ייבא בזול ומכר ביוקר: 2.6 מיליון שקל קנס לרמי לוי

בעקבות דיווחים שהגיעו אליה, ועדת המכסות במשרד הכלכלה והתעשייה הטילה סנקציות על חברות: מחברת גולדפרוסט נשללה מכסת יבוא גבינה וחברת נטו מלינדה קיבלה התראה

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: בלומברג

ועדת המכסות במשרד הכלכלה והתעשייה, קבעה היום (ב') כי יטילו סנקציות על כמה יבואנים שלא עמדו בתנאי המכרזים לספק בשר וגבינה צהובה במסגרת פטורים ממכס שניתנו לה במטרה להביא להוזלת לצרכנים.

הוועדה החליטה כי רמי לוי ייקנס בסכום של 2.6 מיליון שקל על הפרת הוראות הליך יבוא בשר מוזל לצרכן. בנוסף, מחברת גולדפרוסט (מקבוצת ויליפוד) תישלל מכסת גבינה בהיקף של 164 טונה עוד ב-2020 בשל ליקויים בדיווח לוועדת המכסות וחברת נטו מלינדה קיבלה התראה על מכירת בשר שלא במחיר אליו התחייבה. 

ועדת המכסות מורכבת מנציגי משרד הכלכלה ונציג משרד האוצר וכוללת ייעוץ של רשות התחרות וליווי משפטי צמוד. הוועדה מנהלת את הליך החלוקה, המעקב והאכיפה, אשר מתבצעת בסיוע מינהל האכיפה במסחר, במשרד הכלכלה והתעשייה. חברי הוועדה עסקו בשבועות האחרונים באיסוף נתונים, ניתוח דו"חות, קבלת מידע ועריכת שימועים בכתב ובעל פה. 

בפני ועדת המכסות הוצגו ביקורות שביצעו נציגי יחידת האכיפה של המשרד, בסניפי רמי לוי, מהם עלה כי בחלק מהסניפים, מכרה הרשת בשר טחון שיובא במסגרת ההליך במחיר הגבוה בכ-67% מהמחיר אליו התחייבה כתנאי להקצאת המכסה. בחלק מהסניפים לא הוצג לצרכנים בשר טחון טרי במחיר של 29 שקל ולא הוצג שילוט כנדרש, כפי שהתחייבה כתנאי להקצאת המכסה.

לפיכך, הועדה קבעה כי חברת רמי לוי הפרה את הוראות ההליך התחרותי ליבוא בשר והורתה על חילוט 50% מהערבויות שהפקידה החברה, בסך כ-2.6 מיליון שקל (הערבות המלאה בסך 5.2 מיליון שקל). הוועדה החליטה על חילוט הערבויות לאחר שחברת רמי לוי קיבלה התראות על הפרות מחיר בסניפיה, אולם לא תיקנה את ההפרות כנדרש.

לגבי ויליפוד, הוועדה החליטה לשלול מחברת גולדפרוסט מכסת גבינה בהיקף של 164 טונה, שאותן היתה זכאית לקבל ב-2020 במסגרת חלוקה נוספת לזוכים במכסות ההליך התחרותי ליבוא גבינות, זאת בשל ליקויים בדיווח לוועדה על נקודות המכירה בהן נמכרים בגבינות שיובאו, למטרת פיקוח ובקרה של הוועדה. 

מדפי הגבינות בסופרמרקטצילום: טומי כץ

במשרד הכלכלה התקבלו תלונות שלפיהן הגבינה שיובאה על ידי ויליפוד במכסות לא נמכרה לצרכנים. הטענה המרכזית היתה כי נתוני סטורנקסט מלמדים שווילפוד מכרה רק חלק מהכמות שהתחייבה אליה, ובכך הפרה לכאורה את תנאי המכרז, וכי רוב הגבינה הצהובה המוזלת כלל לא הגיע לצרכנים, והם נאלצו לשלם מחירים הגבוהים בעשרות אחוזים. 

בשל התלונות נדרשו בוועדה לבדיקה מעמיקה של הנושא. על פי משרד הכלכלה, הבדיקה העלתה כי בדיווחים של ויליפוד היו ליקויים: הם לא דיווחו על כל נקודות המכירה, ולא העבירו רשימה מסודרת של הברקודים כך שיוכלו במשרד הכלכלה לפקח על המכירות. עם זאת, בוועדה מצאו כי דו"חות המכירה החתומים בידי רואי חשבון היו תקינים, ומכך הם מסיקים כי המכסות שנמכרו בפועל היו תקינות. לפיכך, במשרד הוחלט לשלול מוויליפוד את שארית המכסות שהיו אמורות להגיע לחברה השנה, וכן להביא בחשבון את ההתנהלות בנושא במכרזים עתידיים. 

חברת נטו מלינדה קיבלה התראה בעקבות הפרות בנקודות מכירה ספורות, בהן לא נמכר בשר במחירים אליהן התחייבה, כתנאי להקצאת המכסה במסגרת ההליך התחרותי בקצביות פרטיות. החברה תיקנה את הליקויים.

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, דוד לפלרצילום: אילן אסייג

"יד קשה כלפי המפרים את ההוראות"

הוועדה החליטה ביחס לכלל היבואנים, כי אם יתגלו ליקויים והפרות נוספות, תישקל האפשרות לנקוט בסנקציות אחרות ובהן חילוט ערבויות, מניעת מכסות עתידיות בהליכים תחרותיים ואף שלילת מכסות קיימות, שבהן זכו היבואנים במסגרת הליכים תחרותיים.

בימים אלה עמלים במשרד הכלכלה והתעשייה על רפורמה ביחס לחלוקת המכסות המחולקות בהליכים התחרותיים, לרבות הגברת והקשחת הפיקוח, הבקרה והאכיפה ביחס ליבואנים שיפרו את הוראות ההליך התחרותי שאליהן התחייבו. הרפורמה צפויה לצאת בקרוב כדי שיהיה ניתן ליישמה כבר אל מול היבואנים שיבקשו לזכות בהקצאה של המכסה לשנה הקרובה. במסגרת הרפורמה יוטמעו גם לקחים שהופקו מהליכי האכיפה האחרונים, על מנת לוודא שהמכסה המחולקת תגיע לכיסם של הצרכנים. 

דני טל, יו"ר ועדת מכסות, מסר: "המכסות הפטורות ממכס, ניתנות ליבואנים ולרשתות השיווק על מנת להפחית את מחירי הבשר, הגבינה, שמן הזית והירקות הקפואים לצרכן. הוועדה תמשיך לפקח על מחויבות הזוכים במכסות ולנקוט יד קשה כלפי המפרים".

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, דוד לפלר, אמר בתגובה: "המכסות צריכות להגיע לציבור הצרכנים במחיר מופחת ואנו ננקוט יד קשה כלפי יבואנים המפרים את התחייבותם במסגרת ההליך התחרותי".

מרמי לוי נמסר בתגובה: "נציגי החברה הגיעו לשימוע, בו השתתפו כ-18 אנשים, בסיומו הוחלט על מסירת אישורים נוספים. הוועדה לא חיכתה לקבלת האישורים ואצה לה הדרך להשיג כותרות על גבה של רשת רמי לוי באמצעות החלטה לקנוס את החברה ב-2.6 מיליון שקל. רשת רמי לוי שיווק השקמה, הרשת שהורידה את מחירי המזון ומוצרי הצריכה בישראל בעשרות אחוזים, נקנסת היום בסכום הזה. החלטה שהיא האבסורד בהתגלמותו. בכוונת הרשת לערער על ההחלטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker