רשתות השיווק מדווחות על מחסור נקודתי בחלב

לפי הקמעוניות, יש מחסור של כ-25% במלאי ■ במחלבות מבטיחים: המדפים יתמלאו בשבוע הבא

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוצרי חלב של תנובה
מוצרי חלב של תנובהצילום: אילן אסייג

ביקוש גדול מהרגיל הוביל למחסור בחלב ברשתות השיווק הגדולות ובחנויות הקטנות. ברשתות המזון מדווחים על מחסור של כ-25% במלאי החלב, ואילו במחלבות טוענים כי בשבוע הבא הבעיה תיפתר - והמדפים יתמלאו מחדש.

מקורות בענף החלב מציינים כי נרשם גידול של עד 50% בביקוש לחלב, לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. לטענתם, העלייה בביקוש נובעת מרצון של הצרכנים להצטייד בתקופת הסגר, וכן מביקוש טבעי שעולה לקראת החגים. לכך ניתן להוסיף את העובדה שרוב הישראלים בילו השנה את החגים בישראל ולא בחו"ל.

עוד מציינים בענף כי המחסור בחלב נגרם גם כתוצאה מכך שעובדים במחלבות מסוימות נאלצו להיכנס לבידוד, כך שמחלבות אחרות נאלצו לחפות על הביקוש הגובר - אך אלה לא הצליחו לעמוד בקצב. בנוסף, המחלבות נאלצו להפסיק את הייצור למשך ארבעה ימים ברצף (מיום שישי עד יום שני) בשל יום כיפור.

בסגר הקודם היו אלה הביצים שהיו במחסור חמור, כאשר לקראת חג הפסח, אלפי צרכנים הסתערו על הרשתות הקמעוניות הגדולות והחנויות הקטנות, ונלחמו על כל קרטון ביצים. בסופו של דבר, הממשלה נאלצה להתערב וסיבסדה הטסת ביצים לישראל בסכום של כ-12 מיליון שקל. בסגר הנוכחי, במטרה למנוע מחסור בביצים בשוק המקומי, לקראת חגי תשרי נערך משרד החקלאות מראש ליבוא הביצים לישראל במכסות פטורות ממכס.

מקור בענף החלב אומר: "בשונה מביצים, הפעם אין בעיה של מחסור בפרות. יש מספיק פרות שממשיכות לתת תפוקה של חלב, והשנה אפילו ייצרנו כ-25% יותר מבשנה שעברה. הבעיה היא רצף מאתגר מבחינת הייצור שהקשה עלינו להתמודד עם הביקוש הער לחלב. בנוסף, הציבור, שגם ככה לחוץ, מצטייד בחלב לא לצורך. ברגע שאנשים יירגעו, הדברים יתאזנו. מניח שזה יקרה לקראת שבוע הבא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker