רמי לוי: קונסים אותי ללא סיבה, מכרתי מוצרים בזול יחסית להתחייבות

לוי שיגר מכתב חריף למנכ"ל משרד הכלכלה, בעקבות החלטת ועדת המכסות לקנוס אותו ב-2.6 מיליון שקל בגין הפרת הוראות הליך יבוא בשר מוזל לצרכן

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמי לויצילום: מוטי מילרוד
הדר קנה

רמי לוי, הבעלים של רשת רמי לוי שיווק השקמה, שיגר היום (ד') מכתב חריף למנכ"ל משרד הכלכלה, דוד לפלר, בעקבות החלטת ועדת המכסות להטיל עליו קנס של 2.6 מיליון שקל בגין הפרת הוראות הליך יבוא בשר מוזל לצרכן.

לוי, שהקנס הוטל עליו ביום שני, דורש מהמשרד לעכב את המהלך, טוען כי המידע שגוי וההחלטה בעניינו לא מידתית. לוי טוען כי משרד הכלכלה הפיץ מידע כוזב, הוא דורש לתקן את הפרסום באמצעי התקשורת, ואף מאיים כי ינקוט צעדים משפטיים נגד ההחלטה ומקבליה (ועדת המכסות) באופן אישי.

ההחלטה להטיל קנס על לוי התקבלה במסגרת סנקציות שנוקטת ועדת המכסות נגד יבואנים שלא עמדו בתנאי המכרזים לספק בשר וגבינה צהובה כחלק מפטורים ממכס שניתנו להם, במטרה להפחית את מחירי המוצרים לצרכנים.

דוד לפלרצילום: אילן אסייג

עוד קבעה הוועדה כי מחברת גולדפרוסט (מקבוצת ויליפוד) תישלל מכסת גבינה בהיקף של 164 טונה עוד ב-2020, בשל ליקויים בדיווח לוועדת המכסות; וחברת נטו מלינדה קיבלה התראה על מכירת בשר לא במחיר שאליו התחייבה.

לוי קובל, בראש ובראשונה, על כך שנודע לו על החלטת ועדת המכסות דרך התקשורת, וכותב באמצעות באת כוחו, עו"ד ענבל סיידוף-בראשי: "רשת רמי לוי התוודעה להחלטה באמצעות הפרסומים בתקשורת, שאליהם אצתם רצתם בבהילות ובהתרגשות יתרה. מרשתי רואה בהחלטה גופה ובהתנהגות והתנהלות משרדך לא פחות משערורייה, ומכלכלת את צעדיה בעניין".

"נזק חסר תקדים לרשת"

לטענת לוי, אין בסיס לטענת משרד הכלכלה שלפיה רשת רמי לוי מכרה בשר טחון שיובא במסגרת ההליך במחיר הגבוה בכ-67% מהמחיר שלו התחייבה כתנאי להקצאת המכסה: "לא היו דברים מעולם, ולצערנו הרב, עובדי משרדך יודעים זאת היטב, ובכל זאת הפצתם זאת. טענה כזו נגד רשת רמי לוי שיווק השקמה, המובילה דרך בישראל של מחירים הוגנים וזולים לצרכן, מסבה נזק חסר תקדים למוניטין הרשת, ועל כן אין בכוונת רשת רמי לוי לעבור לסדר היום על התנהגות כזו של משרד ממשלתי בישראל".

סניף רמי לוי. "רמי לוי מוכר במקרים רבים במחירי עלות"צילום: עופר וקנין

לוי טוען כי הרשת מכרה את המוצר דווקא בפחות מסכום ההתחייבות - ולא הפרה את תנאי המכרז: "הרשת מכרה את המוצר בסכום כולל של כ-20 מיליון שקל במחיר ממוצע של 28.89 שקל לק"ג (פחות ממחיר ההתחייבות), כאשר ההפרה הלכאורית מסתכמת ב-32 אלף שקל על פני תקופה של שמונה חודשים. אלה מורכבים ממחירי מכירה הגבוהים (מתוך טעות של תמחירנים בני אנוש) ב-80 אגורות בלבד ממחיר ההתחייבות. חישוב קל מוכיח כי מכר של המוצר הנדון ב-67% יותר ממחיר ההתחייבות (כפי שפורסם בתקשורת), לא היה מעולם".

לוי הסביר כי בשל טעות, חלק מהסחורה נמכרה אף במחיר נמוך ממחיר ההתחייבות, וממנה נהנו יותר צרכנים: "טעות שממנה נהנו פי שלושה יותר צרכנים מאלה שכביכול ניזוקו ב-80 אגורות".

לטענת לוי גם האיום של משרד הכלכלה שלפיו בכוונתם לנקוט יד קשה כלפי יבואנים מפרים היא הכפשה: "צוטטת כמי שמתגאה במהלך וכמי שבכוונתו לנקוט יד קשה כלפי יבואנים המפרים את התחייבותם, היינו כלפי רשת רמי לוי שיווק השקמה, ובזאת השחרת את שמה של הרשת עוד יותר. אלא מאי, פרסום בעייתי זה שלכם בכלי התקשורת הינו תולדה של החלטת ועדת המכסות שהינה בעייתית שבעתיים, לשון המעטה".

לבסוף, לוי טוען, באמצעות עו"ד סיידוף-בראשי, כי הרשת הציגה את התמונה מול חברי הוועדה, והם בחרו להתעלם ממנה: "לא יאומן כי יסופר, על אף נתונים אלה וחרף עידוד רשת רמי לוי על פועלה להורדת מחירי סל המזון בישראל, החליטה ועדת המכסות במשרדך לחלט ערבות מהרשת בלא פחות מ-2.6 מיליון שקל. לא זו אף זו, עיקרה של ההחלטה מתבסס על דו"חות מכר רבים, שאותם מסרה מרשתי בעצמה במעמד השימוע, לידי חברי ועדת השימוע, מתוך כוונה לשקיפות מלאה והצגת התמונה האמיתית. אלא שחברי הוועדה בחרו להתעלם מהתמונה הברורה העולה מן הדו"חות, ונצמדו אל זוטי הזוטות שבעובדות כמוצאי שלל רב".

משרד הכלכלה: החברה לא עמדה בהתחייבות

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה: "כפי שהובהר בעבר, ועדת המכסות תנקוט יד קשה נגד יבואנים שלא עומדים בהתחייבויות שהתחייבו כתנאי להקצאת מכסות יבוא. רשת השיווק רמי לוי קיבלה מהמדינה הטבה בשווי עשרות מיליוני שקלים, לאחר שהתחייבה לשווק בשר במחיר מוזל לצרכנים ולהפחית את יוקר המחיה. לאחר שנמצא כי על אף התראות וביקורות שטח חוזרות, הרשת לא עמדה במחויבותה, החליטה ועדת המכסות במשרד הכלכלה והתעשייה, לאחר הליך שימוע לחברה, לחלט מחצית מן הערבות שהפקידה החברה".

עוד נמסר מהמשרד, כי ועדת המכסות תמשיך לפקח על עמידת החברה בהתחייבותה, "ואם תמצא כי אינה עומדת בהתחייבות, תשקול לחלט ערבויות נוספות וכן להתחשב בהפרות אלו בעת חלוקת מכסות עתידיות בהליכים תחרותיים. ביחס לפניה שהתקבלה במשרד מרשת רמי לוי, הוועדה תבחן את הפנייה ותתייחס אליה בנפרד". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker