רווק תל-אביבי מחפש מימון בעיר הגדולה

איך זה שבגיל 30, בעבודה ממוצעת, ברמת חיים ממוצעת, בלי פינוקי יתר, בלי אוטו ובלי לקרוע את העיר, רמי (שם בדוי) לא יכול להרשות לעצמו לגור לבד בתל אביב?

רן רימון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רן רימון

תכירו את רמי. רמי כבר בן 30, הוא לא עובד בהיי-טק, הוא לא רופא ולא עורך דין - למגינת ליבו של אימו. רמי טרם זכה לעמוד מתחת לחופה עם בחירת ליבו, ולדאבונו, אין לו הורים עשירים.

רמי מנסה לראות כמה יעלו לו החיים לבד בתל אביב, או שאולי כדאי לו להישאר לגור אצל ההורים - או להתחתן עם החברה שלו (למרות שהם יחד שבועיים). רמי יודע שיש עוני במדינה - קצבת הכנסה, דמי אבטלה, אבל רמי רוצה לחיות את החיים האמיתיים, לטעום אותם. לא לחתום בלשכה אלא ממש לעבוד ולהתפרנס בעיר הגדולה.

הסיטואציה נראית קצת מרוחקת לכל מי שמרוויח הון, אבל לצעירים שעוברים להתגורר בגפם בעיר הגדולה, תל אביב, זוהי סיטואציה מוכרת. מוכרת מדי. הגיל כבר לא מאפשר לגור אצל ההורים, ממגורים עם שותפים כבר נמאס להם, והם מנסים "לחיות את החיים" לבד, בדירת חדר - חדר וחצי צנועה בעיר הגדולה.

יכולות לעלות טענות - אפשר לגור בעיר אחרת, שכר הדירה יכול להיות שונה, אבל רמי רוצה לגור כמו כל החבר'ה שלו, בתל אביב, ללא עזרה של ההורים, מתלוש המשכורת החודשי. לא מדובר פה ב"חיי כלב", אבל גם לא בחיי שפע. רמי רוצה חיים סבירים בהם לא יחסר לו דבר. להיות "עוד אחד מהחבר'ה".

ההכרחי

שכר דירה - דירה לבד לא יכולה לעלות פחות מ-400 דולר באזור סביר בתל אביב. רמי כבר בן 30, לגור עם שותפים כבר לא מתאים לו. דירת חדר, מקסימום חדר וחצי, כשלרוב השכר גבוה יותר אבל זהו השכר שרמי יכניס לחישוב. 1,744 שקל מוסר מדי חודש רמי לידיו של בעל הבית.

ארנונה ומים - כ-360 שקל לחודשיים, הווה אומר כ-180 שקל לחודש. גם כאן החישוב הוא מתוך טווח המחירים האפשרי.

חשמל - אם ניקח את החישוב הממוצע (לרמי אין מכונת כביסה או מכשירים זוללי חשמל) הממוצע הדו-חודשי עומד על כ-300 שקל לחודשיים. משמע כ-150 שקל לחודש לחברת החשמל.

טלפון - דמי התשלום הקבועים לבזק מדי חודש הם 42 שקל. רמי כמעט לא מדבר בטלפון, הוא שונא את זה, אך עדיין, הרווק התל אביבי שלנו משתמש בקו לעתים בשביל לדבר עם חבריו והמשפחה. תוך כדי צמצום נחשב סך שיחות של כ-18 שקל לחודש. לפיכך חשבון הטלפון החודשי הוא 60 שקל.

עוד לפני שאכל ארוחת בוקר - הוא לא עשה קניות, ראה טלוויזיה - הוא לא מחובר לכבלים, וקיבל שיחה לנייד - הוא לא שילם על זה, מחיר החיים של רמי לבד בתל אביב הוא 2,204 שקל בחודש
גז - כל חודש רמי משלם לחברת הגז כ-20 שקל על אספקת הגז החודשית וכמה חביתות...

ועד בית - אמנם הסכומים אינם גבוהים בחלק מהדירות, אך מי שגר בדירה לבד חייב לשלם גם את זה. הסכומים שונים מבית לבית והסכום הממוצע שרמי מחשב הוא 50 שקל.

עוד לפני שאכל ארוחת בוקר - הוא לא עשה קניות, ראה טלוויזיה - הוא לא מחובר לכבלים, וקיבל שיחה לנייד - הוא לא שילם על זה, מחיר החיים של רמי לבד בתל אביב הוא 2,204 שקל בחודש.

כבר סכום יקר ואלה החיים שרמי, בן ה-30, רוצה כשיעבור לגור בדירת יחיד. הוא לא רוצה "להתפרע", אבל הוא צריך עוד כמה דברים בשביל לחיות ברמת חיים סבירה. לכן, רמי מוסיף מרכיבים שונים להוצאות שלו מדי חודש. הרי הוא לא יישב כל היום בדירה ויסתכל על הקירות.

ה"מסביב"

נסיעות - חלומו הגדול של רמי הוא פיג'ו 206 חדשה, אבל בינתיים הוא מסתפק בתחבורה הציבורית, וכך, מדי חודש הוא מוציא כ-196 שקל על כרטיס נסיעה חודשי. יש לו נהג. לו ולעוד 40 נוסעים.

כבלים/לוויין - הטלוויזיה שרמי סוחב מהבית היא צבעונית ואפילו של 21 אינץ', אבל הבניין לא מחובר לאנטנה דרכה ניתן לקלוט ערוצים 1 או 2. לכן רמי חתם על מבצע ובו הוא מקבל חבילת בסיס עם מעט הטבות תמורת 200 שקל.

אינטרנט - תמורת מבצע של 74 שקל לחודש, רמי מצליח לשדרג את חיבור האינטרנט המקרטע שלו לאינטרנט מהיר. מחשב הפנטיום 3 שקנה לפני מספר שנים בלימודים, מצליח בדרך כלל להחזיק את הקונסטלציה.

טלפון נייד - רמי שייך לאסכולת יחידי הסגולה שעם מעט אס.אמ.אסים ושיחות מדודות, מצליחה להחזיק חשבון חודשי ממוצע של כ-200 שקל לחודש.

סיגריות - כן, כן, מה לעשות - רמי מעשן. הוא ניסה להיגמל לא אחת, אבל התמכרות זו התמכרות ורמי מוצא את עצמו קונה חפיסת סיגריות מדי יום. רמי מוציא 13 שקל על קופסה. הוא יודע שהוא יכל לחסוך את הכסף אבל זה חלק מחייו, למרות שאמא תמיד אומרת לו שזה לא בריא. לכן כל חודש "נעלמים" מחשבון הבנק של רמי 390 שקל.

כעת רמי כבר יותר שמח. הוא יעבור לדירה לבד, כמו שהוא חלם. אנחנו כבר מדברים על זה שיש לו אינטרנט וטלוויזיה והוא אפילו יכול להמשיך ולעשן. כל העצמאות של רמי עולה לו כ-3,264 שקל בחודש. יש כמה דברים שאולי רמי יכול לוותר עליהם אבל הוא רוצה לחיות ברמת חיים ממוצעת, לא יותר. מה שכן, הוא רעב.

הלחם והחמאה

מזון - צריך לעשות קניות. אמנם רמי "לוקח" מדי פעם אוכל מההורים, אבל הוא גם עושה קנייה אחת לשבוע בסופרמרקט השכונתי. ללא קנייה של דברים מוגזמים, תוך הקפדה על קנייה של המוצרים שבמבצע, רמי משלם כ-200 שקל כל שבוע - זה המחיר בסופר השכונתי. חשוב לציין שהכסף גם כולל את האוכל לעבודה שרמי מביא איתו מדי יום, כשכל השאר קונים אוכל בחוץ. מדי חודש רמי משלם כ-800 שקל על מוצרי מזון.

תרבות - פעם בחודש, למרות שהיה רוצה הרבה יותר מזה, רמי קונה לעצמו דיסק וספר. רמי חובב תרבות ואם היה באפשרותו היה קונה הרבה יותר, אבל זה כל מה שרמי יכול להרשות לעצמו. לכן, בסיכום ההוצאות החודשי של רמי נוספים עוד 120 שקל.

מנוי לעיתון - רמי קורא עיתון כל בוקר, עוד מימי בית הוריו, למרות מודעותו לכך שמדובר במותרות. כבר כשנכנס לבניין יצר רמי קשר עם מחלקות המנויים של העיתונים הגדולים והתמקח איתם. הוא קיבל מחיר מבצע של 110 שקל לחודש למנוי עיתון (והוא מוכן ומזומן לחזור על תהליך ההתמקחות מדי שנה).

בילויים - זוהי נקודה בה רמי ניסה בכל מאודו לקצץ. כשהיה חייל היה יוצא בסופי שבוע עם החברים. כשגר אצל ההורים יצא הרבה. היום הוא יוצא פעמיים בשבוע. הוא אומר לי שהוא חייב להירגע וגם הגיע הזמן למצוא אהבה. יש מי שיגיד שרמי יכול היה להישאר בבית, אבל רמי רוצה חיים כמו של כולם.

לכן, כשרמי יוצא לסרט עם חבר או ידידה, הוא משלם בכל הערב כ-70 שקל וכשהוא יוצא בסופשבוע למועדון או לפאב הוא מוציא כ-100 שקל. הוא לא "קלאבר" שמבלה כל ערב, אבל הוא מנסה לטעום את החיים. המחיר שרמי משלם הוא 680 שקל לחודש.

רמי כבר המום ומוותר. 4,974 שקל בחודש? הוא יכול לוותר על 110 שקל לחודש אם לא יקרא עיתון ואפילו על עוד 120 שקל אם לא יקנה ספרים ודיסקים. הוא חלם לקנות מכונת כביסה בתשלומים. הוא אוהד כדורגל וחלם לעשות מנוי, הוא מת לקנות קצת בגדים והכי גרוע - אמא שלו צועקת עליו תמיד שהוא לא חוסך כסף, ומה יהיה איתו כשיהיה גדול.

5,000 שקל ואין לי שום דבר חריג? - מזדעק רמי. בשביל משכורת נטו של 5,000 שקל אני צריך משכורת מכובדת מאוד. איך משיגים את זה? אז הוא יכול לגור אצל ההורים או לגור בפרברים, אבל כל מה שהוא רוצה זה לחיות כרווק בן 30. לא מגיע לו?

רמי עובד בעבודה ממוצעת, במקום ממוצע ובתפקיד ממוצע - אחרי הכל הוא גם רוצה חיים די ממוצעים. למרות שהוא אקדמאי, הוא מרוויח כ-30 שקל לשעה, שזה הרבה יותר משכר המינימום. רמי כמובן רוצה להרוויח יותר, אבל זה השכר שהוא מקבל. רמי עובד שמונה שעות ביום, חמישה ימים בשבוע.

המשכורת החודשית של רמי היא 5,280 שקל ברוטו לחודש. מצטברות לו התוספות שמגיעות לו כחוק, אבל גם יורד לו מס הכנסה. כך שרמי לרוב "לא גומר את החודש", אחרי ירידת ביטוח בריאות ומס הכנסה.

רמי לא מרחם על עצמו, אבל הוא גם ממש לא מבין איך שזה שהוא בן 30, בעבודה ממוצעת, שחי ברמת חיים ממוצעת, בלי פינוקי יתר, אין לו אוטו, הוא לא בליין גדול ואף פעם לא יוצא למסעדות ועדיין - אין לו כסף.

הצורך בפרטיות מבחינת רמי יכול לחכות כמה חודשים, או שנים. מה"פלוס" של כמה שקלים שהוא חוסך בחודש, הוא קונה לעצמו לוטו ומתפלל שהפרס יגיע.

הוא עוד מאמין שפעם הוא יצליח לממן לעצמו דירה לבד.

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא