עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

המכירות ברשתות המזון נמצאות בגידול חד מאז התפרצות וירוס קורונה. ואולם בעוד בשבועיים הראשונים למשבר, המכירות קפצו ב-45%-40% לעומת שבועות רגילים, בשבוע האחרון גידול המכירות התמתן והסתכם ב-21.6% לעומת שבוע ממוצע.

המכירות בשבוע האחרון הסתכמו בכ-1.11 מיליארד שקל, לעומת 1.29 מיליארד שקל שבוע קודם לכן – ירידה של 13.7%. לפני כשבועיים המכירות היו גבוהות אף יותר והסתכמו בכ-1.34 מיליארד שקל. כך עולה מנתוני חברת סטורנקסט ל-28-22 למארס. הנתונים מסתמכים על נתוני הקופות של רשתות השיווק, סופר-מרקטים ומכולות גדולות.

בסך הכל, בשלושת השבועות האחרונים הצרכנים השאירו בסופרמרקטים 1.09 מיליארד שקל יותר, לעומת שלושה שבועות בתחילת השנה – 3.748 מיליארד שקל לעומת 2.65 מיליארד שקל בשלושת השבועות הראשונים של 2020.

התחום שסופג את הירידה החדה ביותר במכירות לעומת שבוע קודם הוא טיפוח הפרט, הכולל מוצרי טואלטיקה, עם ירידה של 30.1% במכירות לעומת שבוע קודם – 96.4 מיליון שקל בשבוע לעומת 139.6 מיליון שקל שבוע קודם. עם זאת, עדיין מדובר במספרים הגבוהים ב-6.5% משבוע ממוצע. תחום המשקאות הוא זה שסופג את הירידה הקטנה ביותר במכירות לעומת שבוע קודם –  2% בלבד – אולם הוא גם התחום היחידי שלא נהנה מהגידול במכירות בסופר ומסכם את השבוע עם ירידה של כ-1% במכירות לעומת שבוע ממוצע רגיל.

הישראלים הורידו רגל מהגז

ניתן לראות שהציבור, שגם חושש ממחסורים וגם יבלה את הפסח בבית ולא בחו"ל או בבתי מלון, הגדיל את צריכת מוצרי הפסח גם לעומת פסח בשנה שעברה. כך, חל גידול של כ-190% במכירות המצות, גידול של 52% במכירות יין תירוש, של 89% במכירות עוגיות לפסח ושל 97% במכירות חרוסת.

בכל הנוגע למוצרי אגירה, היינו מוצרים בעלי חיי מדף ארוכים שאנשים קנו בכמויות גדולות, חלה ירידה במכירות זה השבוע השני ברציפות – הן בנייר טואלט, בחיתולים והן במוצרי הגיינה נשית.

את השפל הגדול ביותר רשמו קטגוריות של מוצרים לדרך, שהמכירות שלהן בשבוע החולף היו הנמוכות ביותר מתחילת השנה: מסטיקים ללא סוכר, עם מכירות שבועיות של 2.9 מיליון שקל לעומת 4.8 עד 6.3 מיליון שקל בשבועות אחרים במהלך השנה; חטיפי דגנים למבוגרים – עם מכירות שבועיות של 3.2 מיליון שקל לעומת 5 עד 6 מיליון שקל בשבועות אחרים השנה; בקבוק מים אישי (בודד או במארז של בקבוקים אישיים) – עם מכירות של 1.4 מיליון שקל לעומת 2.2 עד 2.9 מיליון שקל בשבועות אחרים השנה.

עוד עולה מהנתונים כי הצרכנים מעדיפים לערוך במידת האפשר את הקניות הרחק מהסופרים הגדולים. המכירות בסופרים השכונתיים סיכמו את השבוע עם עלייה של 28% במכירות לעומת שבוע רגיל; ברשתות המוזלות וברשתות הפארם חלה עלייה של כ-20% במכירות ואילו בחנויות הנוחות נמשכה הירידה במכירות גם השבוע והסתכמה בכ-27% לעומת שבוע רגיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker