הקניונים והרשתות: נפתח ביום חמישי למתחסנים ולכל מי שמתחת לגיל 16

לפי ההודעה, המסעדות והקניונים יתירו כניסה של לקוחות מתחת לגיל 60 אחרי מנת חיסון אחת, ותותר כניסה חופשית של בני 16 ומטה ■ חלק מהמסחר פתוח היום בניגוד לתקנות - והמשטרה מחלקת אזהרות וקנסות לחנויות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניון TLVצילום: עופר וקנין

הרשתות ובתי הקפה מקדימים את הממשלה ודוחקים אותה לקיר. פורום ראשי המסחר בישראל, הכולל את הרשתות ואת הקניונים, הודיע כי כדי לעודד את האצת מבצע החיסונים "החל מיום חמישי הקרוב כל המסחר, כולל המסעדות, השווקים והקניונים, ללא יוצא מן הכלל, יפעלו לפי התו הירוק".

כדי לאפשר כניסת מספר גדול יותר של לקוחות, התו הירוק עליו הכריזו בעלי העסקים מקל יותר מזה עליו הכריז משרד הבריאות, כשכניסה של לקוחות מתחת לגיל 60 תתאפשר גם אחרי קבלת המנה הראשונה של החיסון. בנוסף, בכוונת בעלי העסקים להכניס גם ילדים ובני נוער מתחת לגיל 16, שאינם מורשים להתחסן.

כניסה של לקוחות מעל גיל 60 תתאפשר רק אחרי קבלת חיסון שני, ובנוסף יוכלו להיכנס בעלי תעודת מחלים ומחזיקים בתוצאת בדיקת קורונה שלילית מ-72 השעות האחרונות.

בשלב זה נראה כי במהלך ישתתפו רק חלק מבעלי העסקים, ולא ברור אם מסעדות ובתי קפה, בעיקר כאלה שאינם ממוקמים בקניונים ובמרכזים המסחריים, ייקחו חלק במהלך. בכל מקרה, ההיערכות לקבלת לקוחות לפי "תו ירוק" עשויה להימשך זמן, כך שרק חלק מהעסקים יפעלו במתכונת זו כבר ביום חמישי.

אתמול פתחו חלק מהרשתות את המסחר בניגוד לתקנות, רובן במתכונת של טייק אוויי. לאורך שעות היום (ב') הגיעו למרכזים המסחריים ניידות משטרה לחנויות שנפתחו בניגוד לתקנות ושוטרים הזהירו את בעלי החנויות – רובם עבדו במתכונת של טייק אוויי – מקבלת קנסות. בחלק מהפעמים גם חולקו קנסות בגובה אלפי שקלים לבעלי עסקים שהפעילו חנויות בניגוד לתקנות, ואילו בפעמים אחרות השוטרים עזבו את המקום לאחר מתן אזהרה ושנוכחו שהחנות נסגרה. לא אחת החנות נפתחה מחדש אחרי שבעליה וידאו כי השוטרים עזבו את המקום.

סביר כי המהלך הנוכחי של הרשתות והקניונים הוא אמצעי להפעלת לחץ על המדינה והמשטרה, שכן הוא צפוי להאיץ את פתיחת המסחר ולהביא לגישה פחות לוחמנית של המשטרה.

"נמאס לנו לחכות לממשלה. לקח להם 10 חודשים לסגור את נתב"ג, אז לא נחכה 10 חודשים עד שהממשלה תגבש מתווה תו ירוק למסחר. לא נחכה להם עד שנמות – אלא נפעל בעצמנו", הסביר את המהלך שחר תורג'מן, יו"ר קבוצת בריל המכהן גם כיו"ר איגוד הרשתות.

על ההקלות לפיהן יכניסו בני פחות מגיל 60 שחוסנו פעם אחת, אמר: "זה נועד כדי לעודד התחסנות. צריך לתמרץ את מי שמתחסן ולקנוס את מי שלא". בנוסף, הוא אומר כי יוחזרו מחל"ת רק עובדים שכבר חוסנו. עם זאת, ככל הנראה יוחזרו גם עובדים שקיבלו רק מנת חיסון אחת ועל כן עלולים עדיין להידבק ולהדביק אחרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker