12. מוצר השנה בתחום חומרי הניקוי: סדרת סיליט באנג של רקיט בנקיזר. הסדרה של רקיט בנקיזר מכילה נוזל, ספריי וגבישים מרוכזים לניקוי.

13. מוצר השנה בתחום מוצרי התינוקות: שמן ספריי קליל ג'ונסונ'ס בייבי של ג'ונסון אנד ג'ונסון. שמן שגם מבוגרים יכולים ליהנות ממנו בזכות נוסחה קלילה ולא שמנונית.

14. מוצר השנה בתחום המוצרים לנשים: טמפוני קוטקס של חוגלה קימברלי.

15. מוצר השנה בתחום ה-NON FOOD: נייר טואלט לילי פנטזי עם הטבעת כלב הפאפי של חוגלה קימברלי.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"