שטיפת כלים ב-70 מעלות ומרחק של מטר בין השולחנות: המתווה לפתיחת המסעדות

לפי המתווה, שיוצג ביום רביעי למשרד הבריאות, המסעדות יוכלו לחזור לפעילות ב-20 במאי ■ על מנת לשמור על ריחוק חברתי נקבע כי בכניסה למסעדה יישמר מרחק של שני מטרים בין הממתינים בתור

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם עוטה מסכה חולף על פני מסעדה סגורה בטורונט שעליה שלט "נתראה בקרוב", השבוע
מסעדה סגורהצילום: Chris Helgren/רויטרס

משרד הכלכלה יציג ביום רביעי תו סגול שיאפשר לטענתו פתיחת מסעדות ובתי קפה החל ב-20 במאי. מדובר במתווה שגובש בהתייעצות עם נציגי ארגוני המסעדות, הכולל הנחיות מחייבות שיאפשרו שמירה על בריאות העובדים והלקוחות, לצד תפעול העסק. המתווה יוצג במסגרת דיון בין משרד הכלכלה והתעשייה למשרד הבריאות, בנושא חזרה לפעילות של ענף המסעדות.

במשרד האוצר סבורים שיש לפתוח את המסעדות בסוף מאי ובמשרד הבריאות סבורים שיש לפתוח את המסעדות ובתי הקפה רק בשלב מאוחר יותר במהלך יוני. במקביל, עיריית תל אביב-יפו גיבשה מתווה להפעלת המסעדות, לפיו הן יחזרו לפעול כבר בסוף השבוע.

לצד הכללים שנקבעו במסגרת החזרה לשגרה, ובהם תשאול עובדים על תסמינים, מדידת חום, שמירת מרחק בתורים, חיטוי משטחים, אספקה של מוצרי היגיינה ועוד, כולל התו הסגול כללים נוספים. לדוגמה, שטיפת כלים בטמפרטורה של 70 מעלות, החלפת מדי העובדים עם תחילת העבודה, חיטוי שולחנות וכיסאות בזמן תחלופת הסועדים, ודרישה כי עריכת השולחן תתבצע רק לאחר שהסועדים מתיישבים.

כדי לשמור על ריחוק חברתי, נקבע כי בכניסה למסעדה יישמר מרחק של שני מטרים, ומרחק של מטר בין שולחן לשולחן, או מרחק של 40 ס"מ בין הגב של הכיסא לגב של כיסא אחר. על הסועדים תחול חובת עטיית מסכות בכניסה וביציאה מהעסק.

ענף המסעדנות הוא מהנפגעים העיקריים ממשבר הקורונה ובין היחידים שטרם חזרו לעבודה. נכון לעכשיו, הענף מורשה לבצע משלוחים ולקבל הזמנות. במוצאי שבת אישרה הממשלה כי תקופת הזכאות לדמי אבטלה לזכאים שעבודתם הופסקה עקב משבר הקורונה תוארך עד סוף מאי. בתחום שירותי המזון הוצאו לחל"ת כ-80 אלף עובדים מתחת לגיל 28.

איגוד המסעדות הגיב למתווה משרד הכלכלה ומסר כי ה"משרד קיבל למעשה את מתווה החזרה לפעילות של איגוד המסעדות והברים. המתווה מאפשר למסעדות, לפתוח את העסקים בתפוסה מינימלית של 70%. החלטת משרד הכלכלה מצטרפת לתמיכת משרד האוצר וראשי ערים רבים במתווה אותו אנחנו מקדמים. אנחנו מקווים שגם משרד הבריאות יאמץ את המתווה, ששומר על בריאות לקוחותינו תוך הפעלת העסקים על פי מודל עסקי סביר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker