ועדת הכלכלה אישרה דחייה בפיצוי לנוסעים שטיסתם בוטלה - אך לא בהשבת הכספים

הוועדה אישרה להאריך את השהיית זכויות הצרכנים במקרה של ביטול טיסה עד 24 באוקטובר במקום עד 1 באוקטובר

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתב"ג, ביולי. למצולמים אין קשר לכתבה
נתב"ג, ביולי. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

ועדת הכלכלה אישרה להאריך את השהיית זכויות הצרכנים במקרה של ביטול טיסה, עד 24 באוקטובר במקום עד 1 לאוקטובר, כפי שנקבע במתווה המקורי.
עם זאת, הובהר כי הדחייה אינה כוללת את ההחזר הכספי לצרכנים על כרטיסי טיסה שבוטלו בשל המשבר. התאריך האחרון להחזר יישאר 1 באוקטובר.

יו"ר ועדת הכלכלה, יעקב מרגי, אמר: "התחייבתי לעצמי ולציבור שלא תהיה דחייה נוספת במועד התחלת תשלום ההחזר הכספי".

לפני יותר מחודש, בשל משבר הקורונה, ביקשה הממשלה לצמצם את נזקי חברות התעופה ולקבוע הוראת שעה, לתקופה מוגבלת של תשעה חודשים, שתצמצם את זכויות הנוסעים לפיצוי. הוועדה אישרה את התיקונים לחוק, שלפיהם חברות התעופה יחויבו להחזיר את הכסף ללקוחות מיוזמתן תוך 90 יום מיום ביטול הטיסה, ולא לפני 1 באוקטובר 2020. עוד נקבע כי הזכאות ללינה לנוסע שטיסתו בוטלה במהלך תקופת הוראת השעה תוגבל לשני לילות בלבד.

בנוסף לכך, ניתנה לחברות התעופה אפשרות להציע שובר זיכוי, במקום השבת התמורה הכספית. שובר הזיכוי יינתן לצרכן רק אם הוא יסכים לכך בכתב ויהיה בתוקף לשנה לפחות. לקוח שלא יממש את השובר, יהיה זכאי לקבל את כספו בחזרה.

התיקונים לחוק אושרו כהוראת שעה עד 31 באוגוסט, עם אפשרות להארכה. כעת אושרה בקשת משרד התחבורה להאריך את תוקף התיקונים עד 24 באוקטובר 2020.

היועצת המשפטית של רשות התעופה האזרחית (רת"א), עו"ד רננה שחר, הסבירה כי הוראת השעה שתיקנה את חוק שירותי תעופה נקבעה עד 31 באוגוסט. עם זאת, ניתנה לשרת התחבורה, בהתייעצות עם שר הכלכלה ובאישור ועדת הכלכלה, סמכות להאריך את התקופה בעד תשעה חודשים. היא הוסיפה כי המשמעות היא שההוראות של החוק המתוקן ימשיכו לחול גם על טיסות שימריאו החל ב-1 בספטמבר עד 24 באוקטובר.

מנהל אגף קשרי תעופה ברת"א, ישי דון יחיא, הוסיף כי הקורונה עדיין כאן, אך התקווה היא כי עד 24 באוקטובר תהיה התאוששות. הוא מסר נתונים שלפיהם ביולי היתה ירידה של 97% במספר הטסים לחו"ל, ובאוגוסט הצפי הוא ל-90 אלף נוסעים עד סוף החודש, לעומת 2.5 מיליון באוגוסט רגיל.

ח"כ עידן רול אמר כי יש כשל, וענף התעופה לא יחזור לטיסות בקרוב והוא לא רואה כיצד יוחזר כסף לצרכנים. ח"כ יבגני סובה שב וקרא להקים אתר אינטרנט או מוקד טלפוני למענה לפניות הציבור, שלדבריו מבולבל ולא מבין מה המשמעות של התיקונים השונים. בתום הדיון אושר הצו ברוב של ארבעה בעד, ובהם מרגי וחברי הכנסת סובה, רול וח"כ אסנת מארק, בעוד שח"כ אחמד טיבי וח"כ אימאן חטיב יאסין נמנעו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker