ויקטורי, סופר־פארם, שופרסל ורמי לוי עתרו נגד החלת חוק הפיקדון על בקבוקים גדולים

לטענת הרשתות, הן משקיעות משאבים רבים בפינוי הבקבוקים הריקים ונאלצות להקצות להם מקום נרחב ויקר עד לאיסופם על ידי חברת המיחזור

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיבוב טיפוסי של מתקני מיחזור בתל אביב. דרושה מערכת אחת, קומפקטית ונאה
מתקני מיחזור בתל אביבצילום: אייל טואג

רשתות השיווק מימשו את האיום והגישו הבוקר (ב') עתירה לבג"ץ נגד כוונת המשרד להגנת הסביבה להרחיב את חוק הפיקדון, כך שיחול גם על בקבוקי 1.5 ליטר.

העותרות הן 11 רשתות שיווק מזון: ויקטורי, טיב טעם, יוחננוף, מעיין אלפיים, שופרסל, קשת טעמים, מרב־מזון כל, מחסני השוק, רמי לוי שיווק השקמה, סופר־פארם ישראל ויינות ביתן.

העותרות מבקשות מבג"ץ להוציא צו ביניים להשהיה מיידית של החלטת השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, להחיל את חוק הפיקדון גם על מכלי משקה גדולים.

"היתפסות לנתוני 2016 כדי לשנות ב-2020 שיטה עובדת, בידיעה ששינוי זה יסב נזק אדיר ובלתי מידתי לציבור הצרכנים, הקמעונאים והיצרנים, מובילה לתוצאה בלתי סבירה ובלתי מידתית בעליל, באופן המחייב את ביטולה", נאמר בעתירה. "נראה כי השרה מודעת למידת המורכבות של הנושא ולמשמעויות הכבדות של החלטתה, אך במקום להתמודד עם מורכבות זו ולאזן את מכלול השיקולים כנדרש, השרה הנכבדה עשתה לעצמה חיים קלים ויצרה יצור כלאיים כאשר מחד גיסא הודיעה על אי־עמידה ביעד האיסוף ל-2016, ומאידך גיסא הודיעה כי כוונתה לדחות בשנה את תחולת חובת הפיקדון על מכלי משקה גדולים".

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאלצילום: מארק ישראל סלם

העתירה הוכנה והוגשה ע"י עורכי הדין דוד זיילר, לב זיגמן והגר גרשון ממשרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן ושות'.

חוק הפיקדון, שחל עד כה רק על מכלי משקה קטנים (שעליהם חל פיקדון של 30 אגורות), החריג את בקבוקי הליטר וחצי בשל התנגדות של יצרני המשקאות. גם חברי כנסת מש"ס ומיהדות התורה טענו כי תוספת התשלום שגובות חברות המשקאות, תקשה על משקי בית גדולים.

ישראל היתה המדינה היחידה שבחרה להחריג את בקבוקי הליטר וחצי, וכעת היא רוצה ליישר קו עם העולם. החלטת המשרד להגנת הסביבה נכנסה לתוקף באופן מיידי, אך השרה גמליאל הודיעה כי תינתן למשק תקופת היערכות של כשנה להרחבת חוק הפיקדון, תוך התחשבות באתגרי הקורונה.

הרקע להחלטת המשרד הוא מאבק ארוך שנים של ארגונים סביבתיים, ובראשם ארגון אדם, טבע ודין, שניהל מאבק משפטי וציבורי ממושך נגד יצרניות המשקאות ועתר לבג"ץ בנושא. בדצמבר 2019, בדיון שהתקיים בעתירה, חייב בג"ץ את המשרד להגנת הסביבה לנמק מדוע לא יחיל את חוק הפיקדון על בקבוקי ליטר וחצי. בג"ץ גם הוציא צו על תנאי נגד השר להגנת הסביבה דאז, זאב אלקין, המורה לו להשיב מדוע לא הטיל פיקדון על מכלי המשקה הגדולים – או לחלופין לפנות לקבלת אישור מוועדת הכלכלה לדחות את מועד תחילת הפיקדון, כפי שמורה לו החוק. המועד לקבלת ההחלטה נקבע ליוני 2020.

מרגע ההחלטה החלו הרשתות במאבק. לטענתן, הן נאלצות לקבל מכלל הצרכנים את מכלי המשקה הקטנים, שחוק הפיקדון מחייב גביית פיקדון בעת מכירתם. כתוצאה מכך, הן מקצות משאבים רבים בהתעסקות עם מחזירי המכלים הריקים, ובכלל זה השבת דמי הפיקדון. נוסף על כך, הרשתות נאלצות להקצות מקום נרחב ויקר למכלי המשקה הריקים עד לאיסופם על ידי תאגיד המחזור, ולטענתן מדובר במטרד תברואתי ותפעולי לרשתות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker