המחסור יימשך: נתניהו הודיע על הטסת ביצים מחו"ל, אך היבואנים אומרים - "מאוחר מדי"

יבואני ביצים יוכלו לקבל תמיכה תקציבית וביטחונות כדי שיטיסו כ-20 מיליון ביצים לישראל בחול המועד ואחרי פסח ■ העלות: 12 מיליון שקל ■ יבואנים: "אם האישור היה מגיע לפני שלושה ימים, קרוב לוודאי שהיינו מספיקים להביא את הביצים לישראל לפני ערב החג"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: מגד גוזני

משרד ראש הממשלה הודיע לפני זמן קצר כי "בהנחיית ראש הממשלה ושר האוצר, יסבסדו משרדי האוצר והחקלאות יבוא ביצים בהטסה לישראל מאירופה, לאור המחסור שנוצר בשל הקושי בייבוא ביצים מאיטליה וספרד".

הסבסוד מתוכנן להיעשות באמצעות תמיכה תקציבית וביטחונות ליבואני ביצים, כדי שיביאו כ-20 מיליון ביצים לישראל. הביצים צפויות להגיע לישראל בחול המועד פסח לכל המוקדם.

לפי קול קורא של משרד החקלאות שפורסם להערות הציבור, התקציב שצפוי לעמוד לצורך התמיכה ביבואני הביצים בגין הביצים שיוטסו הוא עד 12 מיליון שקל. הנוהל שמאפשר הטסה יהיה בתוקף עד 30 באפריל - כך שגם אחרי החג יוכלו להגיע ביצים לישראל בהטסה.

נתניהו בכנסת, ביום חמישיצילום: עדינה ולמן/דוברות הכנסת

הוצאה זו של הממשלה היתה אולי כדאית אם הביצים אכן היו מגיעות לישראל לפני ערב פסח, אולם יבואני ביצים אומרים שרוב הסיכויים שהפתרון הגיע מאוחר מדי, ושמרבית הביצים - ואף ייתכן שכולן - יגיעו רק לאחר ערב פסח. "הגענו לדקה ה-90. אם האישור היה מגיע לפני שלושה ימים קרוב לוודאי שהיינו מספיקים להביא את הביצים לישראל לפני ערב החג. אנחנו בוחנים ברגעים אלה את כל האפשרויות שעומדות בפנינו במטרה להביא ביצים לפני ערב החג", אמרו בחברת הפצת הביצים לסר.

גורמים שונים בענף הביצים אומרים כי ביקשו לאשר יבוא ביצים בהטסה כבר לפני כמה ימים, ואם האישור היה מתקבל אז - עוד היו מספיקים לייבא ביצים לפני פסח.

במשרד החקלאות מסבירים כי "אף שהוקצו על ידי המשרד מכסות ליבוא ביצים בפטור ממכס ליבואנים בהיקף של כ-100 מיליון ביצים, לא הצליחו היבואנים לרכוש ביצים בכמות מספקת לפני ערב החג, לצורך מתן מענה לביקוש ולדרישות הצרכן הישראלי, לקראת חג הפסח והתקופה שלאחריו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker