הסדרת החובות למס רכוש - הדקה ה-90

בסוף החודש יפוג תוקפן של תקנות מיוחדות שאמורות לסייע לחייבי מס רכוש בפירעון חובם. לנישום תינתן האפשרות לבחור באחת משלוש חלופות להסדרת חובותיו. עלייך להחליט מהר ולפעול עפ"י החלופה העדיפה

שי עינת
שי עינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שי עינת
שי עינת

בסוף החודש יפוג תוקפן של תקנות מיוחדות אשר אמורות לסייע לחייבי מס רכוש בפירעון חובם. בתוקף סמכותו של שר האוצר הותקנו תקנות מס רכוש וקרן פיצויים (כללים בדבר הקטנת חוב מס, הוראת שעה, התשס"ב - 2002, להלן: התקנות), שבמסגרתן ניתנת לנישום האפשרות לבחור באחת משלוש חלופות להסדרת תשלום חובותיו למס רכוש.

* חלופה א': במקרה שהנישום שילם בעבר מס רכוש על הקרקע בגין 20 שנות מס לפחות, יהיה עליו לשלם, בנוסף, את חוב המס ל-99' - ואז תבוטל יתרת החוב. למשל, נישום מחזיק בקרקע משנת 65' ושילם מס רק על 20 שנים מתוך 35 שנים חייבות במס עד 99' (כולל); עליו לשלם את המס הנדרש בגין 99' בלבד כדי שתימחק יתרת החוב שלו.

נישום שהיה בעל הקרקע וחדל להיות בעליה לפני 99', אך עדיין חייב במס בשל שנים קודמות, או נישום אשר הקרקע ב-99' היתה אמנם בבעלותו אך היתה פטורה ממס מסיבה כלשהי - יוכלו ליהנות מחלופה זו ללא התנאי המחייב תשלום מס ל-99', ובלבד שיעמדו בשאר התנאים.

* חלופה ב': במקרה שהנישום שילם בעבר מס רכוש אך בגין פחות מ-20 שנות מס, יהיה עליו לשלם את המס ל-99', ולהשלים את תשלום יתרת החוב עד ל-20 שנות מס (לא כולל 99'), ובתנאי שסכום "ההשלמה" לא יפחת מ-10% מחוב המס הכולל. השנים אשר ישולם לגביהן מס נתונות לבחירתו של הנישום. במידה שסכום התשלום קטן מ-10% כאמור, ישלים הנישום את ההפרש עד 10% ואז יזכה למחיקת יתרת החוב.

למשל, נישום מחזיק בקרקע מ-65' ושילם מס רק על 17 שנים מתוך 35 שנים חייבות במס; עליו לשלם את המס הנדרש על 99' ובנוסף לבחור שלוש שנים מתוך השנים ה"חייבות", ולשלם לגביהן את המס הנדרש. אם הסכום שהתקבל קטן מ-10%, הנישום ישלים את ההפרש ויתרת חובו תימחק.

נישום שהיה בעל הקרקע וחדל להיות בעליה לפני 99', אך עדיין חייב במס בשל שנים קודמות, או נישום אשר הקרקע ב-99' היתה אמנם בבעלותו, אך היתה פטורה ממס מסיבה כלשהי - יוכלו ליהנות מחלופה זו ללא התנאי המחייב תשלום מס ל-99', ובלבד שיעמדו בשאר התנאים.

* חלופה ג': במקרה שהנישום שילם בעבר מס רכוש בגין פחות מ-20 שנות מס, יהיה עליו לשלם את המס ל-99' ובנוסף סכום השווה עד ל-25% משווי הקרקע כפי שנקבע לצורך מס רכוש לשנת המס 99'. תשלומים ששולמו בגין שנים קודמות (קרן המס בלבד) כשהם ממודדים, יופחתו מהסכום לתשלום, ובלבד שההשלמה ל-25% לא תפחת מ-10% מהחוב הכולל, שהרי אז יידרש הנישום להשלים את היתרה כדי שחובו יימחק.

כך למשל, נישום הינו בעלים של קרקע מ-65'. שווי הקרקע ל-99' הוא מיליון שקל. הנישום שילם בעבר סכום מס בגין מס רכוש, ששוויו נכון לסוף 1999 150 אלף שקל (ממודד). על הנישום לשלם את חוב המס ל-99' ובנוסף 100 אלף שקל בגין שנים קודמות, אשר משלימים לסכום של 25% משווי הקרקע ל-250) '99 אלף שקל). במידה שהחוב הוא 2.6 מיליון שקל, יהיה על הנישום להוסיף עוד 10,000 שקל כדי להגיע ל-10% מסכום החוב.

מאחר שחלופה זו עוסקת בשווי לשנת המס 99', ניתנה החלטה לאפשר לנישומים אשר עדיין לא הגישו השגה לשנה זו, להגיש השגה בנוגע לשווי בלבד חרף חלוף המועד להגשתה. זאת ועוד, נישום חייב אשר קיבל את הקרקע בירושה יוכל ליהנות מכל אחת מהחלופות לעיל, כאשר יובאו בחשבון שנות המס בהן היה המוריש בעל הקרקע.

עצתנו לכל חייבי מס הרכוש לשקול בהקדם את מצבם לאור החלופות, ולסיים את ענייניהם עם מינהל מס רכוש עד תום חודש זה.

הכותב הוא עורך דין

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה