החקלאים מאיימים על שטראוס: "גם מילקי מברלין עולה חצי מחיר"

החקלאים טוענים לצביעות מצד שטראוס שמתהדרת בתמיכה בחקלאות הישראלית - אך החלה ביבוא בתקופת הקורונה

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מילקי של שטראוס
מילקי של שטראוסצילום: עמרי שפרן

למרות שמחצית ממכירותיה הן כבר בחו"ל, קבוצת שטראוס מקפידה להדגיש את המחויבות שלה לציבור הישראלי, בדגש על החקלאים הישראלים. ואולם העובדה שבחרה לייבא מוצרים בחו"ל בתקופת הקורונה מעוררת נגדה זעם בקרב החקלאים הישראלים, שטוענים לצביעות מטעם ענקית המזון - ואף מאיימים לפגוע בה בגזרות שיכאיבו לה בכיס.

בסוף אפריל נכנסה שטראוס לתחום השימורים, כשהשיקה שימורי ירקות בקרטונית - בניגוד לפחית השימורים המסורתית, תחת המותג 'טעם הטבע'. את העגבניות והקטניות בקרטון מייבאת שטראוס כמוצר מוגמר מאיטליה ואת התירס מתאילנד, בטענה שבישראל עדיין לא קיימת הטכנולוגיה לייצור שימורים בקרטונית.

במקביל, באותו החודש השיקה שטראוס את אתר 'טעם הטבע מרקט' להזמנה ישירה מחקלאים, והשיקה קמפיין בנושא תחת הכותרת: "מזמינים תוצרת חקלאות טרייה עד הבית ותומכים בחקלאות מקומית". החברה גם העלתה סרטון עם מסר "תודה לחקלאים ולרפתנים שממשיכים לעבוד מכל הלב בכל מצב".

הדבר לא נעלם מעיני החקלאים, שכעת מאיימים לפגוע במיצוב הישראלי של שטראוס ואף בפעילותה בתחומים אחרים, ובראשם תחום מוצרי החלב. אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אמר כי "הנהלת שטראוס אומרת כל הזמן שהיא ידידת החקלאות והחקלאים הישראלים. אך דווקא בעת שבה מדינות בכל העולם מחזקות את הביטחון התזונתי ומייצרות את מה שהן יכולות בבית – מה שמשפיע עלינו ביצוא – שטראוס משנה פתאום את כללי המשחק ומתחילה לייבא".

אייל דרור
אייל דרורצילום: סיון פרג'

לדבריו, "מנכ"ל שטראוס (אייל דרור; עד"מ) צריך לזכור שהוא גר בבית מזכוכית. הוא מייצר את מוצרי החלב שלו בארץ כשמקביל מופעל לחץ של אנשי האוצר לפתוח את ענף החלב ליבוא חופשי – ואם זה יקרה, שטראוס יהיו הראשונים להיפגע, ביחד עם תנובה. אמרתי לאייל דרור שגם המילקי בברלין עולה חצי מחיר, אז אולי צריך להתחיל לייבא משם'".

בשטראוס מנסים להביא לסיום מהיר של המאבק מול החקלאים, שגורם להם להיראות כחברה פחות ישראלית משהיא ממצבת את עצמה. משכך, אחרי שווילן העלה ציוץ נגדה בטוויטר, התארגנה פגישה עם מנכ"ל שטראוס דרור, וילן, נשיא התאחדות התעשיינים רון תומר ודיוויד לוי, מנכ"ל ארגון מגדלי הפלחה.

ואולם, ניכר כי שטראוס תצטרך להחליט עד כמה רחוק היא מוכנה ללכת בשביל לשמור על המיצוב הקרוב שלה לחקלאים המקומיים. שטראוס הציעה לחקלאים להקים בהמשך מפעל לייצור המוצר בישראל, ואולם החקלאים דורשים כי תפסיק במיידי את היבוא מחו"ל ותשהה את השקת הסדרה, ששטראוס השקיעה רבות בפיתוחה ופירסומה. 

ירקות בשוק
ירקות בשוקצילום: דודו בכר

לדברי וילן, "אייל ביקש ממני להסיר את הפרסום שלי בטוויטר ובפייסבוק - והסרתי אותו לבקשתו. הוא אמר לי שהם בעד החקלאים ואני דרשתי לדעת אם הם משנים את המדיניות שלהם, כי אם לא אז 'במלחמה כמו במלחמה'. הוא צריך להבין שהם משחקים באש, כי אם מותר לייבא ירקות - אז מותר גם לייבא מילקי. שטראוס אומרת ומדגישה בכל במה עד כמה הישראליות חשובה לה". 

משטראוס נמסר: "כ-90% מהרכש החקלאי של שטראוס מבוסס על גידולים של חקלאים מקומיים, בהיקפים שגדלים והולכים מדי שנה. סדרת המוצרים החדשה של טעם הטבע נארזת באריזות חדשניות ובטכנולוגיה שאינה קיימת כרגע בישראל. בדיאלוג שהתקיים בשבועות האחרונים עם מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, יו"ר הארגונים הכלכליים של הקיבוצים, מנכ"ל ארגון עובדי הפלחה ובנוכחות יו"ר התאחדות התעשיינים, סיכמנו על פרויקט משותף במסגרתו נמצא יחד בהקדם פתרון - להבאת הטכנולוגיה לישראל ולשימוש בירקות של גידולים מקומיים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker