בדיקת TheMarker

הקורונה חיסל את המבצעים: מחירי סלי הפסח ברשתות השיווק זינקו

לקראת פסח ובצל משבר הקורונה, רמי לוי העלה את המחירים ב-24% לעומת שנה שעברה ■ את המחירים הגבוהים ביותר גובים ברשת ויקטורי ■ ספקים: "הרשתות לא פותחות את הכיסים כי החנויות גם כך מלאות בקונים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרשתות צריכות למלא את המדפים שמתרוקנים במהירות ולמצוא פתרונות לעובדים שמפחדים להגיע לעבודה
הרשתות צריכות למלא את המדפים שמתרוקנים במהירות ולמצוא פתרונות לעובדים שמפחדים להגיע לעבודהצילום: עופר וקנין

הציבור שנותר סגור בבתים הגביר משמעותית את הצריכה בסופרמרקטים, ובשבועיים האחרונים השאיר בהם 800 מיליון שקל יותר לעומת שבועיים ממוצעים לתקופה - וברשתות השיווק מנצלים את המצב. בעוד שבשנים הקודמות הן נלחמו על לבם וכיסם של הצרכנים והציעו מבצעים רבים לקראת חג הפסח - כעת המחירים גבוהים בהרבה.

בדיקה של סלי הפסח שערך TheMarker מגלה כי בניגוד לשנה שעברה, אז שופרסל דיל הציעה את הסל היקר ביותר, מי שמציעה כיום את סל המוצרים היקר ביותר השנה היא ויקטורי.

מהבדיקה עולה כי סל מוצרים בוויקטורי מסתכם ב-1,568 שקל - עלייה של 122 שקל (8.4%) לעומת 2019. אחריה נמצאת שופרסל דיל, המציעה סל בסך 1,510 שקל - התייקרות של 2% לעומת 2019.

רשת רמי לוי שיווק השקמה אמנם ממשיכה להציע גם השנה את הסל הזול ביותר בבדיקה, אך היא הרשת שהעלתה את מחירי המוצרים בשיעור הגבוה ביותר מבין הרשתות שנבדקו. סל המוצרים לפסח עולה ברשת 1,409 שקל לעומת 1,138 שקל בשנה הקודמת - עלייה של כ–23.7%.

כך, בעוד בשנה שעברה הפער בין רמי לוי לבין הרשת היקרה ביותר, שופרסל דיל, היה 32% - כעת פער המחירים הצטמצם ל-9.4%. כמו כן, סל המוצרים שמציעה ויקטורי, בניהולו של איל רביד, יקר ב-11% מזה של רמי לוי - פער גבוה במיוחד אם מביאים בחשבון כי שתי הרשתות משווקות עצמן כרשתות מוזלות.

רשת יינות ביתן מפתיעה לטובה וממקמת את עצמה במקום אטרקטיבי יותר מבעבר לעומת המתחרים. יינות ביתן היתה הרשת שהסל בה התייקר באופן המתון ביותר לעומת השנה שעברה, עם עלייה של 1% בלבד במחירים. הרשת, שמינתה באחרונה מנכ"ל חדש, מיכאל לובושיץ, מנסה ככל הנראה לנצל את הנהירה של הציבור לרשתות השיווק ואת הגידול הלא צפוי במכירות כדי להחזיר לקוחות שנטשו אותה. קניות החג הסתכמו אצלה ב-1,457 שקל - 3.4% יותר מהסל ברמי לוי.

הסל הכי זול - שהתייקר הכי הרבה

את המחיר הנמוך ביותר אחרי יינות ביתן מציעה רשת יוחננוף, שמחיר סל המוצרים בה הוא 1,494 שקל - עלייה של 9.7% משנה שעברה.

"אי-אפשר לריב עם הספקים"

ההתייקרות בכלל הרשתות נפרשת על פני מוצרים רבים. כך למשל, רמי לוי הציעה ב-2019 שעועית ירוקה חתוכה סנפרוסט 800 גרם במבצע של 6.9 שקלים בלבד, ואילו השנה היא יישרה קו עם שאר הרשתות, וכמו שופרסל דיל ויינות ביתן, מוכרת אותה ב-17.9 שקל - עלייה של 159%. גם ויקטורי העלתה את מחיר השעועית, מ-13.9 שקל לפני שנה ל-19.9 שקל השנה - פער של 43%.

יינות ביתן העלתה את מחיר נתחי פילה סלמון קפוא לא מעובד 100% במשקל מ-59.9 שקל בשנה שעברה ל-69.9 שקל השנה - פער של 17%. מחיר העגבניות הטריות במשקל אצלה כמעט הוכפל - מ-3.9 שקלים ב-2019 ל-6.9 שקלים בפסח 2020.

פערים גבוהים במחיר למוצר בודד מצאנו גם בין הרשתות השונות - פלפל אדום במשקל יעלה בוויקטורי 2.9 שקלים, ובשופרסל דיל 8.9 שקלים לק"ג - פי שלושה במחיר. גבינה צהובה פרוסה 15% בקופסה עמק 200 גרם עולה ביינות ביתן 10 שקלים, ואילו בוויקטורי מחירה מזנק ל-16.1 שקל - פער של 61%.

בכירים ברשתות השיווק שעמם שוחחנו לא הכחישו את ממצאי הבדיקה, אך טענו כי מבצעי החג יתחילו השנה מאוחר מהרגיל, בשל משבר הקורונה. בכיר ברשת שיווק גדולה אמר: "אנשים עוד לא התחילו את ההצטיידות לפסח כי הם מצטיידים לימים הקרובים. בשבוע הבא נתחיל עם המבצעים".

ויקטורי - היקרה ביותר

לדבריו, ייתכן שגם בשבוע הבא המבצעים יהיו פחות עמוקים מבשנה קודמת: "אם בדרך כלל הספקים מביאים לנו את המבצעים לחג ומתחילה מלחמה בינינו לבינם כדי לגרום להם להוריד את המחירים עוד יותר - השנה זה יהיה יותר קשה.

"במצב רגיל אנחנו אומרים להם: 'אם לא תעמיקו את המבצעים, נקנה סחורה מספק אחר'. השנה אי-אפשר לריב עם הספקים, כי צריך סחורה בשביל לעמוד בביקושים המוגברים וכדי שלא יהיו מחסורים". הבכיר אף הפנה אצבע מאשימה לספקים, בטענה שהשנה סיפקו פחות מבצעים לחג, לעומת שנים קודמות.

לדברי איתן יוחננוף, מבעלי רשת יוחננוף, "הראש שלנו בכלל לא נמצא בפסח, אלא בטירוף של להצליח לספק סחורה ללקוחות. בדרך כלל בשבועיים לפני הפסח יש ירידה בצריכה, כי כולם מנקים את הבתים מחמץ ולנו יש הרבה זמן להתארגן לחג. עכשיו המצב הפוך. זה שאנחנו בכלל מצליחים להתכונן לחג הפסח זה תעודת כבוד לרשתות ולספקים".

"מלחמת עולם להביא סחורות ועובדים"

בקרב הספקים דחו את טענות הרשתות כי הציעו השנה מבצעים פחות עמוקים. לדברי בכיר בחברת מזון גדולה, "הספקים מגישים לרשתות את המבצעים לפסח כ-45 יום לפני החג. כלומר, לפני שהתחילה ההסתערות על הסופרים בחסות הקורונה. אם ברשתות החליטו להציע פחות מבצעים, זה מכיוון שבדרך כלל בפסח הרשתות מממנות חלק מהמבצעים מכיסן, והשנה הן פחות פותחות את הכיסים, כי החנויות בין כה וכה מלאות בקונים".

לא מן הנמנע שהסיבה שהמבצעים ברשתות עדיין לא התחילו נובעת מקשיים אובייקטיביים של הרשתות, שנקלעו למצב לא שגרתי, שבמסגרתו הן צריכות למלא את המדפים שמתרוקנים במהירות מסחורה ולמצוא פתרונות לעובדים שמפחדים להגיע לעבודה, או שאין להם כיצד לעשות זאת מבחינה לוגיסטית.

שופרסל בבני ברק
שופרסל בבני ברקצילום: עופר וקנין

חלק מהרשתות פתחו סניפים ל-24 שעות ביממה, וחלקן מציעות שירות ייחודי ללקוחות מבוגרים. יינות ביתן, למשל, מציעה משלוחים עד 48 שעות לאוכלוסייה המבוגרת, ואילו ויקטורי, יינות ביתן וטיב טעם נותנות עדיפות למשלוחים לבני 65 פלוס. שינויים אלה דורשים מהרשתות משאבים ניהוליים רבים: "אנחנו מנהלים מלחמת עולם להביא סחורות, מלחמת עולם להביא עובדים", אומר בכיר ברשת גדולה.

לפי נתוני חברת סטורנקסט, המתבססים על נתוני הקופות של רשתות המזון, הסופרמרקטים והמכולות הגדולות, הישראלים השאירו בקופות כ-2.63 מיליארד שקל בשבוע השני והשלישי של מארס. לשם השוואה, המכירות בסופרים בשבועיים הראשונים של 2020 הסתכמו בפחות מ-1.8 מיליארד שקל בשבועיים האלה.

הקטגוריות שמציגות את הצמיחה המשמעותית ביותר היו שימורי טונה (גידול של 95% במכירות לעומת שבוע ממוצע), נייר טואלט (גידול של 130%), עוף טרי (77%), שמנים (96%), אורז (139%), וחומרי ניקוי (260%).

מרבית המכירות מתבצעות בימים אלה ברשתות השיווק המוזלות וברשתות הפארם, שהציגו בשבוע שנגמר ב-21 במארס גידול במכירות של 41% לעומת שבוע ממוצע רגיל, עם מכירות שבועיות שהסתכמו בכ-866 מיליון שקל.

נטיית הרשתות לנצל את המצב ולהעלות מחירים אינה חדשה. בדיקה שערכו בשבוע שעבר משרד הכלכלה והמועצה הישראלית לצרכנות על מוצרי היגיינה בשלושת החודשים האחרונים, גילתה כי רשתות המזון ניצלו את משבר הקורונה כדי להעלות מחירים על מוצרי היגיינה ב-49%-15%.

כך למשל, בבדיקה נמצאה עלייה של 25.3% בממוצע במחיר אלכוג'ל של בי דיילי 100 מ"ל; עלייה של 45.8% בממוצע במחיר ג'ל היגייני לניקוי הידיים ללא שטיפה אסקוסמטיקס 50 מ"ל; עלייה של 28.5% בממוצע במחיר מטליות לחות לחיטוי משטחים דיטול 32 יחידות; ועלייה של 15% בממוצע במחיר ממחטות טישו לושן 21 ס"מ עם אלוורה קלינקס 120 יחידות.

בהלת קניות בסופרמרקטים (למצולמים אין קשר לנאמר)
בהלת קניות בסופרמרקטים (למצולמים אין קשר לנאמר)צילום: מגד גוזני

כך בדקנו

בדיקת הסלים לפסח נערכה באמצעות אתר המחירים פרייסז (המפרסם את מחירי הרשתות כפי שהן מחויבות לדווח בהתאם לחוק המזון) בשני תאריכים מקבילים, שנבחרו מאחר שהם התקיימו בדיוק שבועיים לפני החג: 2 באפריל 2019 לעומת 25-24 במארס 2020. זאת, כדי שמחירי המבצעים שמציעות הרשתות ישתקפו בבדיקה. הבדיקה בחנה סל גדול הכולל 114 מוצרים מגוונים בקטגוריות של מזון והיגיינה, ואותם מוצרים בדיוק נבחנו בכל רשתות השיווק.

משופרסל נמסר: "הרשת מציעה ללקוחותיה סל מוצרים מוזל כל השנה, וכך גם לקראת חג הפסח".

מיינות ביתן נמסר: "כפי שעולה מהסקר, אנו שמחים להציע סל אטרקטיבי ללקוחותינו, למרות עליית מחירי הפירות והירקות, הבשר והעופות בתקופה האחרונה בישראל. אנו גאים שהסל שלנו עלה הכי פחות משאר רשתות השיווק".

מרמי לוי שיווק השקמה נמסר: "גם השנה אנו דואגים להיות הרשת הזולה בישראל. מבצעי פסח התחילו השנה מאוחר מהרגיל לאור המצב החריג, אך הם יהיו עמוקים כתמיד. למרות הכל, גם כעת הסל הזול ביותר מוצע אצלנו ברשת".

ברשת ויקטורי סירבו להגיב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker