ויזל גילה את הבושה - עכשיו תורו של נתניהו

בעלי פוקס בחר בעיתוי אומלל למשוך דיווידנד ולשלשל לכיסו 12 מיליון שקל - ובאחת נהפך לסמל החזירות של משבר הקורונה ■ אבל שר האוצר וחברי הכנסת לא הזדעזעו השבוע כשוועדת הכספים אישרה הטבות מס במיליון שקל לראש הממשלה נתניהו

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: אוהד צויגנברג
סיון קלינגבייל

"החלטת בעלי רשת פוקס למשוך דיווידנד גבוה לכיסו בעיתוי זה, של שעת משבר ומצוקה, ולאחר כל הסיוע שהוא וכלל המעסיקים קיבלו למטרה המוצדקת של החזרת עובדים לעבודה, צורמת ומנוגדת לסולידריות המתבקשת. אני פונה אליו לבטל מיידית את ההחלטה", כתב שר האוצר ישראל כ"ץ בטוויטר.

כ"ץ הצטרף ללהקת המזדעזעים והמגנים. זה אכן קונצנזוס להזדעזע מהחלטתו של ויזל למשוך דיווידנד ולהכניס לכיסו 12 מיליון שקל. ויזל בחר בעיתוי אומלל ובאחת נהפך לסמל החזירות של משבר הקורונה. מי שזעק שצריך לטפל בעסקים  הקטנים, אבל גרף עשרות מיליונים מהמענק לעידוד תעסוקה, מי שביקש לחברה שלו הלוואה של עשרות מיליונים בערבות מדינה - ומודיע על דיווידנד של עשרות מיליוני שקלים.

אבל מי שבמו ידיו העביר מיליונים לחברה בראשותו של ויזל הוא שר האוצר. השר נכנס למשרד האוצר, התעלם מעבודת המטה שנעשתה והכתיב איך ייראה המענק להחזרת עובדים. הניסיון לקבוע תקרת גג לסכום שניתן לקבל מהמדינה, דרישה להוכיח כי העסק נפגע ביותר מ-25% או בחינה שהעובדים חוזרים לעבודה במשרה מלאה ותנאיהם לא מקוצצים - נדחו על ידו, כמו גם השאלה אם לפצות גם מי ששמר על עובדיו ולא הוציא אותם לחל"ת. 

הראל ויזל

משבר הקורונה חשף שוב את האופן שבו מחולקים משאבים מקופת האוצר - מי שצועק, מי שיש לו לובי, מי שמשלם ליח"צנים הטובים ומוזמן להשמיע משנתו בטלוויזיה, מי שלוחש לאנשים הנכונים על האוזן - יקבל תמיכה מהקופה הציבורית. מנגד, המובטלים החדשים שמצאו עצמם ללא עבודה ובעוד רגע ללא תמיכה ודמי אבטלה, נקראים לשנס מותניים ולמצוא עבודה. איפה? מה זה משנה. שיפסיקו להתבטל ויילכו לעבוד בכל שכר שמציעים להם. אולי שיעשו כמה משמרות בשבוע אצל ויזל ויסדרו לו עוד כמה אלפי שקלים מענק. איך ימשיכו לשלם את המשכנתא? שאלה טובה - אולי יעסקו בה בספטמבר, כשהבעיה תתגלגל לפתחם של הבנקים המצוידים בלובי חזק.

מקורביו של כ"ץ מיהרו לספר כי בעקבות בקשתו של שר האוצר פוקס שוקלת לדחות את הדיווידנד. פתאום הציבור הבין שהמענק שכ"ץ הוביל מסייע רק לבעלי ההון. לפתע הציבור הזדעזע מהעובדה שמשתינים עליו מהמקפצה ואז אין ברירה - צריך לדאוג לנראות ולחשוב פעמיים. אולי אפשר להתאפק ולמשוך את הכסף רק בעוד חודש-חודשיים.

אבל זעזוע כזה לא חלף השבוע בגבו של שר האוצר כמו גם בגבם של חברי הכנסת, כשוועדת הכספים עסקה יום שלם בפטור רטרואקטיבי ממסים לראש הממשלה. רשות המסים נקראה לדיון, פקידים שתפקידם לשרת את האזרחים שבתו ממלאכה וכולם התרכזו בדבר אחד - לעזור לראש הממשלה לממן בריכה ומעון פרטי. 

מזה איש כבר כמעט שאינו מזדעזע. העין כבר התרגלה לטובות ההנאה שמסדרים לעצמם נבחרי הציבור. הרי זה גם בסדר לבקש עוד מנכ"ל למשרד האוצר ולהקים לשכה לראש הממשלה החלופי. מסכן ויזל, עשה מה שכולם עושים, אבל כעת הוא צריך להודיע שבעקבות שיחתו עם שר האוצר הבוקר (ו'), החברה שבבעלותו מוותרת על כל מענק מהמדינה, וכמובן ששר האוצר בירך על ההחלטה. 

שר האוצר, ישראל כ"ץ

לאור הגילוי המחודש של הבושה, מי יודע, אולי גם בבלפור מישהו יחשוב פעמיים. אולי רק צריך לחכות וראש הממשלה יודיע שבעקבות המצב הכלכלי והחשש כי מאות אלפי ישראלים יהפכו לנתמכי הביטוח הלאומי, הוא שוחח עם שריו וקיבל החלטה לוותר על הצ'ק שרשמה לו השבוע ועדת הכספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker