"סגירת השווקים הפתוחים תוביל לעלייה במחירי פירות וירקות"

פורום חירום של משווקים, קמעונאים ומגדלים של ירקות ופירות, שלחו מכתב לראש הממשלה, שר האוצר, שר הבריאות ושר החקלאות שבו הזהירו מההשלכות של סגירת השווקים ■ "אלפי חקלאים ייאלצו להשליך את תוצרתם לפח, על כל המשתמע מכך", נטען

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ירקות בסופרמרקט
ירקות בסופרמרקטצילום: מוטי מילרוד

פורום חירום של משווקים, קמעונאים ומגדלים של ירקות ופירות יצאו נגד החלטת הממשלה לסגור שווקים, ובהם שוק מחנה יהודה, שוק הכרמל, שוק התקוה, שוק פתח תקוה ושוק רמלה, בעוד שרשתות השיווק עובדות כרגיל. לטענתם, הצעד יוביל להעלאת מחירים.

מטעם הפורום, שמורכב בין השאר מהתאחדות החקלאים, תנועת המושבים, מועצת הצמחים וענף מגדלי הפירות, נשלח מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר הבריאות יעקב ליצמן, שר האוצר משה כחלון, ושר החקלאות צחי הנגב, שבו ביקשו לא לסגור את השווקים הפתוחים.

"אנו פונים אליכם בקריאת חירום, בשם עשרות אלפי חקלאים, משווקים, קמעונאים ובני משפחותיהם, בבקשה לא לסגור את השווקים הפתוחים, בגלל המשמעות מרחיקת הלכת שיש לצעד זה על סקטורים רבים בישראל", נכתב. "אנו מתקשים להבין מדוע ניתנה הוראה לסגור את השווקים הפתוחים של ירקות ופירות בעוד שרשתות השיווק ממשיכות לעבוד כרגיל?"

עוד נכתב כי "ברור שבהיעדר תחרות, מחירי הירקות והפירות יעלו ומי שישלם את המחיר הם אזרחי מדינת ישראל". לדבריהם, ההחלטה תוביל לכך שבסופו של דבר השווקים הסיטונאים ייסגרו, כלומר שליש מהחקלאות בישראל תפסיק לפעול. "אלפי חקלאים ובני משפחותיהם, המשווקים את תוצרתם מדי יום לשווקים הסיטונאים בישראל, ייאלצו להשליך את תוצרתם לפח, על כל המשתמע מכך". 

בפורום טוענים כי לסגירת השווקים הפתוחים יש גם השלכות בריאותיות. "סגירת השווקים הפתוחים תגרום לעומס ברשתות השיווק, ובכך תיגרם צפיפות נוספת ברשתות", נטען, "המשמעות היא אי עמידה בהנחיות משרד הבריאות. דווקא פיזור המוקדים והחנויות לרכישת מצרכי יסודי, כמו פירות וירקות, יקלו על הצפיפות ברשתות השיווק. בנוסף, סגירת השווקים הפתוחים תגדיל את מעגל המובטלים באלפי עובדים, דבר שיעמיס על קופת המדינה, במקום שהעובדים הרבים בסקטורים אלה יכניסו למדינה כסף".

לטענת הפורום, ממשלות רבות, ובהן בריטניה וארה"ב, השאירו את השווקים פתוחים. "בנסיבות העניין, נודה על חשיבה נוספת מצדכם בנושא, באופן שיאפשר לשווקים הפתוחים בישראל להמשיך ולשרת את אזרחי מדינת ישראל מידי יום ביומו", כתבו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker