קוקה קולה ישראל תפטר 200 עובדים: "מגפת הקורונה פגעה בפעילות באופן קשה"

בחברה מסבירים את המהלך בפגיעה הקשה בשוק המוסדי - שאחראי ליותר מ-30% מהמכירות ■ "בתי עסק ופעילויות רבות במשק טרם חזרו לפעול, ואלא שחזרו לא מזמינים כמו ערב משבר הקורונה"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל קוקה קולה
מפעל קוקה קולהצילום: ניר קידר

החברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה ישראל) תפטר 200-150 עובדים מתוך 5,000 עובדי הקבוצה. בחברה מסבירים את המהלך בפגיעה הקשה במכירות השוק המוסדי בעקבות משבר הקורונה. מדובר על עובדי קוקה קולה, פריגת, טרה, נביעות, קרלסברג וחברות נוספות של הקבוצה.

באפריל הוציאה החברה המרכזית כ-600 עובדים לחל"ת, וקיצצה בשכר ההנהלה ב-10% ובשכר עובדי המטה ב-7.5%-5% למשתכרים מעל 15 אלף שקל בחודש. כ-400 מהעובדים יחזרו לעבוד עד סוף החודש והיתר יפוטרו.

מקור הפגיעה לדברי החברה המרכזית הוא הסגירה המתמשכת של בתי הקפה, המסעדות, הברים ובתי המלון, והעובדה שגם לאחר שחזרו לעבודה המכירות עדיין נמוכות משמעותית משהיה קודם. השוק המוסדי אחראי ליותר מ-30% ממכירות החברה המרכזית.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ב-2018 גילגל השוק המוסדי 37 מיליארד שקל, וצריכת המזון והמשקאות בבית (מסופרמרקטים) גילגלה 120 מיליארד שקל נוספים. הירידה בצריכה שנרשמה באחרונה פגעה באופן הקשה ביותר בחברות המשקאות והביאה אותן להוציא עובדים לחל"ת או לחופשות יזומות. כפי שפורסם ב-TheMarker, גם טמפו הוציאה עובדים לחל"ת, וקיצצה בשעות העבודה של אחרים. המשבר לא פסח גם על הכרם, שהוציאה כ-50% מעובדי החברה לחל"ת, אבל לא החלה בהליך פיטורים.

מהחברה המרכזית לייצור משקאות קלים נמסר: "מגפת הקורונה פגעה באופן קשה בפעילות המהותית של החברה בשוק הצריכה מחוץ לבית, הכוללת בין השאר מסעדות, בתי קפה, בתי קולנוע, אולמות שמחה, חופי ים, בתי מלון, ברים, הופעות חיות וכו'. עם זאת, מחזירה החברה המרכזית את מרבית עובדיה שהוצאו לחל"ת לעבודתם. בתי עסק ופעילויות רבות במשק טרם חזרו לפעול ואילו בתי העסק שחזרו לפעול, לא חזרו לרמת הפעילות ערב משבר הקורונה. לצערנו, מצב זה אילץ אותנו לערוך התאמה למצבת כוח אדם שלנו ולהיפרד מעובדים. החברה תדאג למענקים ותנאי פרישה הולמים לעובדים שיסיימו את תפקידם לאור המצב".

בחברת הכרם לעומת זאת, מספרים על "אופטימיות זהירה. החזרנו כמעט את כל העובדים שהוצאו לחל"ת למעט ספורים שעוסקים באירועים. בינתיים המכירות סבירות אבל מוקדם להגיד אם בעוד חודש-חודשיים נחזור למצב הרגיל, ולכן אין סיבה לפטר עובדים", כך לדברי אריאל אפשטיין, בעלי הכרם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker