תחקיר "הצינור": כך מגיע זיהום ממפעל נטוש של תשובה לצלחת שלכם

תחקיר תוכנית הצינור שישודר הערב חושף כיצד רכשה קבוצת דלק מפעל ישן על קרקע מזוהמת באזור נמל עכו והתחייבה לנקות את האדמה ■ בתשע השנים שחלפו מאז החברה לא עשתה דבר בעניין, והמפעל ממשיך להיות מקור לזיהום חמור שזולג לים ■ דלק: "אין לחברה נגיעה לזיהום הנטען"

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המפעל הנטוש במפרץ עכו. צילום רחפן: הלל טטרו
הדר קנה

דגים עם רמות כספית גבוהות נמשים מנמל עכו ונמכרים לקהל הרחב, זאת כתוצאה מזיהום חמור במפרץ עכו הנגרם ממפעל נטוש, כך על פי תחקיר שיתפרסם הערב (ג') בתוכנית הצינור.

מזה שנים שמתנהל מאבק סביב מפרץ חיפה בשל היותו אחד מהמוקדים העיקריים לזיהום סביבתי - קרקע, מים ואוויר - בשל ריכוז גדול של מפעלי תעשייה מזהמים, אך  הוא אינו המפרץ היחיד שמזוהם על ידי תעשיות ענק. במפרץ עכו מתרחש כבר שנים זיהום כספית של מי המפרץ על ידי מפעל נטוש. הזיהום חמור כל כך, שהוא גרם למשרד הבריאות להוציא איסור על דייג באזור. רמות כספית גבוהות מהמותר בדגים הביאו בעבר לזיהום מסיבי במפרץ מיאנמטה ביפן שגרם למותם של מאות אנשים ולפגיעות נוירולוגיות חמורות באחרים. למרות הסכנה הידועה בעולם ובפרט למשרד הבריאות שלנו, בישראל דבר לא נאכף. דגים כספיתיים ממשיכים להימשות, להימכר ולהגיע לצלחתם של הישראלים.

המפעל הנטוש והמים המזוהמים במפרץ עכו

למפעל הנטוש שאחראי לזיהום קוראים "תעשיות אלקטרו כימיות" וייצרו בו PVC. הוא נסגר בעבר לאחר שעשרות עובדים בו חלו בסרטן. הוא עמד שומם במשך שנים באחד המקומות היפים והאטרקטיביים באזור. לפני תשע שנים (2011) נחשף ב-TheMarker כי מי שרכשה את השטח מתחת לראדר היא קבוצת דלק בבעלותו של יצחק תשובה.

התחקיר חשף כי קבוצת דלק עומדת מאחורי רכישת הקרקע הנטושה של מפעל תעשיות אלקטרוכימיות בחוף עכו - שפשט את הרגל ב-2003 ונמצא אז בהליכי פירוק. קרקע זו זוהמה במתכות כבדות וכימיקלים מסוכנים, אך העירייה ייעדה לה ניקוי, שלאחריו תוסב לייסוד טיילת ושדרת מלונות. ואולם עלות הניקוי התבררה כגדולה על מידותיה, וארבעה סבבי מכרז שניהלו המפרקים לשיווקה נכשלו.

יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

הרכישה על ידי דלק בוצעה במטרה להקים בשטח זה את מתקן קליטת הגז הטבעי ממאגרי תמר ולווייתן. ואולם, את 430 הדונמים של המפעל רכשה במארס חברה אלמונית ונעדרת נכסים - ש"ניחשה" כי באתר זה עתיד משרד התשתיות להמליץ על הקמת המתקן. החברה, כך התברר מאוחר יותר, מוחזקת בשליטת יו"ר חברת חוצה ישראל הממשלתית, עו"ד נחמה סנה, שכיהנה בעבר כיו"ר חברת נתיבי גז (נתג"ז) הממשלתית. סנה שילמה במזומן 43 מיליון שקל תמורת הקרקע - והסכימה לקחת על עצמה התחייבויות בסך 71 מיליון שקל נוספים. TheMarker חשף אז כי סנה מחזיקה בקרקע בנאמנות עבור קבוצת דלק.

הערב, בתחקיר הצינור בערוץ 13, ייחשף לראשונה הסכם המכירה של תשובה, אשר במסגרתו התחייבה דלק לנקות את אדמת המפעל לאור הזיהום החמור שזולג למי הים התיכון. למרות ההסכם, דלק נמנעה מלנקות את האדמה במשך תשע שנים. עוד תיחשף תכתובת פנימית בין משרד הבריאות למשרד להגנת הסביבה בה צוין במפורש על ידי הפרופ' איתמר גרוטו כי דיג במי המפרץ אסור לאור הימצאות רמות כספית בדגים ברמה הגבוהה מהתקן האירופי. גורמים במשרד להגנת הסביבה לא אכפו את ההתחייבות של תשובה לנקות את אדמת המפעל וטענו כי לא הכירו התחייבות כזו - למרות שהמסמכים המפורשים בהם מתחייב תשובה הגיעו לידי כתב התחקירים, אמיר שואן.

עוד נחשף כי למרות האיסור על הדיג, דיג כזה אכן מתבצע. הדגים מובלים בלי לציין את מקורם לאתרי ממכר הנקראים "הכרזות", המצלמה הנסתרת תיעדה כיצד דגי מפרץ עכו נמכרים במקום ומשם מגיעים לצלחות בכל רחבי הארץ.

עכו. נמל הדייגיםצילום: אור הורוביץ

דלק: "מקווים להשלים בהקדם את ניקוי הקרקע"

מדלק ים מעגן נמסר: "לקבוצת דלק או לחברת דלק ים מעגן אין כל נגיעה לזיהום הנטען במפרץ עכו. החברה רכשה מהמדינה את השטח המזוהם, לאחר שהשטח זוהם והופקר במשך עשרות שנים.

"מאז רכישת הקרקע פועלת החברה לנקות אותו על מנת להשיבו למצב הראוי לפיתוח, והשקיעה בכך עשרות מליוני שקלים עד כה. החברה פועלת בתיאום מלא עם הרשויות, על פי כל ההנחיות שניתנו, ומקווה להשלים בהקדם את ניקוי הקרקע ופיתוחה, בהתאם לתכניות העסקיות".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "המשרד דורש מדלק מעגן לסיים את חקירת הקרקע, שכללה אלפי דיגומים, ולהגיש תכנית שיקום עד לספטמבר 2020. חקירה של אזור מורכב כזה כוללת אלפי דיגומים והערכת סיכונים לאדם ולסביבה. המקרה ממחיש את הצורך בהרחבת סמכויות המשרד גם למפעלים שנסגרו, ובכוונתנו לקדם חקיקה. אין למשרד סמכויות להגבלת דיג או למניעת מכירה של דגי מאכל - נושא המצוי באחריות משרדי החקלאות והבריאות. המשרד התריע בפני כל הגורמים על הנתונים שהתגלו באופן מיידי".

מעמותת צלול נמסר: "במשך שנים זולג זיהום של כספית וחומרים רעילים אחרים מהמתחם הנטוש של תעשיות אלקטרוכימיות למפרץ עכו. במטרה להפסיק שנים של גרירת רגליים בטיפול בזיהום, הגישה עמותת צלול, יחד עם תושבים מהאזור, בקשה לאישור תביעה ייצוגית כנגד בעלי השטח דלק ים מעגן 2011, שהתחייבו לנקות אותו, באמצעות עורכי הדין חיה ארז, אוהד רוזן וחגי קלעי ועו"ד ג'מילה הרדל ואכים מעמותת אזרחים למען הסביבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker