עמיר פרץ ליועמ"ש: יש לבדוק את ההליך לבחירת מנכ"ל המועצה לצרכנות

לאחר פרסום TheMarker: שר הכלכלה שלח מכתב למנהל רשות החברות הממשלתיות, ליועמ"ש ולמנכ"ל משרד הכלכלה, שבו דרש לבדוק את הטענות שהועלו נגד המנכ"ל, עופר מרום ■ "רואה חשיבות בקידומו של הליך תקין"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הכלכלה עמיר פרץצילום: דניאל בר און

שר הכלכלה, עמיר פרץ, דורש לבדוק את ההליך לבחירת מנכ"ל המועצה לצרכנות, בעקבות פרסום TheMarker בנושא ב-10 ביוני. פרץ שלח הבוקר (א') מכתב ליעקב קוינט, מנהל רשות החברות הממשלתיות, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט ומנכ"ל משרד הכלכלה, דוד לפלר, שבו דרש לבדוק את הטענות שעלו נגד המנכ"ל עופר מרום, שמונה לפני שנה לתפקיד באופן זמני לתקופה של שלושה חודשים - ומאז האריכו את כהונתו.

פרץ התייחס לטענות שהועלו בכתבה כי המועצה לצרכנות סובלת ממחסור בכוח אדם, עזיבות תכופות של עובדים וסכסוכים פנימיים בהנהלה, בזמן שמספר התלונות של צרכנים על שירות לקוי גדל בתקופת הקורונה. המועצה, שבשיאה העסיקה יותר מ–50 עובדים, מעסיקה 36 עובדים. 

"אבקשכם לבדוק היטב את הטענות המועלות בכתבה ואת הפניות המצורפות למכתבי, וכלל שיש בהן ממש, אבקשכם לתקן את הדרוש תיקון כבר כעת ולא להמתין לסיומו של ההליך". עוד כותב פרץ כי "למותר לציין שהשר רואה חשיבות מכרעת בקידומו של הליך תקין, שעומד בקנה אחד עם עקרונות המשפט המנהלי והנורמות המחמירות בהליכים מעין זה".

עופר מרוםצילום: תומר יעקובסון

שר הכלכלה ציין כי מינוי מנכ"ל דורש בין היתר את אישורו: "על פי חוק החברות הממשלתיות, מינוי של מנכ"ל המועצה לצרכנות דורש הן את המלצת הוועדה לבחינת מינויים והן את אישורם של שר הכלכלה ושר האוצר".

בשבוע שעבר פורסם ב-TheMarker כי על רקע המכרז המתנהל בימים אלה לאיתור מנכ"ל למועצה לצרכנות, שבו מרום משתתף, עלו טענות בנוגע להתנהלותו בבית הדין לעבודה. השנה הוגשו לבית הדין לעבודה שתי תביעות מצד עובדים שפוטרו בתקופתו של מרום. אחד מהעובדים הוא נסים מזרחי, לשעבר ממלא מקום היועץ המשפטי של המועצה לצרכנות, שפנה בפברואר לבית הדין לעבודה בירושלים בבקשה שיוציא צו שימנע את פיטוריו.

לטענת מזרחי, מרום ביקש ממנו לנסח חוות דעת "הקובעת שמרום זכאי לקבל כספים שונים, בניגוד מוחלט להוראות הדין, נוהלי המועצה וחוזרי הרשות". מזרחי טוען כי מדובר ב"חוות דעת לא חוקית, המאשרת למרום לקבל שכר של מנכ"ל עבור שלושה חודשים שקדמו למועד המינוי בפועל". מזרחי טוען כי לאחר שסירב לבקשה, החל מרום לפגוע בתנאי העסקתו וזימן אותו לשימוע לפני פיטורים.

בתגובתם לבית הדין, דחו מרום והמועצה לצרכנות את טענותיו של מזרחי ודרשו לסלק את הבקשה, "מהיותה חסרת בסיס, נטולת עילה וקנטרנית". עוד טוען מרום כי מזרחי פוטר בשל תפקוד לקוי. במסגרת ההליך בבית הדין לעבודה מבקשים מזרחי ואזרד להציג מסמך ממקום עבודתו הקודם של מרום, חברת דואר ישראל. המסמך חובר ב–2016 על ידי מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין, לאחר שימוע שבו הוחלט לסיים את העסקתו של מרום, שהיה מנהל מחוז צפון.

במסמך בן 12 עמודים פירט גולדשטיין את דעתו על תפקודו של מרום. בין היתר נטען כי מרום סובל מ"פסיביות וחוסר יוזמה, סגנון ניהול ריכוזי והיעדר שיתוף פעולה עם מנהלים נוספים בחברה, אי מתן פתרונות לבעיות שונות ביחידות תחת אחריותו והיעדר דיווח על מילוי תפקיד מקביל". מרום עירער על ההחלטה ופנייתו לבית הדין לעבודה הסתיימה בפשרה בין הצדדים.

מהמועצה לצרכנות נמסר בתגובה לטענות שהועלו ב-TheMarker: "הישגי המועצה מאז תחילת כהונתו של מרום כמנכ"ל הצדיקו את האמון שניתן בו — ולראיה, כבר ב–2019 חל שיפור משמעותי בתפקוד המועצה ורוב מוחלט בקרב העובדים גאה ליטול חלק בהענקת שירות חשוב לתושבי ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker