עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

עומס גדול על אתרי האונליין, לצד אי המוכנות לגידול בביקוש, מביאים לכך שזמינות המשלוחים ברשתות המזון קטנה - ותושבים בחלק מהיישובים לא יכולים כלל לקבל משלוחים.

מבדיקת TheMarker עולה כי ביישובים רבים אין אפשרות לקבל משלוחי מזון מהרשתות המובילות עד לשבוע הבא לפחות. ברשת ויקטורי למשל, תושבי היישובים ראשון לציון, ירושלים, הרצליה וחיפה שירצו לבצע הזמנה באונליין יקבלו תשובה כי "אין זמינות משלוחים לזמן הקרוב", ולא יוכלו לבחור מועד למשלוח; תושבי רמת גן וגבעתיים לעומת זאת יכולים לבצע משלוח ליום רביעי הקרוב.

גם באתר שופרסל אונליין יוכלו תושבי ראשון לציון לקבל את המשלוח הכי מוקדם ביום ראשון בעוד שבועיים מהיום; תושבי תל אביב יוכלו לבצע את המשלוח לכל המוקדם ביום חמישי הבא; תושבי ירושלים יוכלו לעשות משלוח לכל המוקדם לעוד שבוע מהיום, תושבי חיפה – ליום שלישי הבא; תושבי גבעתיים ליום שני הבא; מבין היישובים שבדקנו, רק תושבי הרצליה שיזמינו משופרסל אונליין יוכלו לקבל אותה היום.

באתר של רמי לוי שיווק השקמה, זמני המשלוח הם בין שבוע לעשרה ימים ובחלק מהיישובים, כמו ראשון לציון או תל אביב, לא ניתן בכלל למצוא מועד משלוח.

סופר בחיפה, אתמולצילום: רמי שלוש

באתר של יינות ביתן הזמינות היתה מעט טובה יותר בחלק מהיישובים. אמנם לראשון לציון או לתל אביב לא ניתן בכלל לבצע משלוח, אבל תושבי גבעתיים, חיפה או הרצליה יוכלו לקבל משלוח עד הבית כבר היום; תושבי ירושלים יוכלו לקבל את המשלוח לכל המוקדם ביום חמישי.

גם באתר קוויק הזמינות בינונית: בראשון לציון ותל אביב – לכל המוקדם בראשון הבא; חיפה – יום רביעי השבוע; ירושלים – יום חמישי השבוע.

המרכזים האוטומטיים עדיין לא מוכנים

הקורונה פגשה את רשתות המזון כשהן עדיין לא מוכנות להתמודד עם הצמיחה בביקוש. רמי לוי השיק בדצמבר מרכז רובוטי בשיתוף חברת הסטארט-אפ פבריק (Fabric) - לשעבר קומונסנס רובוטיקס, עם תוכנית לפתוח 12 מרכזים נוספים ברחבי הארץ עד סוף 2021. המרכזים הרובוטיים אמורים להבטיח זמן הגעה של עד שעתיים מרגע ההזמנה, במינימום טעויות, התייעלות כספית ועוד.

מדפים ריקים ברשתות השיווק בארץצילום: עופר וקנין

גם שופרסל מקימה בימים אלה מרכזי ליקוט אוטומטיים במודיעין ובקדימה בהשקעה של 600 מיליון שקל. ואולם כיום המרכזים של שתי הרשתות עדיין לא פעילים (המרכז של רמי לוי בתל אביב יכול לספק רק 400-300 הזמנות ביום; עד"מ) והן מטפלות בהזמנות אונליין בדרך הישנה של ליקוט על ידי עובדים. המוכנות של יתר השחקנים אפילו נמוכה יותר.

לפי רמי לוי, הבעלים של רמי לוי שיווק השקמה, "אם אנחנו לא יכולים להגיע לבית הלקוח בתוך מקסימום עשרה ימים, אנחנו לא נותנים את האופציה לבצע משלוח. צריך להבין שמספר ההזמנות קפץ מ-5,000 הזמנות ביום בשגרה לכ-25 אלף בתקופה הנוכחית. תוכנית העבודה המקורית שלנו אמורה לתת מענה לכאלה כמויות אבל רק בתוך כשנה".

לדבריו, הבעיה לא צפויה להיפתר בזמן הקרוב: "אנחנו נערכים לשינוי ואתמול למשל הוספנו עוד 120 עגלות לליקוט אחרי שהמסגר שלנו עבד ברציפות כמה ימים ולילות והוספנו מלקטים ונהגים – הדבר יביא לשיפור בזמינות המשלוחים אך לא במידה שתוכל להתמודד בצורה מיטבית עם הגידול העצום בביקוש".

משופרסל נמסר: "לנוכח ביקוש שיא חריג עקב אירועי התקופה, בחלק מהאזורים יש דחייה של חלון האספקה בכמה ימים. אנו מרחיבים מאוד את הפעילות, לרבות גיוס של יותר מ-1,500 עובדים לחברה בשבוע האחרון והכשרת עשרות סניפים נוספים לפעילות אונליין, ביצוע עבודת לילה סביב השעון - הכל בכדי לתת מענה לצרכי הלקוחות בימים אלו ולהרחיב את השירות ככל הניתן".

מקוויק נמסר: "עומס הקונים ממשיך לעלות ולקוחות משריינים הזמנות קדימה. כרגע נותרו חלונות משלוח ואיסוף עצמי בכמה אזורים בארץ, בעיקר מיום רביעי ואילך. במהלך היום ומחר ולאחר בדיקת היתכנות, נעלה חלונות אספקה נוספים כבר לימים הקרובים והלקוחות שלנו מעודכנים על כך באופן שוטף".

מקבוצת יינות ביתן נמסר: "בשל המצב יש עומסים גדולים, אנחנו עושים כל שביכולתנו לעמוד בביקוש, תיגברנו וגייסנו עובדים נוספים. במקביל אנו גם מתעדפים אזרחים בני 60 ומעלה הנמצאים בקבוצות סיכון". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker