רשתות מזון וספקים נגד מינוי רודב ליו"ר יינות ביתן: "ניגוד עניינים שלא נראה או מריח טוב"

חברות המזון ורשתות השיווק טוענות כי מינוי רודב, שותף ביפאורה ותפוגן, יפגע בתחרות ■ שותפו של רודב ביפאורה יוצא להגנתו: "רודב לא פעיל ביפאורה. לא ידע שיש לנו לקוח בשם יינות ביתן"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה רודב
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

מינויו של שלמה רודב ליו"ר קבוצת יינות ביתן-מגה של נחום ביתן מעורר סערה בקרב הספקים ורשתות השיווק. אלה טוענים כי העובדה שרודב מחזיק בשרשור ב-21.73% ממניות יפאורה תבורי, אחת משלוש חברות המשקאות הגדולות, ובנוסף מחזיק גם באחוזים ממותג הצ'יפס הקפוא תפוגן, היא ניגוד עניינים שעלול להביא לפגיעה בתחרות.

"זו שערורייה. הרי לכאורה הגיוני שהדבר יביא להעדפה של מוצרי יפאורה על פני מוצרי החברות המתחרות", אמר בכיר בענף המזון. עולה גם השאלה מה יהיה במקרה של סכסוך מסחרי בין יפאורה ליינות ביתן? האם מנהל הסחר של יינות ביתן או מגה ירצה לפגוע באינטרס של היו"ר שלו או שיעדיף ללכת צעד אחורה? ואם נגיד יחליטו ללכת על מהלך מסחרי גדול עם חברת משקאות גדולה, במי יבחרו? גם אם רודב לא יפעל כדי לקדם את יפאורה תבורי ויתרחק מהנושא, רוח המפקד תהיה שם. כולם יידעו שהאינטרס הכלכלי המוביל של רודב הוא הצלחת יפאורה ולא ירצו לפגוע בכך. זה לא נראה טוב ולא מריח טוב".

בקרב הרשתות הקטנות אמרו כי מדובר במינוי בעייתי לכאורה, שכן עשוי להביא להעדפת יפאורה ברשתות יינות ביתן. ואולם בקרב הרשתות הגדולות לא היו מוטרדים: "אם יינות ביתן יתנו הנחות עמוקות ליפאורה - אני אדרוש השוואת תנאים ואם לא אקבל - אוציא אותם החוצה", אמר בכיר ברשת גדולה. בין המותגים של יפאורה נמנים מי עדן, שוופס, ספרינג טי, RC קולה, תפוזינה, עין גדי, פז ועוד.

בעוד רודב כמו גם יינות ביתן סירבו להתייחס לטענות, רוני גת, שותפו של רודב בספנות והספקה השולטת בקרור אחזקות  (62.5%) שמחזיקה ב-69.56% ממניות יפאורה ומכהן כמנכ"ל ויו"ר יפאורה, אמר ל-TheMarker כי לטעמו אין כל פסול במינוי: "שלמה לא דירקטור בחברה והוא לא פעיל ביפאורה, מעולם הוא לא היה. אני לא חושב שהוא ידע שיש לנו לקוח בשם יינות ביתן". בניגוד לשותפו רודב לא מקבל שכר ישירות מיפאורה, אך קיבל 1.3 מיליון שקל ב-2019 מאחזקות.

מקורות ברשות התחרות אמרו ל-TheMarker כי "החוק לא אוסר את הקשר הזה, שכן מדובר בקשר אנכי, אלא אם הוא מעורר חשש לפגיעה בתחרות. יינות ביתן צריכה לנקוט צעדים ולוודא שמינוי כזה אינו פוגע בתחרות".

יינות ביתן מינתה את רודב - עד לאחרונה יו"ר בזק ובעבר יו"ר תנובה - ליו"ר הקבוצה בשבוע שעבר, כחלק ממהלכי ההתייעלות של הקבוצה לאחר תקופה ארוכה של דשדוש וירידה במכירות. לפני ארבעה חודשים, מונה מיכאל לובושיץ למנכ"ל החברה במקום נחום ביתן ולפני כחודש נחתם הסכם קיבוצי עם ועד העובדים, במסגרתו יבוצע קיצוץ של כ-10% במטה מגה ועובדים נוספים בסניפים יפוטרו. זאת, בין היתר, במטרה לקבל הגדלה של כ-150 מיליון שקל במסגרות האשראי מהבנקים מזרחי טפחות והפועלים.  

בנוסף, ביתן הציגה בפני הבנקים תוכנית אסטרטגית הכוללת פיטורי מאות עובדים מתוך כ-6,200 עובדי החברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker