הסכמות: הפטור ממכס על יבוא חמאה יוארך - ויוגבר היבוא של מוצרי חלב נוספים

שר האוצר הסכים להאריך את מנגנון מחיר המטרה לחלב בשלוש שנים נוספות ■ במשק החלב מקווים לחתום על הסכם סופי בעניין בימים הקרובים

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפת בקיבוץ אפיקים. 65% מהגידול בצריכת החלב יסופק באמצעות יבוא במכסות הפטורות ממכס
רפת בקיבוץ אפיקים. 65% מהגידול בצריכת החלב יסופק באמצעות יבוא במכסות הפטורות ממכסצילום: יובל טבול

מנגנון מחיר המטרה, הקובע את המחיר המפוקח שבו מוכרות הרפתות בישראל את החלב הגולמי למחלבות, יוארך בשלוש שנים, עם אופציה להארכה בשנתיים נוספות על ידי שרי האוצר והחקלאות, באמצעות הצעת חוק ממשלתית - כך הוחלט במסגרת דיונים שהתקיימו בין משרדי האוצר והחקלאות, ונציגי ענף החלב. נוסף על כך, כדי לספק מענה לגידול בביקוש לחלב ומוצריו, הוחלט גם כי בתוך שלוש שנים, 65% מהגידול בצריכת החלב יסופק באמצעות יבוא במכסות הפטורות ממכס - ולא באמצעות חלב מקומי.

שר האוצר, ישראל כ"ץ, חתם על הארכת הצו לפטור ממכס על יבוא חמאה בשנה נוספת. ההחלטה על הארכת הפטור התקבלה כבר לפני כחודש ועוררה ביקורת מצד הרפתנים ומועצת החלב, בטענה שהפטור מביא לעלייה במחיר החמאה. 

גורמים במשק החלב אמרו כי ההחלטות עדיין אינן בגדר עובדה מוגמרת, וכי הם מקווים שבימים הקרובים ייחתם הסכם סופי בנושא. עקרונות המדיניות שנקבעו בדיונים על ידי כ"ץ מבוססים, על פי משרד האוצר, על "הורדת יוקר המחיה וצמצום בירוקרטיה, תוך שמירה על החקלאות הישראלית, ומתן ודאות לענף החלב לשנים הבאות".

מתווה הגידול ביבוא החלב יהיה הדרגתי, כדי לתת זמן היערכות למשק: ב-2021, מחצית מהגידול בביקוש לחלב תתבסס על יבוא, ושיעור זה יעלה מדי שנה עד 65% בתוך שלוש שנים. יתר הגידול יסופק באמצעות הגדלת הייצור בשוק המקומי. אם הייצור המקומי לא יספק את הביקוש הגדל, במשרד האוצר מתכוונים להגדיל כנדרש את המכסות הפטורות ממכס.

שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: אוהד צויגנברג

נוסף על כך, הוחלט להקים צוות ייעודי לקידום ניסוי (פיילוט) מיידי שייבחן מעבר לתמיכה ישירה ביצרנים של מוצרי חלב בישראל. בשונה מתמיכה עקיפה, שמתבצעת באמצעות הטלת מכס על היבא, ניהול מכסות ייצור ופיקוח מחירים – תמיכה ישירה משמעותה סבסוד של החקלאים בכסף או בתשומות שוות ערך לכסף, כמו מים במחיר מופחת. התמיכה הישירה שתינתן ליצרנים המקומיים תתקיים במקביל להגדלת החשיפה ליבוא ולהפחתת מכס במוצרים שהם מייצרים, במטרה להוביל להפחתה של המחירים לצרכן, תוך שמירה על כושר התחרות של הייצור המקומי.

במשק החלב הביעו תקווה כי ההסכמות שהושגו יבוצעו בפועל. מנכ"ל מועצת החלב, איציק שניידר, אמר: "בפגישה שקיימנו אמש עם שר האוצר הושגו הבנות משמעותיות, אך ההסכם עדיין לא נחתם. אנו מצפים כי נגיע להבנות בכל הנושאים בתחילת השבוע הבא, ונחתום על הסכם שייתן ודאות לכל העוסקים במשק החלב".

ליאור שמחה, מנכ"ל התאחדות יצרני החלב בישראל, אמר: "הדיונים הקדחתניים מול משרד האוצר הביאו לקידום הסכם תכנוני ארוך טווח בענף החלב בישראל, אבל טרם נסגרו כל הפרטים, וההסכם עדיין איננו עובדה מוגמרת. כולי תקווה כי בימים הקרובים אכן נצליח להגיע להבנות סופיות, באופן שבו משרד האוצר אכן יעודד ויתמוך הלכה למעשה בהגדלת ייצור החלב המקומי".

ראובן שליסל, יו"ר ענף המזון וסגן נשיא איגוד לשכות המסחר, בירך על ההחלטה על הארכת הפטור ממכס על יבוא חמאה. "החלטה חשובה זו תגדיל את מגוון המוצרים לצרכנים, תיתן מענה לביקוש בשל המחוסר בייצור המקומי ותתרום להורדת יוקר המחיה", אמר שליסל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker