400 רשתות מודיעות: לא נפתח את החנויות בקניונים גם בתום משבר הקורונה

במסיבת עיתונאים שקיים איגוד הקמעונאים, המאגד 400 רשתות, הובהר: "ביטלנו את הוראות הקבע לקניונים עד להודעה חדשה. אם הקניונים לא יעברו אחרי המשבר למודל של אחוזים ממכירות – לא נפתח את החנויות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניון ביג בבאר שבע. משבר הקורונה פוגע בעיקר בנכסים מסחריים
קניון ביג בבאר שבע. משבר הקורונה פוגע בעיקר בנכסים מסחרייםצילום: אליהו הרשקוביץ

איגוד הקמעונאים, שהוקם באחרונה במטרה לייצג 400 רשתות קמעוניות במשבר, מודיע: לא נפתח את הסניפים בקניונים ביום אחרי המשבר אם הקניונים לא ישנו את החוזים שלהם עם השוכרים. בנוסף, מודיעים הקמעונאים – על התקופה בה הקניונים סגורים לא ישולמו דמי שכירות או ניהול.

דברים אלה הובהרו במהלך מסיבת עיתונאים שערכו ראשי ההתאגדות ובה נכחו: הראל ויזל, בעלי פוקס; יעקב הלפרין, בעלי אופטיקה הלפרין; רביב ברוקמאייר מנכ"ל קבוצת גולף; שחר תורג'מן, יו"ר בריל; אבי שומר, מנכ"ל צומת ספרים; רונן נמני, בעלי קבוצת קפה קפה, ומנהלים נוספים.

השוכרים משלמים לקניונים לפי שכר קבוע מראש בשקלים או אחוזים מהמכירות - לפי הגבוה מביניהם. ברשתות אומרים כי גם אחרי שהקניונים ייפתחו, המכירות יהיו נמוכות בעשרות אחוזים מהרגיל. לכן הם מוכנים לשלם לקניונים רק לפי מודל של אחוזים מהמחזור – מהלך שייפגע באופן משמעותי בקניונים. בינתיים, לפי הקמעונאים, הם ביטלו את הוראות הקבע לקניונים החל באפריל ועד להודעה חדשה.

קניון במעלה אדומיםצילום: מגד גוזני

נמני מבעלי קפה קפה אמר, "אם הקניונים לא יבואו לקראתנו, לא נפתח את החנויות שלנו. זאת החלטה שכל רשת ורשת בהתאגדות קיבלה בפני עצמה. הקניונים צריכים להבין שלפחות שנה וחצי תהיה ירידה של 40%-30% במכירות ואם הקניונים לא יראו לאן הענף הולך כל הקמעונות הישראלית תיפול". לדברי תורג'מן, יו"ר בריל, "בעת שהקניונים סגורים לא משלמים להם דמי שכירות וניהול, ולאחר שהם ייפתחו הם צריכים לעבור למודל הצלחה – כלומר, אחוזים ממכירות בפועל".

בעוד שקבוצת ביג וקבוצת מגה אור הודיעו כי יבטלו את דמי השכירות והניהול בתקופה שבה הקניונים לא עובדים, בשתי הקבוצות הגדולות - קבוצת עזריאלי וקבוצת מליסרון (קניוני עופר) - הודיעו כי יקפיאו את דמי השכירות והניהול. כלומר, לאחר תום המשבר ינוהל משא ומתן לגבי תשלום עבור התקופה בה החנויות היו סגורות. ויזל תקף את עזריאלי וקניוני עופר ואמר כי "הקפאה זה בעצם אומר 'נתראה בסיבוב'".

בשיחה נוספת שקוימה עם האיגוד לאחר מסיבת העיתונאים נמסר כי הם יפעלו בצורה חוקית כדי להביא לפתיחת החנויות לאחר תום הסגר, מול המדינה ומול גורמים נוספים, כדי למנוע קריסה כלכלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker