וולט דוחה את הביקורת: "אנחנו דואגים למסעדות, ובקושי מרוויחים"

בחברת המשלוחים טוענים כי הרווחיות בתחום לא עולה על 2%-1%, וכי הם מתחשבים יותר במסעדות מהמתחרה תן ביס "שמשלמת בשוטף פלוס 45 וגובה עמלה על טייק אוויי" ■ באחרונה שכרה וולט את שירותי חברת הלובינג פוליסי במטרה להשאיר את שירות המשלוחים פעיל

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שליח של וולט בתל אביב
שליח של וולט בתל אביבצילום: אייל טואג

בחברת המשלוחים וולט (Wolt) מגיבים לעליהום מצד המסעדנים ואומרים: "עסק של משלוחים זה כמו עסק בתחום התעופה מבחינת הרווחיות - קשה מאוד, תחרותי מאוד, נפח גבוה מאוד, ושיעור רווחיות שואף לאפס". את הדברים אמר ל-TheMarker מקור בוולט.

"על הזמנה של 100 שקל - 25% עמלה זה 25 שקל, והשליח מקבל 25 שקל, אז הרווח הוא אפס. לנהל מערך משלוחים עצמאי זה יקר. אם יש לך מסעדה ואתה רוכש קטנועים וביטוחים, ופותח אתר אינטרנט - זה יעלה לך יותר מ-30% מעלות ההזמנה. אם אתה רשת גדולה כמו ג'פניקה - זה אולי יעלה פחות אבל למסעדה רגילה זה יקר. חברות בתחום שלנו עובדות על שולי רווח של 1%-2%, לא יותר", הוא מוסיף.

ואולם לדברי בכיר בחברת מזון המפעילה משלוחים בהיקפים של וולט, לאור העמלה שוולט גובה - היא לא צריכה להפסיד כסף. עם זאת, טוען המקור בוולט, "אנחנו חברת טכנולוגיה צעירה וגייסנו כסף בשנה שעברה כדי שנוכל לצמוח ולהתפתח. יש לנו שאיפות להפוך לחברה רווחית, אבל כרגע אנחנו לא שם".

הדברים נאמרים בהמשך לטענות שהעלו מסעדנים שלפיהם העמלה הגבוהה שגובה מהם וולט - שהחלה לפעול בישראל בדצמבר 2018 - לא מאפשרת להם להתקיים בימים שבהם המסעדות הפיזיות לא עובדות וכלל הפעילות שלהם מושתתת על משלוחים. לדברי המסעדנים, וולט גובה עמלה של 27% מסכום ההזמנה (לא כולל מע"מ). זאת, ללא קשר לסכום שהיא גובה מהלקוח - 15-10 שקלים להזמנה.

השף חיים כהן אמר באחרונה כי הוא לא עובד עם וולט, וממליץ לאחרים לעשות כמוהו: "המסעדות שעובדות אתם מפסידות כסף, אבל נשארות כי הן רוצות את התזרים - זה מעגל דמים". במקביל, ח"כ רם בן ברק (יש עתיד) פנה השבוע במכתב לשר הכלכלה, אלי כהן, בדרישה כי יגביל את עמלת המשלוחים בתקופה זו ל-15% מערך העסקה - לעומת כ-27% כיום.

לדברי המקור בוולט, הביקורת נגד החברה לא מוצדקת, והחברה כן מתחשבת במסעדות: "כשהמדינה לא אסרה על איסוף עצמי ממסעדות (טייק אוויי), הורדנו את העמלה שלנו מ-10% לאפס כדי להתחשב במסעדות. זה משהו שהמתחרים שלנו לא עשו. בנוסף, בניגוד למתחרים שלנו, התחלנו לשלם למסעדות פעמיים בשבוע, במקום פעם בשבוע, והמתחרים משלמים גם בשוטף פלוס 45 יום", אמר ורמז לחברת תן ביס הישראלית, שלדבריו "לא קטנה יותר מאתנו להערכתי. אנחנו לא פועלים בירושלים, חיפה ויישובים נוספים. פשוט מחאת המסעדנים התחילה בתל אביב, ששם אנחנו חזקים מאוד".

באחרונה שכרה וולט את שירותי חברת הלובינג פוליסי של בוריס קרסני. "שכרנו את שירותיהם כבר לפני כמה שבועות, ללא קשר לגובה העמלות. המשק עבר להסגר ויש לנו מטרה משותפת עם בעלי המסעדות להשאיר את שירות המשלוחים פתוח. נשמעו שם (בממשלה; עד"מ) כל מיני קולות, והיה חשוב לנו להעביר את החומרים שיש לנו מחו"ל (וולט היא חברה פינית הפועלת ב-21 מדינות בעולם; עד"מ) ומה אנחנו חושבים על הנושא ואת ההשפעה הכלכלית על אלפי השליחים, המסעדות והציבור אם יסגרו את המעט שנשאר.

"פוליסי העבירה את העמדה שלנו ואת המחקרים שלנו מחו"ל. וולט פועלת ב-21 מדינות ורק בשתיים הפסיקו את האפשרות לטייק אוויי ממסעדות - אחת מהן היא ישראל". בתשובה לשאלה מהי העמלה שוולט גובה במדינות אחרות שבהן היא פועלת אמר המקור בוולט כי "זה תלוי מדינה. המרכיב העיקרי שמשפיע על העמלה הוא כמה משלמים לשליחים. בפולין עלות העבודה נמוכה יותר, והעמלה לדעתי היא כ-24% מעלות המנה".

בתן ביס סירבו להגיב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker