האם יהיו ביצים בפסח? משרד החקלאות הורה על הקלות ביבוא

ארוחת חג בזום ובלי ביצים בצלחת הסדר - ברשתות השיווק מדווחים על מחסור מתמשך בביצים: ״כל לקוח רוכש 6-5 תבניות לעומת עד 2 בעבר״ ■ קיים מחסור גם בעופות, מצות וירקות כתוצאה מ"ייצור מוגבל וביקוש גדול"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קונים חבושים במסכות מגן ביציאה מסופרמרקט
קונים בסופרמרקט. ״מטבע הדברים בבית אנשים אוכלים יותר״צילום: אליהו הרשקוביץ

משרד החקלאות הורה היום (שני) על הקלות ביבוא של ביצים, בתגובה למחסור מחריף והולך ברשתות השיווק ולקראת ליל הסדר. בינואר פתח המשרד מכסה לייבוא ביצים בפטור ממכס ממדינות האיחוד האירופי, ובעקבות הגידול החד בביקוש לביצים, בשל משבר קורונה, אף הגדילה עד ל-100 מיליון ביצים.

עם זאת, בשל גידול בביקוש גם באירופה, ובשל בעיות שינוע ועיכובים בזמני ההפלגה, המשווקים אינם מצליחים לייבא ביצים. בבדיקה שערכו במשרד עלה כי הבעיה נובעת מזמני ההשטה של הביצים. בהתאם לחלופות שנבחנו, נמצא כי הפתרון היעיל ביותר - שגם יאפשר בהסתברות הגבוהה ביותר הבאת ביצים לישראל עד ערב חג הפסח - הוא שינוי המסלול של אוניות שכבר מתוכננות להגיע ארצה בשיתוף פעולה עם חברת הספנות הרלוונטית, וטעינת כמות כפולה של ביצים עליהן. כמו כן, נמסר כי משרדי הממשלה פועלים במשותף ובדרכים שונות, על מנת לזרז את פריקת האוניות בהגיען לנמל. ובכלל זה, אוניות עמוסות ביצים ובשר. כמו כן, המשרד פועל כדי לאשר בהליך מהיר ייבוא ביצים ממדינה נוספת.

ביצים
תבנית ביצים. אוניות המטען לא יעצרו בדרכן לישראל והביצים יגיעו עד ליל הסדרצילום: Charlie Neibergall/אי־פי

חלק מרשתות השיווק שוקלות להגביל את כמות הביצים שלקוח יוכל לרכוש. "כל לקוח מעמיס חמש-שש תבניות לעומת עד שתיים בעבר. אז גם אם מגיעה לסניף כמות גדולה של ביצים, היא נגמרת בתוך כמה שעות. לוקח כמה שעות עד שמביאים ביצים נוספות – מה שמביא למחסור של כמה שעות", מסביר בכיר ברשת שיווק גדולה.

ברשתות השיווק מורגש מחסור במוצרים טריים נוספים כמו עוף על סוגיו, מלפפונים ובצל, וגם במוצרים יבשים כמו קמח ומצות. ברשתות טוענים כי מדובר בחוסרים זמניים הנובעים מביקוש מוגבר – כלומר, סחורה שאוזלת לפני שמגיעה סחורה נוספת, מה שיוצר מחסור בסניפים מסוימים למשך שעות בכל פעם.  "מדובר בחוסרים רגעיים שנובעים מהביקוש הגדול. עופות למשל זה מוצר שהיצור שלו מוגבל ולכן נוצרים חוסרים רגעיים", מסביר הבכיר.

קונים בסופרמרקט
צילום: עופר וקנין עופר ו

"המחסור היחיד אצלנו הוא בביצים, מכיוון שאנשים קונים בכמויות מטורפות. משבוע שעבר אנחנו מגבילים לשתי תבניות ללקוח, ועדיין הן נגמרות כי השימוש בהן גבר – ככל הנראה מפני שאנשים נמצאים יותר בבית ומטבע הדברים אוכלים יותר בבית", אומר איתן יוחננוף, מבעלי רשת יוחננוף. לדבריו, "גם לגבי מצות הצפי הוא שנראה מחסורים, משום שהשנה יש הרבה יותר אנשים בארץ ואנחנו כבר רואים שקצב המכירה גבוה יותר בהשוואה לשנה שעברה והכמות שמיוצרת לא תספיק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker