מסתמן: ירידה במחירי הדגים הקפואים, בעקבות הסכמה על הפחתה חדה במכס

מגדלי הדגים הסכימו להפחתה חדה של המכס על יבוא דגים, בניגוד גמור לעמדת ארגוני החקלאים הגורסת כי צריך להגן על התוצרת המקומית ■ ההפחתה עדיין לא נכנסה לתוקף, אבל כבר מביאה ללחץ להפחתת מחירים ברשתות השיווק ■ ככל הנראה, ההסכם מנבא את סופו של ענף גידול הדגים בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבשלום וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל

בקרוב צפויה ירידת מחירים של הדגים הקפואים ברשתות השיווק, בעקבות הסכם שנחתם על הפחתה חדה של המכס על יבוא הדגים. ההסכם מעורר מחלוקת עזה בתוך העולם החקלאי, ומלמד על הקרע הגובר בין הקיבוצים לבין המושבים - לאחר שההסכם נחתם בידי הקיבוצים של עמק בית שאן בלי ליידע ובלי להתייעץ עם ארגוני החקלאים מקרב המושבים. ההסכם, אף שעדיין לא נכנס לתוקף, הביא כבר ללחץ של רשתות השיווק על יבואני הדגים להוריד מחירים.

על פי ההסכם, נעתרו מגדלי הדגים – קיבוצים, רובם הגדול בעמק בית שאן – להפחתה חדה של המכס על יבוא דגים. עיקר ההפחתה הוא במכס על יבוא פילה אמנון הקפוא מסין – המכס עליו ירד בשתי פעימות מ-7.5 שקלים לק"ג כיום, ל-1.8 שקל בלבד. ההפחתה הראשונה תעשה מיידית, כלומר לאחר ששר האוצר החדש יתמנה ויחתום על ההסכם, והשנייה תיעשה בתחילת 2022. ההסכם נחתם בין נציגי החקלאים, אבשלום וילן, מזכ"ל התאחדות החקלאים, ואלי שריר, יו"ר ארגון מגדלי הדגים, נציג אגף התקציבים במשרד האוצר ומנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו.

הפגנה של מגדלי דגים ב-2016צילום: אוליבייה פיטוסי

כמו כן, הורד המכס על בורי, קרפיון ואמנון שלמים קפואים ל-1 שקל לק"ג, גם כן בשתי פעימות. עם זאת, הסעיף העיקרי והחשוב הוא זה שנוגע למכס על פילה האמנון הקפוא, שהוא כיום מוצר הדגים הנצרך ביותר בישראל – ב-2018 הוא היה 30% מסך צריכת הדגים בישראל. פילה האמנון הפך פופולארי לאור מחירו הנמוך, למרות המכס הגבוה שמושת עליו כיום – 7.5 שקלים לק"ג, מכס אפקטיבי של 76% ביחס למחיר היבוא.

הפחתת המכס על פילה האמנון הקפוא היא השנייה בתוך ארבע שנים. בפעם הקודמת הופחת המכס מ-15 שקל ל-7.5 שקלים, שוב בהסכמה עם מגדלי הדגים, ובתמורה לכך שהאוצר הסכים להעמיד למגדלי הדגים סיוע של 30 מיליון שקל בשנה עד 2023, כדי לעזור להם לייצב את הענף. זאת לנוכח הדעיכה החדה בגידול הדגים בישראל – מאז 2004 יצור הדגים המקומי צנח בכ-50%, וכיום הדגים הישראליים מהווים רק 10% מהצריכה. כלומר, 90% מהדגים בישראל הם מיובאים – מרביתם קפואים, אבל יש פריחה גם ביבוא של דגים טריים, שהגיעו לנתח של 17% מהצריכה.

ההסכם מ-2016, שנועד לייצב את ענף גידול הדגים המקומי, נכשל – גידול הדגים המשיך להידרדר, ולכן הפחתות מתוכננות נוספות של המכס נעצרו. זאת אף שעיקר התחרות של יצור הדגים המקומי הוא מול יבוא דגים טריים, ולא קפואים, והמכס על דגים טריים היה מלכתחילה לא גבוה במיוחד (3.3 שקלים, כ-10% ממחיר היבוא). אלא שעל אף זאת הסכימו מגדלי הדגים עתה להפחתה חדה נוספת של המכס, מ-7.5 שקלים ל-1.8 שקל על פילה האמנון הקפוא.

בתמורה, קיבלו מקבלי הדגים מענק של 50 מיליון שקל שישולם לאחר 2023, בנוסף ל-30 מיליון השקלים בשנה שהם מקבלים עד אז, בהתאם להסכם הקודם.

חוסר כדאיות במדינה שבה המים יקרים

ההסכמה של מגדלי הדגים, בעיקר קיבוצים בעמק בית שאן, להפחתת המכס, אף שמצבם של מגדלי הדגים רק מידרדר, נובעת משתי סיבות. האחת, האוצר תפס אותם בחולשתם. הקיבוצים בעמק בית שאן מצויים בחובות כבדים למקורות, בעקבות התיקון לחוק המים לפני שלוש שנים, אשר ייקר את המים לקיבוצים והוזיל אותם למושבים (עוד עדות לקרע המתרחב בין מושבים לקיבוצים בישראל). עמק בית שאן היה אחד האזורים בארץ שספג את העלאת מחיר המים, לאחר שקודם לחוק הקיבוצים באזור שאבו את המים לעצמם בחינם. לאחר שלוש שנים, החוב שהצטבר למקורות איים על האיתנות של הקיבוצים באזור, והם נאלצו לחתום על הסכם שכלל מחילה דה פקטו על חובם במים, וגם מענק של 50 מיליון שקל בגין הסכם הדגים.  

הסיבה השנייה, אף שלא מודים בכך רשמית, היא שככל הנראה הקיבוצים מתכוונים לצאת מענף גידול הדגים – בשל חוסר הכדאיות הכלכלית לגדל דגים במדינה שבה המים הם יקרים מלכתחילה. כאמור, כבר היום הצטמק הענף ל-10% בלבד מהתצרוכת, למרות התמיכה של 30 מיליון השקלים בשנה שהוא מקבל מאז 2016. זאת כנראה גם הסיבה מדוע שינו קיבוצי עמק בית שאן את דעתם, לאחר שקודם טענו כי הפחתת המכס של 2016 פגעה בהם קשות – טענה שנויה במחלוקת, לנוכח העובדה שעיקר התחרות של גידול הדגים הישראלי הוא מול דגים מיובאים טריים, ולא מול דגים מיובאים קפואים. ככל הנראה, מאחר שפניהם לצאת מהענף, או לפחות לצמצם אותו מאד, קיבוצי עמק בית שאן כבר פחות רגישים להפחתת המכס, ולהשפעותיה עליהם.

דובי אמיתי, יו"ר נשיאות המגזר העסקיצילום: אבי פז

לעומת זאת, שאר חקלאי ישראל רגישים מאד להסכמה להפחתת מכסים כלשהי על תוצרת חקלאית. במיוחד עתה, כאשר החקלאים מנהלים קמפיין – בחסות הקורונה – כי ישראל חייבת להגיע לבטחון תזונה באמצעות חסימת כל יבוא מתחרה. ההסכמה של הקיבוצים, שהתקבלה על ידי וילן ושריר, בלי ידיעתם של שי חג'ג', יו"ר ארגון המועצות האזוריות, ודובי אמיתי, יו"ר התאחדות האיכרים בישראל, עוררה כעס רב אצל שני האחרונים.

חג'ג' אמר ל-TheMarker כי "עיכבתי את אישור ההסכם במשרד החקלאות במשך שבועיים, אבל בסוף נאלצתי בלב כבד לאשר אותו, לאחר שנאמר לי כי אחרת כל האזור של עמק בית שאן יתמוטט. האוצר ניצל את מצוקת החקלאים כדי לאפשר הפחתת מכסים, בניגוד גמור למה שהקורונה חשפה והצורך בהגנה על הבטחון התזונתי של ישראל. זה לא יקרה שוב".

אף שההסכם עדיין לא נכנס לתוקף – הוא מחכה לאישור של שר האוצר הבא, לאחר שתוחלף הממשלה – הוא כבר מביא להפחתות מחיר ניכרות ברשתות השיווק. יבואנים, אשר ייבאו סחורה בהיקפים גדולים לישראל בשבועות האחרונים, נלחצו כששמעו שהמכס עומד לרדת בשיעור חד. היבואנים טוענים כי הדבר יסב להם נזק של מיליוני שקלים. הלחץ של היבואנים משמש את רשתות השיווק כדי ללחוץ על הפחתת מחיר הדגים המיובאים כבר עתה, למרות שהמכס בפועל עוד לא ירד.

הפחתת המכס ב-2016, באופן חריג, גולגלה במלואה למחיר לצרכן – עדות לשוק יבוא תחרותי מאוד. באוצר מקווים כי גם הפעם זה יקרה כך.

ברשתות השיווק לא צופים ירידה משמעותית

בכיר ברשת שיווק גדולה מסביר כי "בפילה אמנון יש גידול מקומי של כ-6,000 טונות בשנה, בעוד שכדי לעמוד בביקוש של הישראלים צריך כ-75 אלף טונות בשנה. מכיוון שמדובר במוצר עם ביקוש גבוה, המדינה הטילה מכס גבוה - ולא הגיוני כדי להכניס כסף לכיסה במסווה של דאגה למגדלי הדגים".

הוא דווקא מעריך כי "המחירים לא יירדו משמעותית, מכיוון שלרשתות הגדולות יש מלאים של דגים קפואים שיובאו בגובה המס הקודם. המבצעים שאנחנו רואים בימים אלה בחנויות הם מבצעים ביוזמת הרשתות, הנובעים מחג השבועות המתקרב". ואולם, הוא מעריך כי בעוד חודש-חודשיים נראה ירידות מחירים משמעותיות יותר הנובעות מהורדת המכסים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker