המוצר התכווץ? יצרני ומשווקי המזון יחויבו לסמן אריזות מוקטנות

הנחיה שפירסמה הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן מנסה לשים סוף לתופעה: "הבהרנו ליצרנים ולמשווקים כי המשחק הזה על חשבון הצרכנים לא יתאפשר עוד"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניות בסופרמרקט. למצולמת אין קשר לנאמר
קניות בסופרמרקט. למצולמת אין קשר לנאמרצילום: eldar nurkovic / Shutterstock.co

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן פירסמה היום (ד') הנחיה שלפיה חברות ויבואני מזון לא יוכלו לבצע מיתוג מחדש של מוצרים שהפחיתו את תכולתם - ובכך להתחמק מהצורך לסמן אותם לפי הכללים של אריזה מוקטנת.

ברשות שמו לב לתופעה כי יצרנים ויבואנים החלו לסמן מחדש את אריזות המוצרים שהקטינו בשלל כיתובים כמו "מתכון חדש", "טעם חדש" ו"ריח חדש". זאת, כדי שלא יצטרכו לעמוד בדרישות החוק הקובעות כי אם תכולת מוצר הוקטנה - חובה עליהם לציין על גבי האריזה במקום בולט ובגודל דומה לאותיות שם המוצר את הכיתוב: "מכיל %X פחות מהכמות הרגילה".

ההנחיה שהפיץ היום הממונה על הרשות, עו"ד מיכאל אטלן, אמורה לסתום את הפרצות האלה. ההנחיה קובעת כי מוצרים שתכולתם תקטן, שהם גרסה נוספת (וריאנט) של מותג מסוים בקטגוריה מסוימת - לא ייחשבו כמוצר חדש או אחר, אלא ייחשבו כחלק מסדרת מוצרים קיימים תחת אותו מותג ואותה קטגוריה.

כך למשל, כאשר למותג מסוים מקטגוריה מסוימת (למשל מיץ) יש מספר מוצרים בעלי טעמים שונים, הם ייחשבו כחלק מסדרת המוצרים של אותו מותג - ועל כן אם תהיה הקטנה בתכולתם - ההפחתה תיבחן ביחס למוצרי המותג מאותה קטגוריה.

עו"ד מיכאל אטלן
עו"ד מיכאל אטלןצילום: משרד הכלכלה

הממונה על הרשות קבע כי מוצר ייחשב חדש או אחר רק אם אריזתו תשונה חזותית ובאופן מהותי - באמצעות שינוי שם המוצר, המותג והלוגו. לגבי שינוי הגודל, נקבע כי ככל שכמות המוצר תוקטן משמעותית וגודל האריזה הוקטן באופן ניכר ונראה לעין, אף שלא מדובר במוצר חדש, לא תהיה חובה לציין על האריזה כי בוצעה הפחתה. 

כמו כן, לא תחול חובה לציין על האריזה כי בוצעה הפחתה בתכולתה כאשר השימוש במוצר הוא לפי יחידות מוצר (למשל טבליות) ובוצעה הפחתה ברכיבי המוצר באופן שגורם להפחתת המשקל באריזה, אך לא להפחתה במספר היחידות, וגם לא חל שינוי באפקטיביות של המוצר.

"הבחנו בתופעה חדשה של ייצור גרסאות שונות ומוקטנות למוצרים קיימים תוך עקיפת החובה ליידע בדבר ההקטנה, ועתה פעלנו כדי להבהיר ליצרנים ולמשווקים כי המשחק הזה על חשבונם של הצרכנים לא יתאפשר עוד. העלאת המודעות של הצרכן לעצם ההקטנה, תסייע לו לבצע שיקול מחושב לגבי קניית המוצר. הרשות תמשיך לאכוף את יידוע הקטנת המוצרים לצרכנים ולהילחם בהטעיות הצרכן בכלל, תוך יצירת כללי משחק ברורים יותר", מסר אטלן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker