הכנסת אישרה: חובת הפיקדון לבקבוקי ליטר וחצי תיכנס לתוקף בעוד שנה

ועדת הכלכלה אישרה את הצו שהגיש המשרד להגנת הסביבה להרחבת חוק הפיקדון ■ איגוד לשכת המסחר ותאגיד המיחזור אל"ה הביעו את הסתייגותם

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן מיחזור בקבוקים
מתקן איסוף בקבוקים למיחזור בתל אביבצילום: אייל טואג

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (ג') את הצו שהגיש המשרד להגנת הסביבה, שלפיו הרחבת חוק הפיקדון על מכלי משקה של ליטר וחצי תיכנס לתוקף בעוד שנה, ב-1 בדצמבר 2021. המשרד הודיע על החלטתו להרחיב את חובת הפיקדון לפני יותר מחודשיים. תוקף ההחלטה היה מיידי, אך השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, הודיעה כי תינתן למשק תקופת היערכות של כשנה, תוך התחשבות באתגרי הקורונה - החלטה שאושרה היום על ידי הוועדה.

לאחר השלמת המהלך והחלת חוק הפיקדון, כלובי הבקבוקים (ה"מיחזוריות") ייעלמו מהרחובות, ויוחלפו במכונות איסוף והחזרת פיקדון אוטומטיות, שיוצבו בסופרמרקטים ובנקודות איסוף מרכזיות.

גמליאל הציגה את הצו ואמרה כי "אחרי שנים של עיכובים בממשלות קודמות, וחודשים של דיונים שקיימתי, בחנו את כל האפשרויות והחלטתי להחיל את חובת הפיקדון על המכלים הגדולים, בקבוקי ליטר וחצי ומעלה. היום התכנסנו לקבוע את המועד בלבד. החוק קיים ולא צריך לשנות אותו".

חוק הפיקדון, שחל עד כה רק על מכלי משקה קטנים (שעליהם חל פיקדון של 30 אגורות), החריג את הבקבוקים הגדולים בשל התנגדות של יצרני המשקאות. גם חברי כנסת מש"ס ומיהדות התורה טענו כי תוספת התשלום שגובות חברות המשקאות תקשה על משקי בית גדולים. ישראל היתה המדינה היחידה שבחרה להחריג את בקבוקי הליטר וחצי, וכעת היא רוצה ליישר קו עם העולם.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאלצילום: מארק ישראל סלם

מרגע ההחלטה החלו הרשתות במאבק. לטענתן, הן נאלצות לקבל מכלל הצרכנים את מכלי המשקה הקטנים, שחוק הפיקדון מחייב גביית פיקדון בעת מכירתם. כתוצאה מכך, הן מקצות משאבים רבים בהתעסקות עם מחזירי המכלים הריקים, ובכלל זה השבת דמי הפיקדון. נוסף על כך, הרשתות נאלצות להקצות מקום נרחב ויקר למכלי המשקה הריקים עד לאיסופם על ידי תאגיד המחזור, ולטענתן מדובר במטרד תברואתי ותפעולי לרשתות.

מנהל תחום רשתות המזון באיגוד לשכות המסחר, נמרוד הגלילי, אמר כי רשתות המזון הן לא המזהמות – אך הן אלה שיידרשו להגדיל את המשאבים שלהן פי שלושה כדי ליישם את החוק. יו"ר תאגיד המיחזור אלה, אמיר חייק, אמר כי לא ברור כיצד המיחזור יתבצע, והאם מה שיקרה בתל אביב יקרה גם בדימונה.

השרה גמליאל אמרה בתגובה כי לחברות היו עשר שנים להתכונן לכניסת החוק לתוקף (החל ב-2010, אז הוחל החוק על בקבוקים קטנים).

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker