עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

מניית קבוצת פוקס של הראל ויזל זינקה היום (ד') ב-10.8% לאחר ההודעה אתמול כי קיבלה את הזיכיון להביא לישראל את רשת ג'מבו (JUMBO) היוונית. זו תהווה תחרות לרשת המוזלת מקס סטוק, שהונפקה השבוע. העלייה הביאה את השווי של קבוצת פוקס לשיא והוא עומד כיום על כ-2.9 מיליארד שקל. נזכיר כי הבעלים הראל ויזל, היה בין הדמויות הבולטות במאבק רשתות המסחר מול המדינה והקניונים, במטרה לקבל הקלות ומענקים כספיים בשל פגיעה בפעילות לכאורה בעת משבר הקורונה.

ויזל יביא לישראל קונספט חדש במחוזותינו של חנויות ענק מוזלות, המשתרעות על פני 10,000-9,000 מ"ר כל אחת, ומוכרות מוצרים ממגוון רחב של קטגוריות דוגמת צעצועים, ביגוד, אביזרים לתינוקות, כלי בית, ציוד משרדי ועוד. לשם השוואה, מקס מפעילה 50 חנויות, מתוכן 35 חנויות המשתרעות על פני שטח של כ-1,800 מ"ר והן אחראיות ל-94% מהכנסות החברה.

במסגרת ההסכם נקבע כי החנות הראשונה בישראל תיפתח על ידי החברה לא יאוחר מסוף 2021, כאשר אין בהסכם התחייבות למספר החנויות שייפתחו. לדברי פוקס, עלות ההשקעה והשקעות בהון החוזר מוערכת בכ-18-15 מיליון שקל לחנות.

ג'מבו הינה חברה ציבורית, הנסחרת בבורסה ביוון ושוויה הינו כ-2.15 מיליארד יורו. מחזור המכירות השנתי של ג'מבו הינו כ-812 מיליון יורו. היא מפעילה כ-80 חנויות ביוון, בולגריה, קפריסין, רומניה ומדינות נוספות באירופה, ומעסיקה כ-7,000 עובדים.

בענף הקמעונות ניסו להעריך מה תהיה מידת ההצלחה של המהלך החדש מבית ויזל, וכיצד היא תשפיע על מקס ויתר רשתות הסטוק שצצות חדשות לבקרים? "עשרת אלפים מטרים זה חצי מקניון רמת אביב. למעשה, במקום להקים קניון עודפים או אאוטלט, ויזל החליט להקים חנות ענק בגודל של קניון שתמכור לאנשים כמעט כל מה שהם מחפשים. יש המון שחקנים חדשים בתחום הסטוק, וכנראה תהיה קניבלזיציה, ומשהו יבוא על חשבון משהו אחר", אמר תמיר בן שחר, בעלי חברת היעוץ צ'מנסקי בן שחר.

השבוע, הונפקה חברת הקמעונות מקס (לשעבר מקס סטוק), המוחזקת ב-55% בידי קרן AMI בניהולה של כהן, שעוסקת בהשקעות בחברות ישראליות בסדר גודל בינוני. במסגרת ההנפקה, שנוהלה בשיטת הצעה לא אחידה, הגיעו ביקושים גבוהים ממשקיעים בחו"ל וכן מישראל, והשווי שלפיו הונפקה מקס - כ-1.7 מיליארד שקל - גבוה ביותר מ-500 מיליון שקל משווי ההנפקה שתוכנן עלי ידי כהן ושותפיה, אורי מקס ומשפחת נוימן.

מקס ציינה בתשקיף כי למרות משבר הקורונה, שבמהלכו נסגרו החנויות לתקופת וחלק מעובדיה הוצאו לחל"ת, החברה המשיכה לצמוח ולהציג שיפור בהכנסות וברווחיות. מקס סיימה את המחצית הראשונה של 2020 עם הכנסות של 472.4 מיליון שקל, צמיחה של 34% לעומת התקופה המקבילה ב-2019.

הרווח הנקי של מקס במחצית הראשונה של השנה הסתכם ב-38 מיליון שקל, לעומת 35.3 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker