"שערורייה צרכנית": ההחזרים על כרטיסי הטיסה שבוטלו עדיין מתעכבים

לפי הרשות להגנת הצרכן, 82% מהפניות בנושא תיירות נוגעות להחזר על טיסות שבוטלו ■ מנכ"ל אל על: "חלק מהכספים שהובטחו לחברה ממשרד האוצר לא התקבלו"

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוג כרטיסי טיסבה וויזה זהב על אייפד
הדר קנה

הרשות להגנת הצרכן דיווחה היום (ג') כי 82% מהפניות שקיבלה בנושא תיירות נוגעות להחזר כספים על טיסות שבוטלו ו-40 חקירות נפתחו בנושא. הדברים נמסרו בישיבתה הראשונה של ועדת המשנה לבחינת כשלים בתחום הצרכנות. 

ועדת המשנה של ועדת הכלכלה לבחינת כשלים בתחום הצרכנות, בראשות ח"כ הילה שי וזאן, התכנסה היום לישיבתה הראשונה שהוקדשה לטיפול בהחזר כספי לצרכנים על טיסות שבוטלו. הדיון התקיים על רקע התיקון לחוק פיצוי וסיוע בביטול טיסה ("חוק טיבי") שאישרה ועדת הכלכלה. לפי החוק, מ-1 באוקטובר צריכות חברות התעופה להתחיל להחזיר כספים ללקוחות על טיסות שבוטלו בתקופת הקורונה, הדיון עסק גם בטענות של צרכנים רבים כי טרם קיבלו את כספם בחזרה.

בפתח הדיון אמרה שי וזאן, כי חובתם של חברי הכנסת היא לדאוג לכיס של האזרח, מתוך הבנה שמשבר הקורונה הוא משבר כלכלי לא פחות ממשבר בריאותי. לדבריה: "על אף שוועדת הכלכלה קיימה שבעה דיונים בעניין, עדיין יש צרכנים שלא קיבלו את כספם חזרה. אין כוונה לפגוע בחברות התעופה ולוועדה חשוב להגן גם עליהן מפני קריסה". 

נמל התעופה בן גוריון בזמן הקורונהצילום: תומר אפלבאום

ירון חנן, מרכז קבוצת נפגעי טיסות קורונה, טען כי חברות התעופה לא מתכוונות להחזיר בזמן הקרוב את הכסף. הוא הזהיר כי אם כולם יפנו לבית המשפט, בתי המשפט יוצפו בתביעות. לדבריו, לפחות 90% מחברי הקבוצה שהוא מייצג, המונה כמה מאות צרכנים, לא קיבלו את כספם חזרה. צרכן נוסף, שחר מרגוליס, סיפר כי קיבל עד כה רק 75% מהכסף שמגיע לו מאל על. מנכ"ל רשות ההסתדרות לצרכנות, ירון לוינסון, אמר: "יש פה שערוריה צרכנית. מצבן של חברות התעופה ברור לכל, אבל הצרכן הגיע למצב שהוא אחרון ברשימת העדיפויות".

מנכ"ל אל על, גונן אוסישקין, אמר: "החברה מתכוונת להחזיר את כל הכסף ללקוחות, בין אם במזומן ובין אם בשוברים למי שיסכים לקבל זאת". הוא הוסיף כי מפתיע אותו שלקוח קיבל רק 75% מכספו, ובכוונתו לטפל בכך. אוסישקין הפנה אצבע מאשימה כלפי משרד האוצר ואמר: "קצב הסיוע של האוצר לא עומד בשינויים התכופים הנובעים ממשבר הקורונה, חלק מהכספים שהובטחו לחברה לא התקבלו". אוסישקין אף קרא להאריך את הוראת השעה המגבילה את זכויות הצרכנים לפי חוק שירותי תעופה ("חוק טיבי"), אך הבהיר כי הוא לא מבקש דחייה נוספת במועד השבת הכספים.

מנכ"ל ישראייר, אורי סירקיס, אמר כי החברה השיבה עד כה כספים תמורת 35 אלף כרטיסים ויש פחות מ-10% מהצרכנים שעדיין לא קיבלו את הכסף. סירקיס הצטרף אף הוא לבקשה להאריך את הוראת השעה. מנכ"ל ארקיע, ירון אמזלג, ציין גם הוא כי החברה השיבה את החלק הארי של הכספים.

נציג משרד האוצר, חיים בורובסקי, אמר כי ענף התעופה מקבל יחס שונה משאר הענפים, מתוך הבנה ברורה שהוא נפגע ראשון וישתקם אחרון. עם זאת, הוא הוסיף כי האוצר מתייחס למשבר כאל משבר תזרימי בעיקרו, ולכן הסיוע שמוצע הוא בעיקר ערבות מדינה להלוואות.

גונן אוסישקיןצילום: סיון פרג'

היועצת המשפטית של רשות התעופה האזרחית, עו"ד רננה שחר, התייחסה לעניין הארכת הוראה השעה, ואמרה כי ההארכה לא תדחה את מועד קבלת הכספים, אלא רק תקבע איזה כללים יחולו על טיסות שיבוטלו החל ב-25 באוקטובר. אם אלה יהיו הכללים שחלו לפני המשבר, או הכללים שחלים כיום במסגרת התיקון לחוק. היא הוסיפה כי היא סבורה שיש להאריך את הוראת השעה, אך השרים עדיין לא קיבלו החלטה בעניין.

סמנכ"לית הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, ענת בן עזרא דוקן, ציינה כי "82% מכלל הפניות שקיבלנו על תיירות עוסקות בביטולי עסקות. פתחנו כ-40 חקירות על עוסקים שלא השיבו את הכספים, יש פניות רבות שעוסקות בחוק שירותי תעופה והרשות פנתה לחברות ודרשה להשיב כספים. לבי עם חברות התעופה, אבל לא ייתכן שהצרכן הוא זה שישלם ויחזיק את החברות מעל המים". 

הדיון הסתיים בכך שהוועדה דרשה את התייחסות משרד האוצר לשינויים בנוגע לפתיחת השמים וליעדים שהופכים מירוקים לאדומים, וגורמים נזקים לחברות התעופה. בנוסף, חברות התעופה התבקשו להמשיך לעדכן את ועדת המשנה באשר להחזרת הכספים ללקוחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker