הסוף לשופינג: חנויות ברחובות ובמרכזים פתוחים ייסגרו - עשרות אלפים ייכנסו למעגל האבטלה

חנויות הצעצועים, האופטיקה, הספרים והאופנה ייסגרו ■ ההנחיות מתווספות לאלה שיצאו לפני ימים ספורים, וכוללות איסור על פעילות של עסקי פנאי ותרבות ושל חנויות בקניונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסכות למכירה בגרמניהצילום: KAI PFAFFENBACH/רויטרס

מכה נוספת לרשתות: ההנחיות החדשות של משרד הבריאות יחייבו את כלל החנויות שאינן מוכרות מזון, תרופות או טואלטיקה לסגור את שעריהן.

ההנחיות מתווספות לאלה שיצאו לפני ימים ספורים, וכוללות איסור על פעילות של עסקי פנאי ותרבות ושל חנויות בקניונים. עד כה רק חלק מהרשתות סגרו את כל הסניפים ושלחו את העובדים לחופשה ללא תשלום (חל"ת), ובהן קבוצת קסטרו הודיס והמשביר לצרכן. ואולם רשתות אחרות בתחומי האופנה, הספרים, האופטיקה, הצעצועים וכיו"ב, סגרו את החנויות שהן מפעילות בקניונים אך המשיכו להפעיל חנויות הממוקמות ברחובות או במרכזים פתוחים. חלקן אף דיווחו על גידולים במכירות, בשל מגמת ההצטיידות.

טירוף הקורונה: עד כמה הכלכלה תתרסק - ומה יקרה לחסכונות שלנו - האזינו

מרכז קניות ביג באשדודצילום: אילן אסייג

האינטרסנטים עם גילעד אלטשולר: מה יקרה לחסכונות שלנו

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

ברשתות מקווים שיוכלו להפעיל שירותי משלוחים באונליין, אך הן טרם קיבלו תשובות ברורות בנושא ממשרד הבריאות. גם פניית TheMarker למשרד הבריאות בנושא טרם נענתה.

כמו כן, משרד הבריאות הנחה לא להגיע לקניונים. טרם ברור אם חנויות הפארם והמזון בקניונים ימשיכו לפעול, כפי שקורה כיום.

ההנחיות החדשות צפויות להוסיף עוד עשרות אלפי עובדים למעגל האבטלה.
היום הודיעה קבוצת עזריאלי כי תפטור את השוכרים מתשלום דמי השכירות למחצית מארס ולכל אפריל, וכי תקים קרן סיוע פיננסי לשוכרים בסך עד 100 מיליון שקל למענקים והלוואות בתנאים מיוחדים. גם קבוצת ביג הודיעה השבוע כי לא תגבה דמי שכירות עבור אותה תקופה, ואילו קבוצת מליסרון (עופר) לא תגבה דמי שכירות עבור אפריל.

אחד האתגרים הגדולים של הרשתות הוא להיות מוגדרים עסק חיוני, שיוכל להמשיך לעבוד. לדוגמה, רשתות האופטיקה והספרים ביקשו ממשרד הבריאות להיכלל ברשימה. כך גם חנויות למוצרי תינוקות, חנויות למוצרים של בעלי חיים, מאפיות וכדומה. במשרד הבריאות לא נתנו עדיין תשובות בנושא.

יעקב הלפרין מאופטיקה הלפרין, מגיב: "מסמך ההנחיות של משרד הבריאות מאוד מבלבל. אף אחד לא מבין אם זה מיידי או מ-21 לחודש. בנוסף, אני רוצה לראות את מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, או את השר ליצמן נוהג הביתה בלי משקפיים. משקפיים ועדשות זה מוצר צריכה בסיסי וחיוני כמו טואלטיקה והגשתי בקשה בנושא למשרד הבריאות".

אומר אבי שומר, בעלי רשת צומת ספרים, אומר: "מבירור שערכנו עולה שנכון לעתה מדובר בהוראות לציבור הרחב, וכי רוב ההוראות הן בגדר המלצות, שחלקן יכללו בהמשך בצו איסור. פניתי למשרד הבריאות שיחריגו אותנו מההנחיות כי ספרים הם מזון לנפש. הרי גם אם יאפשרו לנו לבצע שירות משלוחים אנחנו ואחרים לא נוכל לספק לכל המדינה".

ואכן, אחד האתגרים הגדולים של הרשתות השונות לרגע זה הוא להיות מוגדרים כעסק חיוני שיוכל להמשיך לעבוד. לדוגמא, רשתות האופטיקה והספרים ביקשו ממשרד הבריאות להיכלל ברשימה. כך גם חנויות למוצרי תינוקות, חנויות בעלי חיים ומאפיות וחנויות למוצרי לחם. במשרד הבריאות כמו גם גורמים אחרים לא נתנו עדיין תשובוץ בנושא

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker