עזריאלי וקניוני עופר יאפשרו לחנויות לא לפתוח במוצ"ש ולסגור מוקדם

ההחלטה נובעת מהירידה במכירות בימים האחרונים, המתגברת בעיקר בשעות הערב ובמוצ"ש ■ במקביל, השוכרים שוקלים לבטל הוראות קבע לבנקים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרנד קניון עופר בבאר שבע, סגור בגלל קורונה
סניף סגור של גרנד קניון עופר בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

הלחץ של הרשתות הצליח: קבוצת קניוני עופר (מליסרון) תאפשר לרשתות שלא לפתוח חנויות במוצאי שבת. בנוסף, תאפשר סגירה מוקדמת של החנויות בימי השבוע (החל משעה 20:30) ופתיחה מאוחרת (החל מ-10:00). כך נודע ל-TheMarker. נכון לעכשיו מדובר בהקלות לחודש יולי בלבד. 

(עדכון, 19:20): מקניוני עזריאלי נמסר כי בעקבות המגבלות החדשות שהטילה הממשלה, שעות הפתיחה יעודכנו: 

א'-ה'
פתיחה - לכל המאוחר עד השעה 10:00
סגירה - לכל המוקדם עד השעה 20:30

ו'
פתיחה - לכל המאוחר עד השעה 09:30
סגירה  - לכל המוקדם עד השעה 15:00

במוצאי שבת, הקניונים יפתחו אך החנויות יפתחו על-פי החלטתן בלבד. קניוני עזריאלי בקריית אתא, אור יהודה ועכו - לא ייפתחו במוצ"ש.

מאחורי ההחלטה של קניוני עופר עומד לחץ שהפעילו הרשתות, שטענו שבעקבות הירידה במכירות הן מפסידות כסף מהפעלת החנויות במוצאי שבת ובשעות הערב המאוחרות. לדברי הרשתות, המכירות אף ספגו פגיעה קשה יותר מתחילת חודש יולי, ככל שהתחלואה הלכה וגדלה, ובשעות הערב כמעט ולא מגיעים קונים לחנויות.

עד כה נאבקו הקניונים ברשתות וחילקו קנסות בסך 1,000-500 שקל לחנות, לרשתות שלא פתחו חנויות בשבת ורק קניונים קטנים איפשרו את הקטנת שעות הפעילות. כעת, כאמור, קבוצת קניונים מובילה יוצאת בהודעה.

בנוסף, כפי שפורסם מוקדם יותר ב-TheMarker, כמה בעלי רשתות מספרים כי הם שוקלים ברצינות את ביטול הוראות הקבע לקניונים, כצעד של "להקדים תרופה למכה". הדבר עשוי לגרור תגובת שרשרת של רשתות נוספות ויביא למאבק גדול עם הקניונים עוד השבוע. מדובר בדמי השכירות והניהול לחודש יולי ולחודשים הבאים.

אמנם טרם דובר על סגירת הקניונים, אולם החשש בקרב הרשתות הוא שלאור הגידול במספר החולים בקורונה, לצד ההגבלות החדשות שהושתו על תחומי האירועים והברים - והגבלות נוספות שיתקבלו היום בישיבת הממשלה - לא רחוק היום בו יוחזרו המגבלות גם על פעילות הקניונים שנפתחו מחדש במאי.

כבר עתה, מספרים ברשתות, המכירות בקניונים ירדו משמעותית בשל החשש בקרב הציבור. עיקר הירידה במכירות מורגשת בשעות הערב ובמוצאי שבת.

לפי נתוני חברת ריס, המכירות למ"ר בחודש יוני בקניונים האזוריים (קניונים גדולים) היו נמוכות בכ-7.4% לעומת יוני אשתקד. לאור העדפת הציבור לערוך קניות במקומות פתוחים, המכירות למ"ר במרכזי קניות פתוחים (פאוור סנטרים) חוו עלייה של 5.8%, מה שהביא את הממוצע הארצי של המרכזים המסחריים בישראל להסתכם בירידה של 2.1%. נתוני ריס מסתמכים על הדיווחים של כ-2,600 חנויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker