גל של בקשות לתביעות ייצוגיות נגד חברות המסעות לפולין

השבוע הוגשו שתי בקשות לתביעות ייצוגיות נגד סוכנויות נסיעות: הראשונה נגד אקדמי טרוול והשנייה נגד גלעד טיולים - כל אחת מהן על סכום המוערך ב-2.5 מיליון שקל

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצעד החיים
מצעד החיים בפוליןצילום: AFP

משלחות התלמידים לפולין בוטלו בזמן הקורונה, אך חברות הנסיעות לשם לא מחזירות את הכסף להורים - מה שמוביל בימים אלו לגל של תביעות ייצוגית. 

השבוע הוגשו שתי בקשות לתביעות ייצוגיות נגד סוכניות נסיעות: הראשונה נגד אקדמי טרוול והשנייה נגד גלעד טיולים - כל אחת מהן בסכום המוערך ב-2.5 מיליון שקל. התביעות הוגשו לבית הדין המחוזי בתל אביב.  

שתי הבקשות מצטרפות לבקשה שהוגשה כבר לפני כחודש וחצי נגד חברת הנסיעות איילה. החברה סירבה להשיב את הכסף להורים, בטענה כי ביטול הטיסה נעשה זמן קצר לפני המועד.

הבקשות נגד אקדמי טרוול ו"גלעד סיורים שזוכרים לעד" הוגשו באמצעות עו"ד אביה בן ארי, שותפה במשרד מ.פירון ושות', ועו"ד נטלי רוזנבלום מהמשרד. עו"ד אביעד הרץ משתתף בייצוג נגד גלעד סיורים.

בבקשה נגד אקדמי טרוול נטען כי אמא לתלמיד בביה"ס המשותף חוף כרמל במעגן מיכאל, שילמה סכום של 4,580 שקל עבור השתתפותו במשלחת לפולין של בית הספר, שאמור היה להיערך במארס 2020. 

המסע לפולין בוטל בעקבות הוראה ממשרד החינוך, אך לטענת ההורים הכספים ששולמו מבתי ספר שהתקשרו עם אקדמי טרוול לא הושבו כלל או הושבו באופן חלקי בלבד. בבקשה נטען כי חברת הנסיעות סירבה להחזיר את הכספים בטענה כי הביטול נעשה פחות משישה ימים לפני יציאת המשלחת. 

ההורים טוענים כי הסירוב מהווה הפרה יסודית ובוטה של תנאי המכרז, הפרה של הוראות חוק הגנת הצרכן כלפי ההורים, וכי חברת הנסיעות הטעתה אותם לגבי תנאי ההתקשרות עימה. כמו כן, החברה לא ערכה את הביטוח הנדרש למקרה של ביטול הנסיעה במקרה של מגפה. לכן הם דורשים להחזיר את הכסף להורים.

מחלוקת על דמי הביטול

בבקשה השנייה שהוגשה נגד גלעד טיולים, המבקשים הם הורים לתלמידים באולפנת בני עקיבא נריה ביישוב נריה, שגם הם אמורים היו לטוס לפולין במסגרת משלחת נוער מטעם בית הספר.

גם במקרה זה אמורה היתה המשלחת לצאת לפולין בסוף פברואר-תחילת מארס ובוטלה בשל הקורונה. ובאותו אופן הכספים לא הושבו להורים או הושבו באופן חלקי.

בכל שנה נוסעים כ-40 אלף תלמידי כיתות י"א לפולין, אבל השנה הודיע שר החינוך לשעבר רפי פרץ כי המסעות מבוטלים בגלל הקורונה. מאז התגלעה מחלוקת בין ההורים לסוכנויות הנסיעות בנוגע לדמי הביטול. מכאן ישנו סיכוי שיוגשו תביעות נגד חברות נוספות המוציאות משלחות לפולין מטעם משרד החינוך.

במקביל, גל של תביעות ייצוגיות מוגשות בימים אלו גם נגד חברות התעופה בשל החוב הגדל של חברות התעופה הזרות לצרכנים הישראלים. בארגוני צרכנות מזהירים כי ללא התערבות ממשלתית, חלק מחברות התעופה לא יוכלו להשיב לצרכנים את כספם גם אם בתי המשפט יאשרו את התביעות.

הבקשות לתביעות ייצוגיות מגיעות ברקע הסכומים האדירים שחייבות חברות התעופה הזרות וגם הישראליות ללקוחות הישראלים. על פי בדיקת TheMarker, חברות התעופה הזרות וסוכני הנסיעות חייבים לצרכנים הישראלים 525 מיליון שקל בגין כרטיסי טיסה שבוטלו. חובן של החברות הישראליות (בראשן אל על) הוא למעלה ממיליארד שקל נוספים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker