"שוטרים איימו שיסגרו לי את החנות - לא ברור מה מותר ומה אסור"

בעלי חנויות טוענים כי ההנחיות לגבי איסור פתיחת חנויות לא ברורות ■ קניוני עופר וביג הודיעו על ביטול או הפחתת דמי השכירות ■ קבוצת עזריאלי טרם יצאה בהודעה דומה ■ המכירות בקניונים בסוף השבוע נחתכו ב-50%

עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניון באשדוד
קניון באשדודצילום: אילן אסייג

הקניונים והשוכרים המאכלסים אותם החלו להסתגל למציאות חדשה, שבה הקניונים הסגורים לא פועלים למעט רשתות השיווק והפארם - ובחלקם בתי הקפה מפעילים שירות טייק אווי. במקביל, מרכזי הקניות הפתוחים ממשיכים לפעול במתכונת חלקית.

שוכרים סיפרו על אווירת בלבול ואי-ודאות. "אני מפעיל חנות ברחוב שבזי בראש העין ואחר הצהריים (ראשון) הגיעו שוטרים ודרשו שאסגור אותה או שאקבל קנס בסך עשרות אלפי שקלים", סיפר ל-TheMarker יעקב הלפרין, בעלי רשת אופטיקה הלפרין. "ביקשתי ממנהלת החנות לשוחח עם השוטרים והסברתי להם שאין צו שמורה לי לסגור את החנות, הם אמרו שתיכף הם יחזרו עם צו ויסגרו לנו את החנות ולא חזרו. אנחנו לא יודעים איפה מותר לנו לפתוח חנויות ואיפה אסור. אם אני עובר על החוק או לא. אין אבא ואין אמא".

קבוצת קניוני עופר הודיעה לשוכרים כי חנויות שלא יהיו פתוחות לא יצטרכו לשלם את דמי השכירות והניהול עבור אפריל. קבוצת ביג הודיעה כי דמי השכירות הבסיסיים באפריל יבוטלו ויחושבו בהתאם למכירות בפועל. מנגד, קבוצת קניוני עזריאלי טרם הודיעה על ביטול או הפחתת דמי השכירות הקבועים, והסתפקה בהודעה כי תפרוס את תשלומי חודש אפריל ותודיע בהמשך על הקלות נוספות.

השוכרים התרעמו על כך שהקניונים לא נותנים פתרון לדמי השכירות עבור חודש מארס שכבר שולמו,  אף על פי שמרבית החנויות בקניונים לא יפעלו במהלך רוב החודש.

לפי נתוני חברת ריס, המסתמכים על הפדיונות של כ-3,000 חנויות במרכזים המסחריים, עוד לפני הודעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנוגע להגבלות החדשות, המכירות בסוף השבוע במרכזים המסחריים היו נמוכות בכ-50% לעומת סופי שבוע רגילים. רשתות רבות החליטו לסגור את החנויות ברחובות ובמרכזים הפתוחים, אף על פי שלא היו חייבות לעשות זאת. כך, קבוצת קסטרו-הודיס, קבוצת פוקס והמשביר לצרכן הודיעו כי יסגרו את החנויות ויוציאו את העובדים לחופשה ללא תשלום.

בינתיים כבר יש שוכרים שלא מוכנים להסכים לשלם דמי שכירות. הראל ויזל, בעל השליטה בקבוצת פוקס, שלח ביום חמישי מכתב לבעלי הקניונים והודיע כי יפסיק לשלם את דמי השכירות והניהול החל באפריל. הרשתות אופטיקה הלפרין ואופטיקנה הודיעו לקניונים שיעברו לשלם לפי אחוזים ממכירות ולא לפי שכר דירה קבוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker